| andrei96123 a întrebat:

Ce tip de religie adopta Iisus Hristos? Dar Dumnezeu ce tip de religie vrea ca cei credinciosi sa poarte? Pun aveasta intrebare pentru ca vad ca sunt atatea religii pe Lumea asta incat nu mai stii care e cea adevarata, incepand de la Ortodocsi, penticostali, cestini dupa Evanghelie, baptisti, adventisti, martorii lui iehova pana la musulmani, buddhisti, si cate si mai cate ca mai sunt inca vreo cateva zeci...Pana la urma care religie credeti ca este cea reala, cea pe care acest Dumnezeu vrea sa o cinstim? Astept parerile voastrehappy

17 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Budismul este cea mai realista, si interesanta. Desi, dupa parerea mea, religiile sunt o forma de manipulare in masa.Nu o sa fim siguri cu niciodata daca tot ceea ce auzim de la aceste secte e adevarat.

| andrei96123 explică (pentru 愛日本):

Nu te supara, dar tu ce religie ai?

| 愛日本 a răspuns (pentru andrei96123):

Pe hartie, crestin ortodox, moral nu am nici o religie.Am fost obligata sa am una

| andrei96123 explică (pentru 愛日本):

Aha...sa inteleg ca esti atee?

| 愛日本 a răspuns (pentru andrei96123):

Nu,sunt agnostica

| danut a răspuns (pentru 愛日本):

Ce e aia sa fi agnostic, nu copia de pe gugle, zi-mi tu asa ce crezi si cum te manifestezi.

| 愛日本 a răspuns (pentru danut):

Eu nu confirm sau infirm existenta divinitatii, pur si simplu cred ca e imposibil de dovedit existenta sau inexistenta, prefer sa nu stiu si sa nu venerez peretii si sunt toatal impotriva bisericilor.

| danut a răspuns (pentru 愛日本):

Existenta divinitatii se poate demonstra in functie de ce ai tu in interiorul tau, de dorintele si experientele tale de viata. Bisericile, alea Biblice, nu cladirile megalomanice facute de unii sunt AMBASADELE lui Dumnezeu pe pamant. Nu poate exista o tara fara o ambasada sau o reprezentanta cel putin, dacavrei VIZA de calatorie in tara respectiva iti trebuie o ambasada. Fara biserici, nu ai acces la viza asa ca sunt enorm de necesare si Bisericile, asta daca vrei viza de calatorie in tara respectiva si sunt destui care doresc acest lucru.

| 愛日本 a răspuns (pentru danut):

Tu crezi in chestiile acestea, eu nu prea.Sunt agnostica doar pentru ca vreau sa fie si cred ca exista ceva dupa moarte, nu nimic cum zic ateii.Nu vreau sa fac parte din turma de oi, fiti voi oi eu vreau sa fiu altceva.
Cat despre acea analogie, nici macar nu esti sigur ca exista raiul.Tu doar crezi, eu nu o sa-mi pierd timpul cu asemenea lucruri, am o viata (care stiu sigur ca exista) si nu o sa o risipesc.
Probabil exista divinitate, probabil nu.Atata timp cat acea divinitate nu se arata, nu se dovedeste eu nu o sa ma las spalata pe creier de alti oameni care le inventeaza.

| danut a răspuns (pentru 愛日本):

Raiul, nu exista, dar va fi in rest fiecare decide pentru el, totul e sa nu fie prea tarziu si regretele sa fie prea amarnice. P.S. Eu sunt sigur ca exista Dumnezeu dar fiecare are experienta lui de viata si degeaba ti-as povesti eu cine stie ce sau cum. Totul tine de tine, nimeni nu merge cu turma dar cei mai multi merg catre acelasi "tel" chiar daca isi imagineaza ca e mai special, in lume sunt doar doua "animale", oi si capre, tu alegi carei specii aparti.

| danay72 a răspuns:

