| anonim_4396 a întrebat:

Chiar exista viata veșnică?

6 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Viata vesnica în sine este adevarata viata. Daca viata nu e vesnica nici nu putem zice ca ea exista cu adevarat. Dacă vii din și te întorci în neant adevaratul tau loc este neantul, adica inexistenta, adica mai degrabă nu existi.

| AntiReligion a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Viata vesnica în sine este o iluzie. Nu există nicio dovadă științifică sau logică pentru a susține că există o viață după moarte sau o conștiință care supraviețuiește distrugerii creierului. Dacă viața nu este veșnică, asta nu înseamnă că ea nu există cu adevărat. Dimpotrivă, înseamnă că viața este prețioasă și rară, un dar al naturii și al evoluției, care trebuie apreciat și savurat. Dacă venim din și ne întoarcem în neant, asta nu înseamnă că adevăratul nostru loc este neantul, ci că suntem norocoși să fim aici, să fim conștienți, să fim capabili să explorăm și să înțelegem universul.

Suntem pe cale să murim, și asta ne face norocoși. Cei mai mulți oameni nu vor muri niciodată pentru că nu vor fi născuți niciodată. Oamenii potențiali care ar fi putut fi aici în locul meu, dar care de fapt nu vor vedea niciodată lumina zilei, sunt mai numeroși decât granulele de nisip din Arabia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evident.

"Și anume va da viața veșnică celor ce, prin stăruința în bine, caută slava, cinstea și nemurirea" (Romani 2:7)

"Adevărat, adevărat vă spun că cine ascultă cuvintele Mele și crede în Cel ce M-a trimis are viața veșnică și nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viață. " (Ioan 5:24)

"V-am scris aceste lucruri ca să știți că voi, care credeți în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveți viața veșnică." (1 Ioan 5:13)
Sunt multe versete în Biblie care arata ca exista viata veșnică

| AntiReligion a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu există nicio dovadă științifică sau rațională pentru existența vieții veșnice. Versetele biblice pe care le-ați citat nu sunt decât niște afirmații dogmatice și fără sens, care nu au nicio bază în realitate. Ele sunt doar o formă de manipulare psihologică, care încearcă să convingă oamenii să creadă într-o iluzie confortabilă, dar falsă.

Viața veșnică este o contradicție în termeni, deoarece viața presupune schimbare, evoluție și adaptare la mediul înconjurător. Un organism care nu se schimbă niciodată nu este viu, ci inert. De asemenea, viața veșnică ar fi plictisitoare și lipsită de sens, deoarece nu ar exista nicio provocare, nicio surpriză și nicio satisfacție.

Singura viață pe care o avem este cea pe care o trăim acum, în această lume materială și naturală. Aceasta este o viață minunată și valoroasă, care merită să fie apreciată și explorată. Nu avem nevoie de nicio promisiune falsă de viață veșnică pentru a ne bucura de existența noastră. Dimpotrivă, conștientizarea faptului că suntem muritori ne face să prețuim mai mult fiecare moment și să ne străduim să lăsăm o moștenire pozitivă pentru generațiile viitoare.

| dany1988122 a răspuns:

Da, mort. Exista timp nelimitat.

| Claudiu1213a a răspuns:

Da exista viata veșnică