| Steregoi a întrebat:

Cercetatorii afirma ca Soarele se va degrada peste miliarde de ani considerand unele stele care s-au degradat si au explodat potrivit observatiilor lor. Insa nu putine au fost situatiile cand au fost contrariati de stele care s-au comportat contrar predictiilor lor. Iata un exemplu:

https://www.descopera.ro/......-60-de-ani

In Biblie Dumnezeu promite ca Soarele nostru va dainui pentru totdeauna si ca nu va avea vreun sfarsit la fel ca Luna si Pamantul care de asemenea nu vor avea vreun sfarsit.

Ce credeti?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Citește atent acel acel articol. De acolo rezultă că acela este un caz unic.
Dta spui așa. În Biblie Dumnezeu promite că Soarele... Poți să indici versetul, locul din Biblie unde este scris acest lucru, sau vorbești din auzite?
Apoi spui că Dumnezeu promite, în Biblie. Cine a scris Biblia? Niște oameni. În Biblie niște oameni care au scris-o vorbesc despre Dumnezeu. și în mumele lui, cu cunoștiințele despre lume și univers și stele pe care le aveau ei atunci. Atunci tot universul toate stelele, soarele și luna se învârteau în jurul pământului, care era atunci centrul universului. Asta era cunoașterea lor atunci. Iar deasupra era cerul, o boltă și acolo sus undeva locuia Dumnezeu. De atunci oamenii au aflat mult mai multe lucruri, care contrazic ideile și credințele de atunci. inclusiv pe cele din Biblie, referitor la cum este alcătuită lumea, universul.

| Steregoi explică (pentru sadrian46):

In Biblie Pamantul este vazut din doua perspective: una terestra si a doua din cosmos.
Forma circulară a orbitei Soarelui împiedică astrul să evadeze spre centrul galaxiei, unde se află multe supernove (stele care explodează).

Psalmul 148:3-6:"3. Lăudaţi-L pe El soarele şi luna, lăudaţi-L pe El toate stelele şi lumina. 4. Lăudaţi-L pe El cerurile cerurilor şi apa cea mai presus de ceruri,
5. Să laude numele Domnului, că El a zis şi s-au făcut, El a poruncit şi s-au zidit.
6. Pusu-le-ai pe ele în veac şi în veacul veacului; lege le-a pus şi nu o vor trece."

Iov 26:7:"El întinde miazănoaptea peste genune; El spânzură pământul pe nimic."

Nu scrie nicaieri in Biblie ca Pamantul este in centrul universului. Faptul ca Biblia prezinta Pamantul ca o planeta in prim plan nu inseamna neaparat ca e in centrul universului ci ca este singura pe care poate locui omul.

Dumnezeu a scris Biblia prin oameni pentru ca oamenii sa inteleaga mai usor ce este scris in ea.

| sadrian46 a răspuns (pentru Steregoi):

Dta spui că Dumnezeu a a scris Biblia pentru oameni.
Ce vrei să spui cu asta.
Biblia este o carte. Ea a fost scrisă de oameni. Dta spui că a scris-o Dumnezeu. Eu constat că dta spui despre Dumnezeu că el a scris-o.
În felul acesta, dta poți să spui despre Dumnezeu ce vrei tu. Astfel singura calitate a lui Dumnezeu acum este că nu se supără pe tine, cănd îi atribui lui lucruri pe care nu le-a făcut el.

| Steregoi explică (pentru sadrian46):

Tot ce faci tu si orice om este făcut de Dumnezeu prin tine sau alt om. Totuși daca faci rău nu poți sa-L acuzi pe Dumnezeu ca face rău chiar daca tu faci fapte rele. El face ceea ce tu alegi sa faci. El ți-a dat libertate de alegere si îți respecta alegerea. La fel si cu Diavolul si cu cei care fac bombe atomice.