| RAY a întrebat:

Chiar credeti va dupa ce muriti exista un loc plin de fericire numit raiul? si ca vei fi inviat vreodata ca sa fi judecat? pe bune ce vei face o vesnicie intr-un loc plin de fericire?

43 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu dupa ce murim, caci dupa moarte vom putrezi si gata CI DUPA CE VOM FI Reanviati, dar nu toti ci doar cei alesi de Dumnezeu. Problema este ca nu trebuie dovedita existenta lui Dumnezeu ci problema este ca voi nu reusiti SA-L descoperiti pe Dumnezeu. Daca nu ar fi cineva sa conduca totul in univers, totul ar fi un haos. Natura nu poate ordona totul, din haos nu poate apare ordinea, oricat v-ati zbate voi. Priveam de una zi dimineata mergand spre servici doua rate zburand deasupra Dambovitei, o frumusete, intai era ratoiul si dupa la cca 2 m. ratusca, oare cie a stabilit ca mai intai sa fie mascului si dupa femela, natura, fugiti mai de aici cu bancurile voaste rasuflate. Tot universul este plin de fericire, doar pe pamant este moarte, boala, crima si rautate. Aia de ce pot sa traiasca fericiti si noi nu am putea, ca sunt unii cu minte bolnava, sa se vindece ca altfel va fi vai de ei.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Refuzi sa gandesti in afara "regulilor" gruparii din care faci parte! sad

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe! thinking

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, în mod conştient greşit, unii neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| danut a răspuns (pentru milan9):

Mai milan eu spun ce SCRIE IN Biblie, nu ce spun unii popi. Ceea ce spui tu CONTRAZICE Crezul Ortodox, ori sunteti cu Crezul ori cu Budistii, lamureste-ma. DACA sufletul este in cer DE CE MAI VINE Hristos sa- i INVIE PE MORTI? Este fara logica.

| RAY explică (pentru danut):

Budisti sunt cu reincarnarea nu cu ce a scris el acolo

| danut a răspuns (pentru RAY):

Asa este dar bisericile traditionaliste au aceiasi linie cu budisti asa ca nu mai stim ce suntem, crestini sau budisti. Facatura Satanei.

| RAY explică (pentru danut):

Ce legatura are satana cu Buddha, Buddha a fost inainte de iisus plus ca ambele filozofii au multe in comun, inclusiv iubirea fata de aproapele tau plus multe alte lucruri

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Pentru ca ADVENTISTII NU AU AUZIT DE INVIERE, si nici nu stiu la ce se refera ea... sad Cum va mai dati in petec, batandu-va si cu pumnul in piept pentru asta. Si tot pentru asta sunteti mai de plans decat toate celelalte 39.998 de secte neoprotestante... sad Voi nici nu cunoasteti faptul ca natura umana este duala, ca ea are TRUP si SUFLET. Voi nu ati auzit de asta sad sad

Invierea in sens concret se refera la revenirea la viata a trupului biologic (de data aceasta spiritualizat si pregatit pentru eternitate) si unirea acestuia din nou cu sufletul. Preferati sa fabulati nazbatii despre extraterestri dar considerati cu neputinta lucruri simple si de bun simt sad

| danut a răspuns (pentru milan9):

Ce scop ar avea invierea unui trup biologic supus mortii si reintoarcerea constiintei in acel corp? Daca sufletul (ala de zici tu) este viu si o duce bine mersi in cer de ce s-ar intoarce iar in vechiul trup? Iar acum asa ca un test pentru tine, sti ce a spus Pavel despre inviere, si restul privind trupurile umane?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Ordinea cronologica este Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul (Isus Hristos sau Fiul in trup uman) Duhul Sfant, apoi candva in timp Dumnezeirea hotaraste ca sa-l faca pe om, Dumnezeu Fiul face omul si tot ce exista pe pamant iar in istoria omenirii se naste unul cu numele de Buda zeificat de unii. Acum spune tu cine este mai intai.

| Freya1 a răspuns:

Nu cred nici ca e nici ca nu deoarece nu am murit inca sa vad

| Nemessys a răspuns:

Asta m-am intrebat si eu.

Chestia asta cu raiul si iadul este ca sa faca omul sa fie mai bun aici pe pamant. Intr-un fel sa aiba o teama ca o sa fie judecat pe lumea cealalta pentru faptele sale facute aici. De exemplu. poate vrea sa-i dea in cap la unu, dar ceva il opreste si sta el si se gandeste :,, stai. nu am voie sa fac asta, daca o fac ajung in iad". Si iti dai seama ca daca nu era manipularea asta ala nu se mai gandea la asta si putea sa-l si omoare pe saracu' om fara niciun regret.

