| i86e2 a întrebat:

Cine a creat de fapt Universul?
Am avut o revelaţie noaptea trecută. Inorogul Roz Invizibil mi s-a arătat şi am avut o conversaţie plăcută. Întâi de toate, voi spune „el", deși nu am verificat organele sale genitale şi nu aș vrea să discriminez pe nimeni.

Evident, am întrebat o mulţime de lucuri. L-am întrebat dacă a creat Universul şi a spus "desigur". El mi-a spus că zeul din biblie şi toţi ceilalţi zei nu există. L-am întrebat de ce nu se arată la toată lumea şi mi-a spus că e timid. În plus, mi-a spus că nu vrea să fie venerat, nu este vanitos, mi-a spus că de obicei ființele cu un complex de inferioritate doresc să fie venerate.

L-am întrebat de ce a creat Universul si mi-a spus că se plictisea şi a vrut să joace. L-am întrebat dacă ne-a creat şi a spus că nu, a spus că noi am evoluat printr-un proces îndelungat de evoluţie prin selecţie naturală. De asemenea, a spus că doar un creator incompetent ar interveni în creația sa, ca un mecanic care trebuie să repare o maşină tot timpul. Când Inorogul a creat Universul prin Big Bang, ştia că fiinţe inteligente vor apărea în cele din urmă, nu a fost nevoie să intervină. L-am întrebat cine sau ce l-a creat și mi-a spus că e etern şi eu am întrebat de ce a aşteptat o veşnicie înainte de a crea Universul nostru şi mi-a spus că nu a aşteptat, a creat universuri nenumărate înainte de al nostru şi s-a jucat foarte mult în tot acest timp.

L-am întrebat de ce există boli şi răutate şi mi-a spus că a făcut câteva greşeli, dar încearcă să îmbunătăţească procesul de creare de universuri, el va continua să creeze universuri până vor fi perfecte. L-am întrebat de ce nu ne ajută să scăpăm de boli şi de răutate şi a spus că încearcă să nu interfereze cu experimentele, dar a dat ocazional sfaturi pentru a îmbunătăţi lumea, fiindcă e trist să vadă ce se întămplă, dar oamenii nu par să asculte sfaturile sale.

L-am întrebat dacă există viaţă după moarte şi a spus că există, după moarte toţi oamenii şi alte animale vor trăi în pace pe o câmpie infinită plină de iarbă, flori, fluturi şi mai ales ovăz şi orz, a spus că îi place să mănânce ovăz şi orz, şi vom mânca toți iarba, ovăz şi orz, ca să nu ne mai mâncăm unii pe alții, să nu mai existe violenţă. Evident, l-am întrebat ce se va întâmpla cu oamenii răi şi a spus că vor lua bătaie la fundul gol în faţa tuturor pentru fiecare faptă rea, de asemenea, a spus că tortura veșnică denotă cruzime şi lipsă de raţiune, pedeapsa există pentru a îmbunătăţi comportamentul, nu pentru răzbunare. Desigur, am întrebat dacă nu ne vom plictisi dupa câteva miliarde de ani şi a spus că a inventat un număr infinit de jocuri pentru a ne juca restul eternității.

Evident, am vrut o dovadă reală şi i-am cerut asta şi el mi-a spus să merg pe un câmp cu iarbă şi în mijlocul câmpului îmi va da recomandări pentru a îmbunătăţi lumea, dar eu trebuie să merg singur acolo. În plus, o lumanare s-a aprins în mod misterios, pot să o arăt la toată lumea, ca dovadă că Inorogul Roz Invizibil există. Chiar mai mult, un poster cu un inorog roz a apărut pe peretele meu în mod miraculos şi inorogul din poster plânge când fac fapte rele și zâmbește când fac fapte bune, dar acest lucru se produce numai atunci când nu e nimeni in jur, în afară de mine.