Biblia e cea te poate ajuta.
Cum putem găsi „calea care duce la viaţă"?
Isus a spus că religia adevărată va fi evidentă în viaţa celor ce o practică. „După roadele lor îi veţi recunoaşte", a zis el. „Orice pom bun dă roade bune." (Matei 7:16, 17) Cu alte cuvinte, cei care practică religia adevărată pot fi recunoscuţi după convingerile şi conduita lor. Deşi sunt imperfecţi şi fac greşeli, închinătorii adevăraţi se străduiesc, ca grup, să înfăptuiască voinţa lui Dumnezeu. În continuare vom analiza şase cerinţe pe care trebuie să le îndeplinească cei ce practică religia adevărată.
Slujitorii lui Dumnezeu îşi bazează învăţăturile pe Biblie. Biblia afirmă: „Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet pregătit pentru orice lucrare bună" (2 Timotei 3:16, 17). Apostolul Pavel le-a scris colaboratorilor săi creştini: „Când aţi primit cuvântul lui Dumnezeu, pe care l-aţi auzit de la noi, l-aţi primit nu ca pe cuvântul oamenilor, ci, aşa cum este într-adevăr, ca pe cuvântul lui Dumnezeu" (1 Tesaloniceni 2:13). Aşadar, învăţăturile şi practicile religiei adevărate nu se bazează pe idei sau pe tradiţii omeneşti, ci pe Cuvântul inspirat al lui Dumnezeu, Biblia.
Isus Cristos şi-a bazat învăţăturile pe Cuvântul lui Dumnezeu, lăsându-ne astfel un model. Într-o rugăciune adresată Tatălui său ceresc, el a zis: „Cuvântul tău este adevărul" (Ioan 17:17). Isus a crezut în Cuvântul lui Dumnezeu, iar tot ceea ce preda era în armonie cu Scripturile. El obişnuia să spună: „Este scris", după care cita un verset biblic (Matei 4:4, 7, 10). În mod asemănător, slujitorii lui Dumnezeu din prezent nu îi învaţă pe alţii idei personale. Ei sunt convinşi că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu şi îşi bazează învăţăturile doar pe ceea ce este scris în această carte.
Cei care practică religia adevărată i se închină numai lui Iehova şi fac cunoscut numele său. Isus ne-a învăţat: „Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru" (Matei 4:10). Prin urmare, slujitorii lui Dumnezeu se închină numai lui Iehova. Ei îi învaţă pe alţii cine este adevăratul Dumnezeu şi care sunt calităţile sale. Această activitate de instruire face parte din închinarea lor. În Psalmul 83:18 se spune: „Tu, al cărui nume este Iehova, numai tu eşti Cel Preaînalt peste tot pământul!". Isus ne-a arătat prin exemplul său cum trebuie să-i ajutăm pe alţii să-l cunoască pe Dumnezeu. Iată ce a spus el într-o rugăciune: „Le-am dezvăluit numele tău oamenilor pe care mi i-ai dat din lume" (Ioan 17:6). În mod asemănător, închinătorii adevăraţi din prezent îi învaţă pe alţii cine este adevăratul Dumnezeu şi care sunt scopurile şi calităţile sale.
Slujitorii lui Dumnezeu manifestă iubire sinceră şi dezinteresată unii faţă de alţii. Isus a spus: „Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi" (Ioan 13:35). Creştinii din secolul I au avut o astfel de iubire. Iubirea divină depăşeşte barierele rasiale, sociale şi naţionale şi îi uneşte pe oameni într-o fraternitate puternică (Coloseni 3:14). Membrii religiilor false nu fac parte dintr-o familie mondială, unită prin iubire. De ce putem spune lucrul acesta? Dacă ar fi uniţi de o astfel de iubire, nu s-ar ucide între ei din cauza deosebirilor naţionale sau etnice. Creştinii adevăraţi nu ridică arma nici împotriva fraţilor lor de credinţă, nici împotriva altora. Biblia spune: „Copiii lui Dumnezeu şi copiii Diavolului se recunosc prin aceasta: Cine nu practică dreptatea nu provine de la Dumnezeu, nici cine nu-şi iubeşte fratele să ne iubim unii pe alţii. Nu cum a fost Cain, care provenea de la cel rău şi şi-a înjunghiat fratele" (1 Ioan 3:10–12; 4:20, 21).
Cu siguranţă, iubirea adevărată nu înseamnă doar a nu-ţi ucide semenii. Creştinii adevăraţi îşi folosesc cu altruism timpul, energia şi resursele pentru a se ajuta şi a se încuraja (Evrei 10:24, 25). Ei se sprijină în timp de necaz şi sunt cinstiţi în relaţiile cu alţii. De fapt, ei aplică sfatul biblic ‘de a face ce este bine faţă de toţi’ (Galateni 6:10).
Creştinii adevăraţi recunosc că Isus Cristos este mijlocul de salvare oferit de Dumnezeu. Biblia spune: „În nimeni altul nu este salvare, căci nu este sub cer niciun alt nume care să fi fost dat printre oameni prin care putem fi salvaţi" (Faptele 4:12). Isus şi-a dat viaţa pentru a-i răscumpăra pe oamenii ascultători (Matei 20:28). Mai mult decât atât, Iehova l-a numit pe Isus Rege al Regatului ceresc, guvernul care va domni peste întregul pământ. Dumnezeu ne cere să ascultăm de Isus şi să aplicăm învăţăturile Fiului său. Numai aşa putem primi viaţă veşnică. În Biblie se spune: „Cine manifestă credinţă în Fiul are viaţă veşnică. Cine nu ascultă de Fiul nu va vedea viaţa, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el" (Ioan 3:36).
Închinătorii adevăraţi ai lui Dumnezeu nu fac parte din lume. Când a fost dus înaintea conducătorului roman Pilat pentru a fi judecat, Isus a spus: „Regatul meu nu face parte din lumea aceasta" (Ioan 18:36). Indiferent în ce ţară trăiesc, adevăraţii discipoli ai lui Isus se supun Regatului ceresc. De aceea, nu se implică nici în politică şi nici în conflictele acestei lumi, păstrându-şi neutralitatea. Totuşi, dacă alţii doresc să se înscrie într-un partid politic, să candideze pentru o funcţie politică sau să voteze, ei nu se amestecă în aceste decizii. Însă, chiar dacă sunt neutri din punct de vedere politic, închinătorii adevăraţi ai lui Dumnezeu respectă legile ţării în care trăiesc. De ce? Deoarece Cuvântul lui Dumnezeu le porunceşte ‘să fie supuşi autorităţilor superioare’, adică autorităţilor guvernamentale (Romani 13:1). Dar, dacă li se cere să facă ceva care contravine normelor lui Dumnezeu, închinătorii adevăraţi imită exemplul apostolilor, care au spus: „Trebuie să ascultăm mai mult de Dumnezeu ca stăpânitor decât de oameni" (Faptele 5:29; Marcu 12:17).
Adevăraţii continuatori ai lui Isus anunţă că Regatul lui Dumnezeu este singura speranţă a omenirii. Isus a prezis: „Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul" (Matei 24:14). Adevăraţii continuatori ai lui Isus Cristos nu îi îndeamnă pe oameni să se bazeze pe conducătorii umani pentru rezolvarea problemelor lor. Ei anunţă că Regatul ceresc al lui Dumnezeu este singura speranţă a omenirii (Psalmul 146:3). Isus ne-a învăţat să ne rugăm pentru acest guvern perfect: „Să vină regatul tău. Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ" (Matei 6:10). Cuvântul lui Dumnezeu a prezis că acest Regat ceresc „va zdrobi şi va pune capăt tuturor acestor regate [din prezent] şi el însuşi va dăinui pe timp indefinit" (Daniel 2:44).
Având în vedere ce am analizat până acum, întreabă-te: Ce grupare religioasă îşi bazează toate învăţăturile pe Biblie şi face cunoscut că numele lui Dumnezeu este Iehova? Membrii cărei religii manifestă iubire adevărată şi credinţă în Isus, se păstrează separaţi de lume şi anunţă că Regatul lui Dumnezeu este singura speranţă a omenirii? Ce religie întruneşte toate aceste cerinţe? Dovezile arată cu claritate că Martorii lui Iehova (Isaia 43:10–12).

