| RAY a întrebat:

Chiar a fost cea mai buna solutie a lui dumnezeu sacrificarea lui Iisus? De ce nu a putut ierta omenirea pur simplu sau sa impuna legea iubirii de la bun inceput

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Da măcar de-l sacrifica real.Cum se belesc mieii de Paști, așa trebuia să-l belească și pe Cristi, că nu se mai inventa programul ăsta mizer numit creștinism laughing).
Acum ca să-ți răspund.Cică conform bibliei a fost singura soluție, că omul trebuia să vadă un exemplu de om divin care a venit pe Pământ, i-a învățat(cum să devină sclavi), și apoi a murit răstignit pe un... Atenție lemn( în biblie nu scrie veci că Cristos o fost răstignit pe cruce, numa popii au inventat asta ca să-și justifice răsucirea crucii de la cea păgână, adică cea reală ce e în formă de sabie, la cea cre(ș)tină ce e pe dos) cică trimis ca misionar de tatăl ceresc ca prin suferința lui ei să fie salvați de la păcat.
Deci real nu chestia cu salvarea a fost misiunea lui Cristos ci să învețe oamenii cum să devină sclavi.

| RAY explică (pentru DeyCj):

I-a învățat cum să devină sclavi?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru DeyCj):

"Da măcar de-l sacrifica real.Cum se belesc mieii de Paști, așa trebuia să-l belească și pe Cristi, că nu se mai inventa programul ăsta mizer numit creștinism."
Ce ti-a facaut crestinismul? Ai prea multa invidie si ura in tine, de ce nu-ti vezi de viata ta si problemele tale? De ce te intereseaza viata altora? De ce tocmai religia asta o urasti? Eu nu as putea spune "mizerie" unui ateu sau unui musulman, trebuie sa ne respectam intre noi indiferent de religiewinking

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Așa este.O mare mizerie, în care toți, chiar și tu ați fost ÎNVĂȚAȚI de mici să credeți, și chiar dacă e un program distructiv, fiind învățați de mici să credeți în asta ați ajuns toți să percepeți eronat mizeria ca pe ceva bun și pozitiv, la care se adaugă faptul că cei ortodocși au mai fost și botezați abuziv și fără acordul lor când erau prunci într-o doxă dreaptă, ca asta e secta ortodoxă. Doar doxă, dreaptă, nu credință sau spiritualitate!
Invidie? Pentru ce?
Cu viața cui am eu treabă? Cu a nimănui!
Probleme mele? Eu mi le știu rezolva SINGUR fără să dau vina pe un inventat dumnezeu crezând eronat că acel dumnezeu mi le-a dat și numai ăla mi le poate rezolva.GREȘIT! Dacă eu nu mi le rezolv nici p...la nu mi le rezolvă! E valabil și în cazul tău happy.
Normal că ne respectăm.A-ți spune și susține cu argumente un punct de vedere ce nu convine userilor cum ești tu, de exemplu, asta nu înseamnă că nu îi respect pe ceilalți, inclusiv pe tine!
Musulmanii, îs tot creștini.Ateii își trăiesc viața-n contradicție.

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Da.Dacă analizezi puțin ce scrie în Bibilie, în noul testament, cam... asta reiese.De la întoarcerea celuilalt obraz când a fost lovit, la umilința spălării picioarelor ucenicilor la cina cea de taină, intrarea în Nazaret pe un asin, și lista continuă.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru DeyCj):

Mizerie este din punctul tau de vedere. Majoritatea ne-am gandit ca este o religie inventata, eu m-am gandit la asta si am cautat. De unde vrei sa cunosti daca nici macar nu te obosesti sa cauti?
"7. Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide.
8. Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide." Pai si daca te invata de mic ca nu exista Dumnezeu? Este mult mai bine, ai dreptate.
"3. Inainte de toate, sa stiti ca in zilele din urma vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trai dupa poftele lor

4. si vor zice: "Unde este fagaduinta venirii Lui? Caci, de cand au adormit parintii nostri, toate raman asa cum erau de la inceputul zidirii!"
"8. Căci gândurile Mele nu sunt ca gândurile voastre şi căile Mele ca ale voastre, zice Domnul.

