| RAY a întrebat:

De ce Dumnezeu nu a dat legea iubirii de la bun inceput? De ce nu a iertat pur simplu lumea, chiar trebuia sa isi omoare propiul copil ca sa poate ierta lumea creata de el?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Religia a fost o credința nevinovată a timpurilor trecute,în care era plină lumea de inculți si bolnavi mintal. Acum, în prezent, cei mai norocoși profita de ea, cum profita un afacerist de succesul unei legende pentru a face bani. Încă sunt multi ca in trecut care preferă să creadă orbește si zic ei, sa nu se mai complice cu realitatea si învățătura.

12 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

E ca in fizica, dragostea nu exista fara dreptate.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Ce legatura are fizica cu dragostea

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu a creat legile fizice. Desi Dumnezeu e indurator si iubitor nu renunta la dreptate. Dumnezeu imbina perfect aceste calitati. Asa cum forta tare fara forta slaba nu exista la fel dragostea fara dreptate nu exista si invers.

| 6684464 a răspuns:

Imi place ca in categoria asta tot timpul onorezi raspunsul ce este cel mai apropiat aspiratiilor tale laughing
Raspunsul este dat in Biblie, insa trebuie dedus din Geneza, Proverbe si Evanghelie pentru ca nu este un lucru important.

| RAY explică (pentru 6684464):

Nu e un raspuns bun?

| Romanul86 a răspuns:

Pentru că Dumnezeu e întelept.

| RAY explică (pentru Romanul86):

Cum sa fie intelept daca a regretat ca a facut lumea, el insati a recunoscut ca a gresit

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

El nu regretă ce a făcut El ci ce fac creaturile răzvrătite.

| RAY explică (pentru Romanul86):

Regreta lasa vrajeala ca asa scrie in biblie, dumnezeu regreta ceea ce a facut

| Alfred0703 a răspuns:

In credinta este lumina sa vezi, dar intuneric destul sa fii orb.

| urseyul a răspuns:

Nu vreau sa spun acum ce si cum, religia este un subiect foarte pretentios, parerea mea proprie e ca religia a fost creata pentru a manipula mai usor masele si pentru ca cei smecheri sa o duca bine