| Steregoi a întrebat:

China cea mai atee tara din lume blocheaza accesul la libertatea de cunoastere. La fel ca Satan ce a blocat sau redus accesul omului la cunoasterea binelui in favoarea cunoasterii raului.

https://m.mediafax.ro/......e-17850280

Ce parere aveti despre unde conduce necredinta in Dumnezeu sau ateismul?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Unii vorbesc despre crestinism ca acesta ingradeste cunoasterea.
Pe de alta parte vedem ca ateismul face acest lucru.
Daca Ceausescu ar fi trait astazi, am fi fost la fel ca si Coreea de Nord; mai era putin si eram obligati sa ne inchinam si noi lui Ceausescu cum fac coreeni de nord cu Kim Jong-un care este ateu.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Kim_Jong-un

| Steregoi explică (pentru anonimg):

China va avea o mare cadere din cauza Lui Dumnezeu in care nu crede ca exista.

| anonimg a răspuns (pentru Steregoi):

Orice om și orice popor va avea de suferit atunci când va interzice libertatea de a ne închina lui Dumnezeu. Mă uit la țările ateiste și aștept ca în orice clipă să cadă nenorocirea peste ele.
Dar cum spune Scriptura, dacă mai sunt chiar și 10 oameni buni în cetate, Dumnezeu nu o va distruge pentru acei 10 oameni buni.
A nu se înțelege că îmi doresc sau că mă rog pentru distrugerea acestora, și nici că mă voi bucura. Spun doar că este un lucru normal ca atunci când oamenii care Îl îndepărtează pe Dumnezeu să fie luați în stăpânirea celui rău. Pentru că cine îndepărtează pe Dumnezeu își îndepărtează ocrotirea. Calamități și boli vor veni peste un om, peste orașe și chiar țări.
Măcar că omul este ateu sau creștin, convingerea personală nu trebuie impusă nimănui. Cine restrictionează libertatea de conștiință, de alegere sau de închinare (sau cum vor oamenii să o mai numească) nu va scăpa nepedepsit.
Nu degeaba Dumnezeu a promis: "Dau oameni pentru tine și popoare pentru viața ta."
Dar sunt câte unii -boi sau vaci- care ajunși la putere sau nu (în mediul lor de influență) se gândesc să impună ateismul sau creștinismul, crezandu-se astfel dumnezei pe pământ. Unii ca aceștia nu vor rămâne nepedepsiți. Și trebuiesc luați ca exemple negative exact așa cum istoria îi prezintă; exact așa cum și-au dorit ca ei înșiși să fie văzuți și cunoscuți. Dacă Dumnezeu oferă libertate, atunci cum se găsesc oameni care să restricționeze această libertate? Din pricina că oamenii ajung sub influența satanică, stăpâniți de spiritul acestuia. Așa se întâmplă cu cei care resping pe Dumnezeu. Orice om poate ajunge în starea aceasta. De aceea trebuie să ne educam mintea și inima ca să rămână continuu în echilibru și să să nu avem la urmă parte de soarta celor răi.

| Steregoi explică (pentru anonimg):

Sunt de acord.

Ma gandesc la faptul ca inchizitorii in placerea lor de a controla si chinui oameni au gasit un pretext pentru astfel de fapte. S-au folosit de respectul popular al maselor de oameni pentru Biblie desi acestia nu aveau acces la Biblie si inchizitorii au interpretat-o dupa bunul lor plac. Motivul lor real a fost placerea lor de a chinui oameni. Pe ei nu i-a interesat continutul Bibliei. Desi Coranul este gresit teroristii ISIS folosesc Coranul in acelasi scop precum inchizitorii. Pe acestia ii intereseaza razbunarea si preluarea controlului lumii spre satisfacerea dorintelor lor lacome si egoiste. Au venit cu interpretari de ale lor precum ca Coranul ar justifica abuzurile se_xuale asupra fetelor minore asupra femeilor.

Acum Satan se foloseste de acestia pentru a promova ateismul necredinta in Dumnezeul real adevarat si teoriile pretins stiintifice despre cum ar fi aparut universul si soarta universului, teoria evolutiei cu scopul de a reduce existenta Lui Dumnezeu la nimic. Satan se foloseste de exemplul negativ al inchizitorilor, al teroristilor ISIS pentru a abate atentia oamenilor de la credinta adevarata si corecta. Satan se foloseste de continutul filmelor sf pentru a deforma gandirea oamenilor referitor la viitorul omenirii si pentru a abate atentia oamenilor de la promisiunile minunate ale Lui Dumnezeu privitor la ceruri univers si Pamant. Filmele sf sunt pline de extraterestrii inchipuiti imaginari. Filmele fantastice prezinta gresit ideea ca monarhia cu rege uman ar fi cea mai de dorit si cea mai frumoasa metoda de guvernare. De fapt China si Coreea tind spre un fel de monarhie cu conducator uman care are putere absoluta asupra poporului stapanit. Pe partea cealalta SUA, UK, Franta, Germania proclama o democratie o libertate ireala sub controlul capitalismului sau al unei elite de oameni bogati care proclama inselator pretinsa dreptate libertate si egalitate de sanse cand de fapt ei vor sa fie mereu acolo sus si sa controleze lumea si sa o exploateze dupa bunul lor plac.

O tendinta spre monarhie cu conducatori umani este si printre pretinsi crestini carora le plac pozitii fruntase in biserica in congregatia Lui Hristos. Si astfel de oameni sunt multi. De fapt in Biblie scrie clar ca chiar Hristos va preda regalitatea Lui Dumnezeu Tatal dupa ce va nimici orice stapanire umana si demonica si satanica pentru ca Dumnezeu sa aiba controlul deplin asupra a tot ce exista cu acordul si respectul liber al supusilor Sai precum Hristos, ingerii si oamenii. Pentru ca din Dumnezeu provin toate cate exista.
Dumnezeu Tatal este singura entitate fara inceput.

7 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Uita-te si la Franta, condusa de un ateu cu fata de maimutoi care a adus doar lucruri rele Frantei.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Daca regimul comunist a oprimat de-a lungul timpului religia, deschiderea spre acest tip de cunoastere, asta nu inseamna ca poporul acesta nu ar avea in mod nativ inclinatia de a crede in existenta divinului. Insasi fidelitatea lui fata de valorile, traditiile si istoria lui demonstreaza acest lucru.

| Steregoi explică (pentru AdiTorrent7):

Care traditie?

https://ro.wikipedia.org/wiki/Republica_Popular%C4%83_Chinez%C4%83#Religie

Un sondaj recent din 2015 făcut de Institutul american de opinie publică Win/Gallup International Association a arătat faptul că doar 14% dintre chinezi s-au declarat religioși iar restul s-au declarat atei sau nereligioși.

| Dom1 a răspuns:

Se împlinește Scriptura, nu trebuie sa te înspăimânti.
Trăim timpurile din urma!