9. Şi cât de departe sunt cerurile de la pământ, aşa de departe sunt căile Mele de căile voastre şi cugetele Mele de cugetele voastre.

10. Precum se coboară ploaia şi zăpada din cer şi nu se mai întoarce până nu adapă pământul şi-l face de răsare şi rodeşte şi dă sămânţă semănătorului şi pâine spre mâncare,

11. Asa va fi cuvântul Meu care iese din gura Mea; el nu se întoarce către Mine fără să dea rod, ci el face voia Mea şi îşi îndeplineşte rostul lui.". Crestinismul și Islamul sunt diferite. Vei vedea tot adevarul dupa moarte, caci viata asta este foarte scurta. Ai grija si cere-i iertare de pacate Domnului Iisus Hristos care a murit pentru noi, nu ai nimic de pierdut. Sanatate si pace.

40 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Chiar ma faci sa cred ca nu ai depasit stadiul unui copil de clasa primara. Si ala pricepe mai mult ca tine. Unu, cand te referi la Dumnezeul Crestin ar trebui sa stii ca nu este un subiect comun ci numele unei fiinte, deci se scrie cu litera mare sau estu cumva bantuit de un handicap major fara posibilitati de recuperare (valabil si pentru Isus care se scrie cu un singur I deoarece suntem latini, nu slavi sau greci care nu pot pronunta primul I si atunci folosesc doi de II, esti bulgar de scrii cu doi de i?).
Doi, daca ai sti sa citesti, lucru de care ma indoiesc ai fi aflat ca ISUS ESTE Dumnezeu iar Dumnezeu ESTE Isus Hristos. P.S. Nu-mi raspunde ca atunci ai dovedi ca esti cu adevarat un real "bulgar".

| RAY explică (pentru danut):

Sectanctule si in noaptea invieri ura din tine se dezlantuie, ai raspuns total aiurea sectanctule plus cateva jigniri, tu nici macar nu ai citit intrebarea, ceea ce alti macar au avut bunul simt sa citeasca dar tu care esti posedat de ura stii doar sa isi urasti aproapele

| danut a răspuns (pentru RAY):

Chiar in noaptea invieri tu IL jignesti pe Dumnezeu Isus Hristos, am citit intrebarea ta de batjocura pentru crestini dar am evitat sa te insult pentru a nu te confunda cineva cu un crestin nestiutor. Ura este in mintea ta iar tu nu esti posedat de ura ci de generatorul uri si chiar si asa nu te urasc fiindca sectari nu urasc ci se scalda in mila si nefericire pentru unii ca tine.

| RAY explică (pentru danut):

Haaaaaaa sectanctule lasa-ma cu aiureli de astea

| danut a răspuns (pentru RAY):

Habar nu ai pe ce lume traiesti dar tot o dai cu sectantii. Habar nu ai ca pe langa sectanti nu exista decat o singura alta clasa: ignoranti, asa ca prefer sectant decat ignorant.

| RAY explică (pentru danut):

De ce te supara cuv sectanct

| danut a răspuns (pentru RAY):

Absolut deloc, sunt mandru de el. Acest cuvant arata actiune dintr-o directie si ignoranta (sa nu spunem realitatea) din cealalta directie.

| 4b a răspuns:

Hei Ray,
Da, a fost cea mai buna decizie; când esti drept, esti drept pana la capat, indiferent de consecinte.
Ciuswinking

| RAY explică (pentru 4b):

Bun venit iar pe TPU, nu a fost cea mai buna decizie din partea unui creator care a creat miliarde de stele, plus ca dumnezeu mereu a luat decizi extreme gen extreminare totala, potopul, sadoma si gomora

| 4b a răspuns (pentru RAY):

winking Bine te-am regasit...
Legat de subiect, cine esti tu sa pui la indoiala decizia lui Dumnezeu? big grin

| RAY explică (pentru 4b):

