| Steregoi a întrebat:

Cica "Istoria evreilor, așa cum ne este ea prezentată de istoriografia și arheologia modernă, nu corespunde acelei versiuni mitice redate de Biblie". Pai nu au cum sa existe astfel de dovezi arheologice moderne pentru ca regatul aprobat de Dumnezeu pe timpul lui David si Solomon a durat putin timp adica doar cativa zeci de ani dupa care a urmat rebeliunea in Iuda si Israel. Cum comentati?

https://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism

Răspuns Câştigător
| Sindbad a răspuns:

Realitatea istorica exista si in absenta dovezilor arheologice. Si invers, ramasitele arheologice pot fi interpretate gresit conducand la concluzii eronate despre istorie. Este importanta vizunea asupra istoriei, premizele de la care se pleaca si coerenta rationamentului. Ceea ce lipseste la foarte multi din "istoricii" contemporani. Niste academicieni de la Oxford, interpretand Iliada, au ajuns la concluzia ca Ahile era negru. Este un exemplu despre cata mintea au unii.