Iar imi pun intrebari despre religie chiar daca am zis ca o las naibii balta...
Pai. dupa parerea mea, nu prea cred eu in chestia asta cu raiul sau iadul. Adica sa fim seriosi, ce este asta, lumea in care traim? Un test? Ceva gen. dumnezeu ne creeaza, sa ne ofere o viata nemuritoare, dar. pentru ca nu stie de care viata sa ne ofere (buna sau rea), ne testeaza. si aici daca facem fapte bune, suntem rasplatiti in lumea cealalta si daca facem fapte rele, suntem pedepsiti. straight face Oricum. sa stai o eternitate intr-o lume de genu' asta mi s-ar parea cam ilogic. Adica. oamenii tot se aduna, aduna, aduna... Oare cati o fi in rai? 10000000000000000000000? Si cam asta ma face sa cred (putin) in reincarnare. Sau daca cineva ajunge in iad. nu prea cred eu ca sta o eternitate acolo si sa sufere. straight face Pentru ce? straight face Oricum, fie ca e iad, fie ca e rai, la un moment dat te plictisesti. straight face

| RAY explică (pentru Nemessys):

Mai cool e ca trebuie sa il slujesti pe dumnezeu, sa isi dedici viata care cica el ti-a daruito doar pentru ca sa ai parte de o vesnicie de fericire, practic te testeaza apoi te judeca apoi vesnic vei fi happy, cei rai restul de 5, 5 miliarde vor arde in iad vesnic desigur, indiferent ca sunt buni sau rai

| Nemessys a răspuns (pentru RAY):

Imi pare rau pentru cei care gandesc asa...
Si uite de asta vreau sa ma simt eu liber.^_^

| WaterDrop a răspuns:

Hm, daaarrrrr RAAYYY! Raiul este deja pe pamant!

Il vad zilnic materializat in politicieni corupti care dau legi in favoarea buzunarelor gaurite, preoti ce mangaie copii de 10 ani si isi ridica vile din banii enoriasilor ce pupa mortaciuni cu puteri iluzorii, parinti ce isi otravesc copii cu indiferenta si ajuta la perpetuarea prostiei si imoralitatii, minoritatile cu bmw`uri la mana a doua din care guita manele, carand copile peste granita fara sa-i opreasca nimeni si multe altele.

Toate aceste persoane sunt deja in rai si reprezinta o majoritate.Ai fost lasat in urma aparent sad

| RAY explică (pentru WaterDrop):

E vezi aia numai au nevoie de lumea de apoi ti-au facut propiul rai aici

| AC4S4 a răspuns:

Da.

| Nilsson a răspuns:

Tu nu crezi in judecata viitoare pentru ca stii in subconstientul tau ca nu esti bun in fata lui Dumnezeu si n-ai cum sa iesi bine pentru ca incerci sa pierzi sufletele celorlalti.

In rest n-ai prezentat nicio dovada care sa afirme contrariul, doar ti-ai expus niste pareri.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Hai fi serios,nu cred eu in dumnezeu ca stiu ca nu sunt bun,las ca sunteti voi mai buni,eu inca nu te-am judecat ai grija cum imi scrii,dovedeste tu ca exista dumnezeu,viata de apoi, judecata aia apoi mai discutam, vezi ca ai facut atac la persoana plus spam, ai grija, eu am intrebat altceva

| RAY explică (pentru Nilsson):

Daca ar fi sa cred intr-un dumnezeu as crede in unul ca asta,de asta nu imi est frica,fata de voi sunt sfant, da si nu ma laud ca cica sunt pacatos serios? ce pacate fac,voi crestini va bateti de iisus in fiecare clipa, de craciun, paste va imbatati si mancati si atat, mergeti in biserica va barfiti intre voi, ce moralitate e in societatea din Romania? Romania e pe ultimul loc in europa la orice capitol negativ da imi vorbesti de moralitate, lasa-ma cu povesti de astea
„Ar trebui să îți trăiești viața și să încerci să faci lumea un loc mai bun, indiferent de prezența sau lipsa credinței în Dumnezeu. Dacă nu există Dumnezeu, nu ai pierdut nimic și vei fi reamintit cu drag de către cei rămași în urmă. Dacă există un Dumnezeu binevoitor, el te va judeca după faptele tale și nu doar după faptul că ai crezut sau nu în el."

