| AvalohAlyn a întrebat:

Cine a fost Iisus Hristos? Vreau parerile tuturor nu conteaza ce religie sau ce credeti

32 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca esti in cautarea unui raspuns pentru intrebarea mea il vei avea. Isus Hristos este Dumnezeu Fiul, fiul Dumnezeului Tata, cunoscut si ca Yehova. EL este Creatorul, Mielul de Jertfa, Mantuitorul, Judecatorul, Marele Preot si Avocatul omenirii in fata Dumnezeului Tata.

| milan9 a răspuns:

Este Fiul lui Dumnezeu.
Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată.", etc...

| MskDesign a răspuns:

Pentru mine este unul din personajele principale ale Bibliei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus din Nazaret sau Iisus Hristos (în aramaică ישוע, Ieșu, în ebraică יֵשׁוּעַ‎, Ieșua arhaic Iehoșua, grecizat Ἰησοῦς, Iesous, latinizat Iesus; n. ca. 4 î.e.n., conform Bibliei la Betleemul Iudeei, ca fapt istoric probabil la Nazaret — d. ca. 30 e.n., Ierusalim) este fondatorul și figura centrală a creștinismului, și unul din cele mai importante simboluri ale culturii occidentale, majoritatea bisericilor creștine considerându-l Fiul lui Dumnezeu sau Mesia cel vestit de Vechiul Testament iudaic, ce în timp a devenit al doilea personaj al Trinității creștine.

Isus a fost un predicator iudeu din Galileea, Iudeea, ce a trăit în timpul ocupației romane a Israelului, a fost botezat de către Ioan Botezătorul, și a fost crucificat la Ierusalim în jurul anului 30, sub guvernarea lui Ponțiu Pilat.

Conform tradiției creștine, căreia i se datorează în mare măsură ceea ce se cunoaște despre Isus, principalele texte sursă care discută despre Isus sunt cele patru evanghelii canonice (Matei, Marcu, Luca și Ioan) la care se adaugă celelalte cărți ale Noului Testament. Trăsăturile fundamentale ale imaginii sale în creștinism se datorează anumitor evenimente majore ale existenței sale relatate în Biblie: Naşterea, Minunile săvârșite, Crucificarea și Învierea, precum și învățăturii și retoricii discursului său.

Cu numele Isa ibn Maryam (Isus fiul Mariei), Isus este considerat de Islam unul dintre principalii profeți ai lui Allah. De asemenea Coranul menționează și o a doua venire a lui Isus, în strânsă legătură cu sfârșitul lumii sau judecata ei și anume Isus se va reîntoarce drept ajutor al lui Mahdi.

Dezvoltarea reprezentărilor lui Isus Hristos, fără luarea în seamă a chipului său real sau presupus istoric, a dominat din antichitatea târzie până în prezent. Formele de expresie centrale ale acestei imagini îl reprezintă pe Hristos tronând ca Atotțiitor în Biserica Răsăritului, iar în Biserica Occidentului pe Hristos răstignit ca Mântuitor.

Conform tradiției, acceptată în general ca adevăr istoric, Isus s-a născut în jurul anului 4 î.e.n. și a murit în jur de 30 e.n., fiind martirizat prin răstignire. Evangheliile lui Matei și Luca, precum și Evanghelia după Toma menționează ca loc al nașterii orașul Bethleem Efrata (Mt 1-2, Lc 1-2). În general, istoricii consideră așezarea Nazaret ca locul nașterii sale, aceasta fiind localitatea prezentată de autorii evangheliilor sinoptice drept „domiciliu al familiei sale" (Mc 6, 1; Mt 13, 54; Lc 2, 39). Nazaretul pare cea mai bună aproximare a locului nașterii lui Isus. Ca alternativă unii numesc Betleem de Galileea, o așezare la 10 km de Nazaret, deoarece Betleemul Iudeei nu poate fi luat în seamă din lipsă de dovezi arheologice că ar fi fost locuit în timpul lui Isus.

Conform unei doctrine ontologice, Iisus ar fi preexistat în ceruri, înainte de concepția sa, concept legat de Sfânta Treime.

Isus a fost menționat în textul grec al evangheliilor ca Ιησούς Χριστός, în transcriere latină Iesus Christus.

Prenumele vechi evreiesc este Ieșua (arhaic Iehoșua), „ישוע", care înseamnă „YHWH mântuiește". Această formă a fost elenizată inițial sub forma Iason (Ἰάσων), apoi a fost adaptată de traducătorii Septuagintei la greacă sub forma Iησους Iēsoûs, cu aluzie la alte persoane care aveau același prenume. Pe de altă parte, forma grecească Χριστoς, Hristós, este o traducere a ebraicului „משיח" mașiach (de unde și Mesia), care înseamnă „uns".

