| AvalohAlyn a întrebat:

Chiar credeți că va veni în lume o perioada de pace,dezvoltare umană și spirituală?
Deci se tot aude ca atunci când vom intra in Era Varsatorului va începe o perioadă de pace,dezvoltare umană,dezvoltare spirituală,prosperitate și bunăstare pe toată planeta însă întrebarea buna și ceea ce nu se cunoaște cu exactitate este când vom intra in aceasta era,a Vărsătorului, căci unii zic că am intrat deja în 1986, alții că în anul 2012, altii că în 21 noiembrie 2020 iar alții că vom intra abia în anul 2046 (care pare și data cea mai probabilă și adevărată deoarece încă nu vedem pace și bunăstare în lume ci griji și suferința încă).
Dar un lucru cică e sigur conform curentului filosofico-social-religios numit New Age că atunci când vom intra in Era Varsatorului va începe o perioada de mai bine, de mai puțina suferința, de mai multa dezvoltare umană, spirituală, de mult mai putina sărăcie, răutate și regres cu de mai mult progres în ceea ce privește toate domeniile dar mai ales constiinta umană adică oamenii vor deveni mai buni, in adevăratul sens al cuvântului și la scara mai larga..va fi o perioada practic unde va domina pacea, bunătatea și dezvoltarea umană și spirituală dar mai ales punandu-se accent pe pace și pe conștiința umană.
Acum rămâne de văzut când vom intra in Era Varsatorului căci după părerea mea personala nu a început și se vede doar daca atunci capul pe fereastra și atât, deci va urma să intrăm și deci acea perioadă de pace nu a venit inca.Se crede că va dura cam 100 de ani acea perioadă. Însă va fi de ajuns că lumea și umanitatea sa se schimbe în bine din temelii.
Acum vreau sa vă întreb:Credeți că într-adevăr va veni în lume o astfel de perioada?
De ce da? De ce nu?
Va rog sa argumentați, daca puteți, scurt.

7 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Dezvoltare si pace avem atat cat se poate. Intotdeauna e loc de mai bine. La perfectiune e greu de ajuns. Intotdeauna va exista un echilibru si factori perturbatori care sa strice temporar echilibrul.

| StrongHeart a răspuns:

Tu chiar crezi in zodii? Mie mi se pare absurd sa crezi ca pozitia stelelor poate sa iti controleze viata.Mi se par niste povesti.
Daca va fi pace sau razboi, vom vedea, in functie si de faptele noastre, ale oamenilor de peste tot, vor veni vremuri mai bune sau vremuri de cumpana.
Uita-te ce se petrece in lume.Progresul tehnologic aduce un regres spiritual,conflictele religioase si politice sunt un mare pericol,exista tensiune peste tot,stam ca pe ace, ne putem astepta la orice.
Unde sa domine pacea, nu vezi ca ne impuscam intre noi, nu vezi ca am uitat sa tinem legea iubirii? Nu vezi ca am uitat de Dumnezeu? L-am omorat cu mainile noastre si L-am dat uitarii.
Va urma pace doar daca oamenii se trezesc la realitate si isi iubesc aproapele, altfel nu vad.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu.

Pentru că zodiile nu sunt credibile.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu este posibil ca în 2046 să dispară din senin toată ura doar pentru că așa zice nu știu ce superstiție cu zodiile.

| AvalohAlyn explică (pentru Florin9Florin9):

O zic cei din New Age, nu vreo superstiție.Iar New Age in ziua de azi a cam intrat peste tot, inclusiv în România și chiar în biserică.
Dar tu nu ai auzit de așa ceva, te las sa te uiți la Trinitas.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Mai bine mă uit acolo decât să aștept Era vărsătorului care va rezolva miraculos problemele umanității.
De parcă faptul că a fost până acum prezis sfârșitul lumii de un milion de ori și nu s-a întâmplat nimic nu era de ajuns.

| Raullalu a răspuns:

Biblic există acea era a păcii, dar nu este un adevărat pas spre bine, va fi o era a,, pacii" urmată de teroare, asta cu privire la Apocalipsa.
In mare parte va fi o era a ipocriziei, a decăderii de caracter în scopul,, binelui "și chiar o singură guvernare a intregilor națiuni.
Multi ma pot numi conspiraționist, dar Biblic asta este descris în Apocalipsa.
Din cauza unei conduceri murdare globale, a fost Isus ales sa se întoarcă printre noi, oamenii vor fi manipulați de guvernul,, mondial "
al acelei vremi.
Dar totuși, aceste lucruri se întâmplă conform Bibliei asa ca ceea ce spun nu e un lucru ieșit din comun.