| anonim_4396 a întrebat:

Chiar a fost Iisus primul comunist din lume?

https://www.digi24.ro/......ia-1656535

Și mie mi se pare că creștinismul seamănă cu comunismul la ideologie.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, Platon a fost inaintea lui.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

In niciun caz. Parabola lucratorului din vie demonstreaza ca marxismul este incompatibil cu crestinismul

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De aceea faceau o propaganda ateista, pentru ca sa nu fie comparati liderii comunisti corupti cu umilul Isus?

| CIaudiu a răspuns:

PacatosulBogdan, vezi ca te cam contrazici singur, pe langa ca spui si porcarii. Spui in prima faza ca ideologia comunista se axa pe munca colectiva pentru stat si in a doua faza ca de fapt luptai pentru un loc social.
Vezi ca oricat de sadic a fost comunismul in Romania, acesta promova egalitatea intre oameni. Daca comunismul ar fi aplicat asa cum ar trebui, ar juca in picioare democratia.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru CIaudiu):

Promova pe naiba egalitatea între oameni. Politicieni, autori, militari și oricine făcea cea mai mică remarcă (sau părea că e pe cale s-o facă) era imediat arestat și închis, având parte de cele mai rele tratamente în închisorile politice. Asta ca să nu mai vorbim de românii din Basarabia și Bucovina de Nord care au fost deportați de sovietici la mama naibii, în lagăre.
Apoi, să nu uităm ce diferență era între fiul unui muncitor, care stătea de mic la coadă ore întregi pentru o pâine și al unui securist, care putea părăsi țara și avea mereu frigiderul plin gârlă. Asta e egalitate?

| Cretinul112 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Stalin a deportat oameni pe criterii etnice. Deci...

| pacatosulBogdan a răspuns:

Domnul Iisus Hristos ne indeamna sa credem in Dumnezeu si in El (Ioan 14:1). Comunismul este o ideologie criminala si anti-crestina dovedita! Comunismul a darmat bisericile, a bagat oamenii indezirabili in puscarii, a deposedat oamenii de bunuri esentiale supravietuirii lor; a colectivizat pamantul oamenilor si i-a facut dependenti de stat. Le-a rapit libertatea. Ideologia comunista este una atee si indeamna la ura si la lupta de clasa.
Crestinismul nu este ideologie, ci este un mod de viata. Crestinismul este Ortodoxie si Ortopraxie: dreapta credinta in Dumnezeu si dreapta faptuire dupa poruncile lui Hristos Adevarul, care ne face liberi, cunoscandu-L.