Prenumele în limba română provine din limba slavonă Їисоуса, care a fost preluat din limba greacă, unde la inițială este un hiat. Cea mai veche grafie în limba română cu caractere latine a fost Jssus (Catehismul lui George Buitul, tipărit în anul 1701 la Cluj).

În limba română forma Iisus Hristos, utilizată în prezent de Biserica Ortodoxă Română, este preferată de majoritatea credincioșilor ortodocși.[necesită citare]

Grafia Iisus este etimologică, ea reproducând sunetul η din Ιησούς, care în latină a fost redat ca e (Iesus). Tendința de a se citi ca i în greacă a început din Evul Mediu. Transliterarea Iisus în limba română, folosită în Bibliile ortodoxe și în majoritatea literaturii ortodoxe moderne, este o recurență slavonă, fidelă scrierii grecești (alfabetul chirilic este derivat din alfabetul grec, iar Biserica Ortodoxă Română a folosit alfabetul chirilic până în 1860). Argumentului etimologic pentru scrierea Iisus i se adaugă faptul că, pe lângă limba greacă, sursa tuturor limbilor europene pentru numele Iisus, atât în ebraică (Iehoșua, Ieșua), cât și în limbile europene începând cu latina (Iesus și în latina medievală Jesus, în care j nu reflectă sunetul scris așa în franceză, ci semivocala i [j]) numele este pronunțat cu două vocale înainte de primul s, anume [i-e], [i-i] sau [j-e], iar în limbile moderne sunetul inițial poate fi [ʒ] (fr. Jésus) sau [dʒ] (engl. Jesus). Aceste paralele etimologice pot motiva utilizarea a două litere înainte de s (pentru rostirea a doi [i] în hiat și în limba română.

Dicționarele limbii române oscilează între cele două forme. Lingvista Mioara Avram afirmă: „Numele proprii Isac, Isus se scriu cu un singur i inițial (nu Iisus)." Eugen Munteanu, lingvist și biblist, susține că ambele forme sunt corecte. Dicționarul ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, ediția a II-a revăzută și adăugită, consideră că ambele forme sunt corecte, dar dă prioritate (preferință normativă) formei Isus.

Există și părerea conform căreia varianta Isus ar translitera cuvântul ebraic pentru „măgar" și de aceea ar trebui evitată. Această idee este, însă, greșită. Credincioșii tradiționali ruși erau la un moment dat de părere că grafia Iisus denotă Antihristul.

Totuși Iisus nu e același lucru cu Iesus, cum este pronunțat în limba greacă, în forma originală a Noului Testament.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Mai Horror eu vreau sa stiu parerea personala nu ce zice wikipedia.Deci ce crezi tu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Tigrule dupa ce ca nu mi-ai luat partea cu Doub...

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Dar parca te-a iertat.Am lasat totul la latitudinea tolerantei dintre voilaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu ma mai iarta stai tu linistit. Nu te mai obosi. Ramane de vazut cat la % are piatra in inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca a fost intr-adevar o persoana, mi se pare foarte cool omu'. Adica n-am vazut pe nicaieri sa scrie "in timp ce tragea la sapa, apostolii il urmau." wohohoaa
Mai o vrajeala, mai o "pilda" si pac! iesea borsu' pe masa, un vinisor, o pereche de craci printr-o iasla.
Pescar, tamplar...canci! Omu' se saturase de tras la ciocan si si-a incercat celelalte calitati oratorice.
In schimb a murit cam naspa.Adica el isi facuse o gasculita de 12 baietasi, dar nu cred ca a sarit macar unul in apararea lui.PLM.

| bleakk a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce glume ai in program ma..in realitate la fel esti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca parintii tai au platit bani buni ca sa termini clasa a 3-a.
Ai inteles mai putin decat cineva care nu a dat niciodata pe la scoala.
Nu este de ras este de plans.
Ce parere crezi ca are un strain despre romani, cind citeste ce ai inteles tu despre Isus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa iti raspund la intrebare...Se sustine ca exista dovezi nu numai scripturale si traditionale ca Isus a existat...

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

A existat stiu dar e Fiul lui Dumnezeu? Oare? Poate ca da, poate ca nu sau e doar un om luminat, invatat si un bun model de urmat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu stiu...Nu vreau sa imi dau cu opinia...