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

``Hai fi serios,nu cred eu in dumnezeu ca stiu ca nu sunt bun, las ca sunteti voi mai buni, eu inca nu te-am judecat ai grija cum imi scrii, dovedeste tu ca exista dumnezeu, viata de apoi, judecata aia apoi mai discutam, vezi ca ai facut atac la persoana plus spam, ai grija, eu am intrebat altceva``

Te deranjeaza ca spun lucrurilor pe nume, daca imi spune mie cineva ca nu sunt bun in fata lui Shiva nu este o insulta.

A duce pe altii in ratacire e cel mai greu pacat, pentru ca le pierzi sufletul, daca ii dai cuiva in cap si ii iei viata, macar are sansa de a fi mantuit la inviere.

``eu am intrebat altceva``
Intrebarile tale sunt doar un pretext de a face propaganda ateista.

Nu a inceput si sarpele cu o intrebare ``Oare a zis Dumnezeu sa nu mancati din toti pomii din gradina?``
Nu stia raspunsul? Clar ca il stia, dar a fost un pretext de a o prinde pe Eva in plasa inselaciunilor lui.

Acum si tu, ce vrei sa insinuezi, ca nu stii raspunsul la intrebarile tale? Intr-o tara majoritar ortodoxa, si culmea la categoria Religie (daca era alta mai intelegeam) credeai ca persoanele de aici nu cred in viata de apoi si judecata?

Evident ca tu te prefaci nedumerit si apoi o sa dai funda cuiva care zice ca nu crede in lucrurile astea, sau ca nu au nicio importanta.

Si acum ma acuzi pe mine ca fac atac la persoana, ca am ti-am spus numai adevarul, asa tupeu n-am mai vazut.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Omule continui cu spamul si atacul la persoana, nu poti raspunde frumos la intrebare fara sa ma faci imoral,pacatos,diavol,ipocrit,prefacut,fals,propaganda ateista, tu macar esti constient de ceea ce scrii? cand naiba am facut eu propaganda ateista sau cica eu fac ca saraci crestini sa racateasca pe calea mantuiri lor, saraci de voi, eu sunt dracusorul care va duce in ispita, da ca voi ma trimiteti in iadul vesnic si faceti propaganda religioasa e ok, imi vine sa plang zau ca da, culmea e ca la miha i am spus ce sa faca sa se mantuiasca desi mare propaganda ateista fac

| RAY explică (pentru Nilsson):

Sarpele ala nu era diavolul, versiunea in biblia evreiasca e diferita fata de cea crestina sau mulsulmana, dar stiai nu?

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Acum incerci sa distragi atentia victimizandu-te.

``imoral,pacatos, diavol, ipocrit, prefacut, fals,``
eu nu am folosit acesti termeni dar vrei sa ma faci pe mine sa par mai rau.

Eu ti-am argumentat tot ce am avut de zis, tu faci doar teatru cand nu stii ce sa zici.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Cine te obliga sa imi raspunzi la intrebari, repet eu nu fac propaganda ateista pe TPU, intrebarea nu promoveaza ateismul, las ca nu va scadea de cotizati la biserica cu intrebarea asta

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Cine te obliga sa pui intrebari?
De parca n-ai putea sa afli singur raspunsurile, cand pun altii intrebari esti printre primii care raspund, la orice categorie, si mai iei si funde.

Deci sigur nu ai nevoie sa iti raspunda altii

| RAY explică (pentru Nilsson):

Haaaaaaa mor de ras realy,esti chiar comic, de ce am pus intrebarea? ca eram curios cati cred in viata de apoi,iad, rai, judecata de apoi, de asta e categoria asta religie, nu scrie acolo religia ta, daca scriam da in purgatoriu cati credeti numai eram ateu eram catolic si mai rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,cred.Asa cum exista si iadul.N-as putea sa-ti zic ce o sa fac acolo o vesnicie, nici macar nu stiu daca voi ajunge laughing

| FoxyM a răspuns:

Ray am sa-ti spun ce cred eu dupa ce omul moare... Spiritul se va duce intr-un loc in care nu există culoare, alsolut nimic, fiindcă fara corp, spiritul nu are simturi.Cum se spune ca vine Judecata De Apoi, spiritele vor fi judecate toate spiritele si dupa vor ajunge in rai sau iad dupa faptele facute in viata corpului uman.Atat ca sa zic asa...tongue

| RAY explică (pentru FoxyM):