Ateu ca si dumnezeu, amandoi suntem atei deci eu ca ateu am libertatea de exprimare

| 4b a răspuns (pentru RAY):

laughing mor
Sa inteleg ca nu ti-ai schimbat mentalitatea... whatever, tu sa fii sanatoswinking

| RAY explică (pentru 4b):

Mi am schimbat mentalitatea,numai judec omul fara dovezii si m-am informat despre sabat mai mult ba chiar am facut si studiu biblic pe tema asta,iisus nu a desfintat sabatul,nu e vorba de simbat mentalitatea,toate religiile ne spun ceva,fi bun, respectati aproapele, invata din greseli, un creator bun daca exista judeca fapte, asta daca exista asa ceva, dar repet nu sunt de acord cu suferinta unui om =iisus vs iertarea pacatosilor, mai bine facea inca un potop si pastra doar oamenii buni

| 4b a răspuns (pentru RAY):

laughing mai bine nu mai existam deloc
Legat de ce zisesi, ma bucur sa aud ca te-ai mai documentat olecutza si ca amu stii cu ce se mananca ciocolatawinking

| RAY explică (pentru 4b):

Foarte bine era,dar stii exista si sperante, exista si persoane bune in aceasta lume rea, care dau lumina acestui intuneric care ne bantuie existenta, numai manc ciocolata ca ingrasa, imi numar fiecare calorie

| 4b a răspuns (pentru RAY):

laughing percepui, amu gata cu chatu ca ne sare lumea-n cap dupa.
Sanatate laughing

| RAY explică (pentru 4b):

Asa e cand iei cina domnului peste masura

| anonimg a răspuns:

Poate ca s-ar fi putut face asta -dar nu sunt sigur- daca nu ar fi fost la mijloc vrajmasul lui Dumnezeu si al oamenilor: Satana.
Daca am fi fost iertati pur si simplu, fara nici un sacrificiu, acest vrajmas ar fi pretins si el sa fie iertat (adica mantuit); iar lucrul acesta este imposibil, deoarece el a mers mult prea departe in razvratirea lui.
Oriunde vorbeste Biblia despre planul de mantuire (de reabilitare al omului), in dreptul acestui plan este scris ca este facut din vesnicii: adica mai inainte de intemeierea lumii.
Este cam greu de priceput cu mintea noastra, dar cat de adevarat este ca Dumnezeu Si-a adus ca jertfa pe Singurul lui Fiu, tot atat este de adevarat ca Domnul Hristos Si-a dat viata pentru noi pentru ca ne iubeste. Pentru ca Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt intr-o perfecta armonie, un singur gand si scop.
Si ce am mai putea spune ca Insusi Domnul Hristos a creat toate lucrurile. Dumnezeu Tatal a facut totul prin Fiul Sau, dupa cum este scris:
"La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu. El era la inceput cu Dumnezeu. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.[...] El era in lume, si lumea a fost facuta prin El..." (Ioan cap.1)