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Nici eu nu stiu si sunt nehotarat..SUNT in cautarea unei cai bune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu sunt in cautarea a cineva care sa ma fixeze mai mult pe o cale. Singur sunt nimic.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

E bine sa te increzi in atotputernicia lui Dumnezeu dar trebuie sa avem si incredere in noi fiimdca si noi avem un potential bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu ma refeream la asta. Conform Bibliei influenta sa pe pamant nu mai este asa de puternica...Biblia descrie lumea ca fiind lumea lui Lucifer...Ai vazut cate mizerii pe acest pamant. Unde este acea influenta? Oricum ma refeream ca omul ca sa ajunga la fericire, daca stii cum chiar si la iluminare trebuie sa gasesti acel ceva. Cum sa iti spun. E cum sunt 2 parti de hartie. Cum ar fi rupte. Ca sa formezi harita completa trebuie sa le lipesti pe cele 2.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Inteleg.Apropo ce parere ai despre New Age? Adica ai cautat si acolo calea? Te-ai interesat putin si de NA?
Eu sunt nehotarat dar pot spune ca au niste invataturi destul de logice si sanatoase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu ce am auzit la tine cu raiul.Ti-am explicat ca nu sunt de acord. Adica un criminal. Sa ajunga in rai. Serios...

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Eh nu e chiar asa. exista si un iad dar nu e ca cel prezentat de crestinism.Si ganditorii New Age apun clar daca omul alege ceva rau sau gresit atunci suporta consecintele care sunt mai mult sau mai putin dure.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Alan, eu sunt si voi ramane liber cugetator. Mereu voi vrea sa cuget la ce cred eu ca este mai bine sau la ce o sa fiu sortit sa cred. Opiniile se schimba. Dogmele nu.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@NoMickeymouse
Da stiu, a venit tata la scoala.Imi aduc aminte chiar foarte bine, parca era ieri. rolling eyes Tu erai in prima banca si iti tatuai pe mana tot ce se intampla in clasa.Ma bucur ca ti-ai adus aminte asa vag.

Si ce parere am despre strainii care vin sa investeasca, mai ales de norvegieni? Pai, ia citeste si tu niste statistici!
Si nu-i frumos sa dai ignore si apoi sa intrebi ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai du-te ma si fa pipi, dar vezi cum te postezi ca daca bate vantul, patesti ca ion in noaptea nuntii.tocmai tu pui o intrebare ca asta?

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Omule,vezi tu cum vorbesti,ai un vocabular,uitandu-ma prin raspunsurile tale,de mai toata jena, mie mi-ar fi rusine sa ma prezint asa, hal de crestin esti tu? Fii mai elevat, mai cult, ca faci de rusine crestinismul.Defapt,asa zisii crestini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Auzi cultule? nu mi-e rusine de prostie, rad de ea cand vreau cum vreau, iar tu te folosesti de vorbe frumoase sa-ti maschezi nestiinta si incultura? maaaa baiete pai va stiu pe toti astia si tineri si batrani, si va stiu foarte bine.prostia se vadeste repede pentru cine o cunoaste.de ce? fiindca neamul prost se cunoaste si cand doarme baietica.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Altul care pute de aroganta, prostie si resentimente.Scapa de resentimente altfel esti un om de nimic.Mor de ras cand cineva e prost de rage si vede la altul prostia.Om nebun esti ce sa iti zic altceva. Uite-te la tine, la raspunsurile tale si vei vedea cat esti de penibil.cat esti de jenibil si infumurat. Vocabularul tau e infect, m-am uitat prin raspunsurile tale, infectie in masa. Daca te crezi destept, intelept nu ai folosi cuvinte infecte.Esti doar un nimeni intr-o mare masa de nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Gresit amice.gresit.stiu ce sant, stiu cine sant si stiu ce voi deveni.stiu si ce vei deveni tu.vai de tine. fiindca vei fi indoit amarnic, de viata si de oameni, si nu vei putea spune; indrazniti.eu am biruit lumea.TU vei fi invinsul.rasule.

| bleakk a răspuns:

De ce tot repeti intrebarile? Ce cauti pana la urma? Sper ca nu ai intrat in vreo depresie si gasesti linistea in a pune intrebari aici.Si eu am trecut prin asta, mai bine citeste carti/informeaza-te din alte surse si dupa ce ai o baza solida poti veni, aici doar vei primi raspunsuri care se bat cap in cap si nu vei reusi sa asimilezi nimic.

| CrushBoy89 a răspuns:

Iisus Hristos este Dumnezeul nostru. happy El si-a dat viata pentru noi, a plans pentru noi si ne-a invatat atatea si atatea lucruri minunate. Pentru mine Iisus reprezinta totul. Reprezinta bunatatea, reprezinta sacrificiul de Sine, reprezinta pacea, linistea, reinvierea, permanenta vietii noastre si dupa viata de pe pamant, reprezinta rasplatirea raului cu bine, buna intelegere intre oameni! happy

| dani145 a răspuns:

Uite cea mai perfecta "definitie": Isus Cristos(eu sunt catolic si de-aceea scriu cu c in loc de h) este fiul Lui Dumnezeu, care a venit pe Pamant sa mantuie de omenirea de focurile iadului, rastignindu-se pe cruce.

| interlocutorul a răspuns:

Daca ai o biblie citeste matei....si acolo este toata viata lui....foarte interesant