„Ar trebui să îți trăiești viața și să încerci să faci lumea un loc mai bun, indiferent de prezența sau lipsa credinței în Dumnezeu. Dacă nu există Dumnezeu, nu ai pierdut nimic și vei fi reamintit cu drag de către cei rămași în urmă. Dacă există un Dumnezeu binevoitor, el te va judeca după faptele tale și nu doar după faptul că ai crezut sau nu în el."

| FoxyM a răspuns (pentru RAY):

Dar ce am spus man asa rau? Nu am zis nimic de Dumnezeu acolo...ci ce cred eu ca este dupa moarte...tongue

| Elide a răspuns:

Și acum ce faci pe pământ într.o continua tristețe și suferința?! Sa fim seriosi..lumea s-a schimbat,pământul s-a schimbat! Cea mai mare amenințare pentru Pământ este omul în esența lui deoarece omul distruge tot ce e in cale,când Dumnezeu a creat Pământul crezi că era atâtea fenomene meteorologice care mai nou sunt cauzate de oameni cu nu știu ce mașinărie meteorologica devastatoare? Crezi că avea cine sa dea bombe peste tot, avea cine sa otrăvească mancarea, oceanele, apele? Avea cine sa chinuie animale și să își bată joc de ele? Trăim într.un hazard și Pământul isi întoarce fața de la noi pentru că nu.l prețuim (sper că mă înțelegi)! Omul distruge, Dumnezeu-Creeaza, dar omul distruge tot ce El a lăsat pentru noi!

| RAY explică (pentru Elide):

Numai dramatiza miha vei gasi iubirea, fericirea si un barbat frumos, viata nu e doar suferinta

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Și crezi că acestea te pot mulțumi? Da, sunt conștientă că asta e firul vieții sa ai o familie dar pentru mine nu e de ajuns... vreau sa fiu mântuită, sa învăț lepădarea de sine și să.l urmez pe Iisus!

| RAY explică (pentru Elide):

Miha tu incepe prin a gasi acel barbat frumos si prin a face o facultate sa ai un loc de munca, inca nu iubesti sa stii cum e, vorbim cand vei iubi, pentru a il urma pe iisus este important sa respecti cele doua porunci sa il iubesti pe dumnezeu din toata inima si aproapele ca pe tine insati, nu ai descoperit scopul vieti, sensul vieți si crezi ca religia isi ofera un scop

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Pai tocmai asta e, mântuirea este scopul fiecărui om să știi că nu te naști doar pentru reproducere happy laughing

| RAY explică (pentru Elide):

Miha si ce faci tu ca sa te mantuiesti?

| David_Vaduva_1998 a răspuns:

Eu cred ca dupa ce mori te duci in alta lume cu aceeasi constinta de viata de pe pamant o sa ai un corp de 18-35 de ani depinde n-am idee si cred ca te duci intr-o lume gen ce ai visat mereu sau ai crezut magie roboti imensi o alta lume diferita de aceasta e un fel de cerc gen pamant-alta lume -iar alta pana te rencarnezi pe pamant dar nu dai seama de timpul petrecut si de cate vieti o sa traiesti e complicat altceva ce cred e ca cand mori te duci intr-un vis etern sti m-am gandit mereu de ce visele sunt atat de reale ai avut vreo data intrebarea asta mai am ipoteze dar de iad si rai nu cred adica serios cine a spus ca exista rai si iad adica sa intros cineva si a spus da ma exista rai si iad am vorbit cu un inger (Parerea Mea )

| Ascension a răspuns:

Nu vreau sa stiu, petrec si ma distrez cat sunt pe pamant, dupa vedem noi laughing

| RAY explică (pentru Ascension):

Asa e, o viata avem cu toti, restul sunt basme, fantezii, dorinte primitive

| Ascension a răspuns (pentru RAY):

Nu se stie concret, tot ce conteaza este ca trebuie sa ma distrez acum, daca va exista ceva dupa ce mor ok, e de apreciat, daca nu... Macar stiu ca n-am trait degeaba happy

| RAY explică (pentru Ascension):

Bravo,imi place cum gandesti, asa ca tine fac si restul dar se dau mari sfinti pe TPU

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

``Bravo,imi place cum gandesti, asa ca tine fac si restul dar se dau mari sfinti pe TPU``

Si bomboana de pe coliva: mai incerci si sa le castigi simpatia celorlalti cu linguseli

| RAY explică (pentru Nilsson):

Imi place cum gandeste, incerc sa le castig simpatia? haaaaaa esti culmea sincer, nu credeam ca esti asa fanatic religios cu numele desigur ca la fapte zero, numai am voie sa fac complimente gata fac propaganda ateista