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu a oferit mai multe ocazii lui Lucifer (tradus: "purtator de lumina") ca sa se intoarca din razvratirea lui; dar mandria l-a impiedicat pe acest inger cazut ca sa raspunda afirmativ chemarii lui Dumnezeu. Chiar si ingerilor cazuti li s-au facutmai multe apeluri de intoarcere; dar Lucifer i-a amagit spunandu-le ca ei au mers deja prea departe ca sa fie iertati, sa poata fi primiti inapoi.
La fel se intampla si astazi cu noi. Multi oameni pier din pricina mandriei; altii cand pacatuiesc prea mult sunt indusi in eroare de gandul ca au mers prea departe si nu mai pot fi iertati.
Lucifer putea sa fie iertat -si la fel si treimea de ingeri care a trecut de partea lui. Dar el ar fi pretins pozitia inalta pe care a avut-o mai inainte; iar lucrul acesta nu mai era posibil. Nici noi oamenii nu mai putem sa punem in aceeasi slujba/serviciu/functie pe cei care s-au facut nevrednici de a ramane in slujba respectiva. Ei pot fi iertati, dar nu mai pot fi repusi in aceeasi slujba.
Era deci drept si corect ca Dumnezeu sa puna in locul lui Lucifer pe unul din ingerii care I-au ramas loiali si nu s-au lasat amagiti.
Domnul Hristos a murit pentru oameni, si nu pentru ingeri. De aceea Satana si ingerii lui nu pot pretinde iertarea, pentru ca nimeni nu-i poate ispasi de vina. De fapt, el insusi nu doreste sa fie iertat; acest gand a disparut de indata cu ultimul refuz pe care l-a facut atunci cand Dumnezeu i-a trimis un ultim apel de iertare, de intoarcere. Scopul vrajmasului acum este acela de a aduce pe cati mai multi oameni impotriva lui Dumnezeu. El se foloseste de slabiciunea noastra; ne cunoaste mai bine decat ne cunoastem noi insine. Fara Dumnezeu nu-i putem rezista.
Lupta lui impotriva Domnului Hristos se continua aici pe pamant. El vrea sa faca rau lui Dumnezeu facandu-ne rau noua.

Apropo de pretindere.
Odata de Lucifer l-a amagit pe conducatorul acestei lumi -adica pe Adam-, el s-a facut "stapanitorul lumii acesteia" -asa cum vorbeste Domnul Hristos depre el. Dar Domnul Hristos a nu a venit doar sa se jertfeasca pentru noi, ci si sa lupte cu Satana(Lucifer) acolo unde Adam a cazut. De aceea Scriptura Il numeste pe Domnul Hristos "al doilea Adam". Domnul Hristos a rezistat tuturor ispitelor vrajmasului.

Mai multe detalii gasesti in cartea "Patriarhi şi profeţi" de aici: https://m.egwwritings.org/ro/folders/216

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu este vorba că am fost acolo. Asa cum credem ca a existat Mihai Eminescu sau Mihai Viteazul, Nicolae Ceaușescu și alti istorici, tot asa putem crede ca a existat si o astfel de istorie despre care am vorbit în postările anterioare. Vom cunoaște adevărul numai dacă va fi cercetat, daca vom fi interesati de cunoașterea lui.

| lpavel a răspuns:

Pentru Dumnezeu nimic nu e trecut cu vederea! La El totul se rasplateste dupa fapte, bune sau rele! Trebuia sa faca ceva sa nu pierim pentru ca si noi suntem copiii Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns:

Da, a fost cea mai buna solutie. Pur si simplu faptul ca a fost solutia lui Dumnezeu o face cea mai buna solutie.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Nu chiar, regasim in vechiul testament solutii mai bune. unele chiar extreme, legea iubiri de ce nu a impuso imediat dupa potop?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Or fi bune din punctul nostru de vedere. Intrebarilor de genul "de ce nu a facut asa?" nu le vom afla raspunsul pe Pamant.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Am vazut azi filmul cu iisus in care el i cerea sa il scape dar dumnezeu nu a vrut, sa se faca voia ta atunci

| AndreiMarin499 a răspuns:

Probabil ca s-ar fi putut gasi o soluție în momentul cand adam și eva au pacatuit mancand din fructul interzis ar fi putut sa moara instant și dumnezeu sa fi facut alți oameni fara de pacat și sa fi ascuns pomul cu fructul interzis ca nici un om sa nu mai manance din el dar așa ceva ar fi fost puțin probabil pentru ca dumnezeu iubește lumea de acea la dat isus și nu ar fi fost corect fața de adam și eva.

| Shdudhs7s6sz5w6qjw a răspuns:

Fa-te satanist si aia e