| Holiday a răspuns:

Toate sunt reale, adica exista, din pacate. Acum ca toate se bazeaza pe povesti fara nici o baza reala, e alta discutie.

| sublime89 a răspuns:

Fiecare "Dumnezeu" al fiecarei religii vrea ca toti oamenii sa creada in el. Dar asta nu se poate, pentru ca oamenii sunt multi si interpreteaza divinitatea in felul lor. De aceea, niciuna dintre religii nu poate aduce dovezi ca ea e cea adevarata. Sunt toate egale in neputinta lor de a demonstra existenta zeului sau zeilor pe care-i propun. Singura concluzie logica pe care o putem trage e ca niciuna nu e adevarata.

| Dorugar a răspuns:

NU exista miciun Isus Christos si nici nu a existat vreodata.
A exista doar dulgherul Isus din Nazaret care nu era Christos si acesta era de religie mozaica.
Nu exista niciun Dumnezeu.
Cel care este slavit sub acest nume este un mic zeu tribal al poporului evreu care a fost ridicat in rangul de Dumnezeu atotputernic de Imparatul Roman ucigas in serie numit Constantin cel Mare care a descoperit ca prin religia inventatat de el avandu-l ca Dumnezeu pe acest mic zeu tribal, acesta gaselnita religioasa este un instrument perfect de folosit pentru incolonarea maselor de oi proaste care putea fi mai usor conduse, manipulate, spionate, si belite material in folosul sau si al Imperiului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai Andrei pe hartie si eu sant crestin ortodox, da in cartea vietii cum esti trecut|? ca si acolo n-o sa te intrebe nimeni cum vrei sa fii? si mai stii sigur ca vei muri candva.ai rasarit, vei apune, dar apusul cum ai vrea sa fie? pe hartie esti crestin ortodox dar in realitate esti imoral cu totul.Nu-i nimic si cultul propriului hoit, e o credinta si un tel.Altii au cultul personalitatii. Unii cultiva tirania.Altii cultiva canabis.Deh.ce tie si cu omenirea asta mai imorale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diversitatea este cheia evolutiei.
Imagineaza-ti cum ar fi sa fim toti identici.
Aceleasi fizionomii,aceleasi haine, aceleasi glume, aceeasi religie, aceleasi gusturi,aceeasi mancare, obiceiuri etc.
Cam plictisitor, nu?
Postarile ateilor de pe TPU sunt mereu aceleasi, deoarece nu au prea multa imaginatie.
Imaginare inseamna in me mago agere adica las magicianul din mine sa lucreze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Biblie nu scrie sa fim de o anumita religie. In Biblie nu scrie nimic de religii.Ne spune doar sa ne pocaim.In concluzie trebuie sa ne pocaim si sa-l urmam pe Domnul Isus, sa respectam si poruncile pe care ni le-a lasat.