Deci, astăzi m-am dus pe un câmp şi mi-a dat recomandările pe o bucată de hârtie. Recomandările sunt următoarele:
1. Să nu provocați suferință inutilă oamenilor sau altor animale, încercați să le aduceți bucurie.
2. Să nu vă înmulțiți ca iepurii, fiindcă nu sunteți iepuri, folosiți metode contraceptive.
3. Să nu distrugeți mediul înconjurător, natura e sfântă.
4. Fiți rezonabili.
5. Să nu credeți ceva doar din auzite, nici dacă e spus de mulți oameni, nici dacă e scris in cărți religioase, nici din autoritatea învățătorilor sau bătrânilor, nici in tradiții să nu credeți, dar, dacă după observație și analiză găsesti că ceva e sprijinit de dovezi sau măcar e în concordanță cu rațiunea, atunci acceptă acel lucru.
6. Nu consumați mai mult decât aveți nevoie, nu mâncați mai mult decât aveți nevoie, trăiți modest. Cea mai mare bogăție e cunoasterea, înțelegerea și înțelepciunea.
7. Nu fiți rasiști, homofobi, misogini, naționaliști, adică, să nu discriminați. Diferențele dintre oameni sunt insignifiante în raport cu asemănările dintre ei.
8. Fiți curioși, încercați să descoperiți cum funcționează totul în Univers.
9. Fiți modești, sunteți insignifianți, trăiți o clipă pe un fir de praf într-un Univers imens.
10. Bucurați-vă de viață.

Asta e o glumă, în cazul în care nu aţi ghicit deja. Nu am luat-o razna (încă), dar eu cred că asta arată absurditatea religiei destul de bine.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Simpatică ideea cu Inorogul Roz. Dar cel mai mult mi-au plăcut recomandările lui (de bun simț și raționale), pe care de altfel încerc să le și respect (fără să-mi propun neapărat).

http://www.youtube.com/watch?v=r-eXYJnV3V4

9 răspunsuri:
| DragosConstantin a răspuns:

Nu iti bate joc de religia unora dintre oameni.Cu ce te deranjeaza pe tine ca unii oameni cred in Dumnezeu? sau in alti zei? Fiecare persoana in parte vede lucruriile in diverse moduri, iar daca cineva nu vede acele lucruri la fel ca si tine nu inseamna ca trebuie sa-ti bati joc sau sa devii absurd.
-si eu sunt ateu, dar totusi respect modul fiecaruia de a vedea lucruriile.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

As vrea, chiar as vrea sa il iubesc pe inorogul tau, dar... nu pot sa-i respect poruncile. Animalele-s pentru mancat, femeile-s pentru fu...garit, natura e pentru dezvoltare, bautura trebuie citita in cantitati mult mai mari decat e necesara si cel mai important este HEIL HITLER! Distrugere rasei galbene, negrilor si indienilor de pretutindeni! Promovati rasa alba.

| NOname a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Sper că a fost un pamflet...

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru NOname):

Ai ochi oblici? Piele neagra?

| NOname a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Nu. Dar nu văd ce importanță are.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru NOname):

Atunci era doar un pamflet.

| LightingManuel a răspuns:

Eu cred arata prostia ateilor care nu au ce face.Ei spun ca nu exista Dumnezeu, si ca sa ne arate ca nu exista incearca sa demonstreze ca nu exista cea ce ei cred ca nu exista.Aici este exemplul unui ateu prost care nu mai stia si el cum sa arate ca Dumnezeu nu exista. Omule nu te plictisescti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mai ales ca tu esti destept ca porcul cu teleanca.fiindca ai o imaginatie bogata, sau o minte incalcita rau pana te mai luminezi, mai discuta cu inorogul cela.

| Silviuloan a răspuns:

El mi-a spus că zeul din biblie şi toţi ceilalţi zei nu există. L-am întrebat de ce nu se arată la toată lumea şi mi-a spus că e timid."" cu adica nu exista zeul din biblie, dar stii zeul ala care nu exista e timid (Ng... fail)