| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cine doreste sa se numeasca crestin adevarat, ce ce conditii trebuie sa indeplineasca?

Răspuns Câştigător
| AdrianTzar a răspuns:

Să facă cele două porunci ale vieții.

37. El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea şi întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.

Evanghelia după Matei, cap 22

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Un crestin adevarat trebuie sa il primeasca pe Domnul Isus ca Domn si Stapan in viata Sa, sa traduca in viata lui Cuvantul lui Dumnezeu.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Un crestin adevarat trebuie:
1.Sa stie sa numere pana la 10, adica numarul poruncilor pe care Dumnezeu le-a dat lui Moise pe muntele Sinai.
2.Sa creada orbeste in spiridusul biblic si in fiul ilegitim al acestuia.

| drutzix a răspuns:

Sa creada ca Isus e fiul lui Dumnezeu.
Asta e singura regula.

| Panasonix a răspuns (pentru drutzix):

Iar mananci ca cat.

| drutzix a răspuns (pentru Panasonix):

Nu ai cum pentru ca l-ai mancat tu cu ma--ta pe tot.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fie un sclav care sa traiasca o viata monotona guvernata de interdictii religioase si chiar sa creada ca o fantoma ii urmareste absolut toate miscarile si gandurile.
Cam astea ar fi cele mai importante conditii.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Să aibă iubire de Dumnezeu și de aproape și să arate această iubire prin fapte (mersul la biserică, rugăciunea, milostenia, blândețea, etc).

| CinevaAnonimă a răspuns:

Sa mearga la biserica, sa faca fapte bune, sa se smereasca, sa citeasca din Scriptura, sa se roage si sa asculte de Dumnezeu.

| Nitroblast a răspuns:

Sa-l iubeasca pe aproapele (neiubindu-l pe Dumnezeu efectiv nu ai cum sa il iubesti pe aproape cu adevarat, iar neiubindu-l pe Dumnezeu nu ai cum sa il iubesti pe aproape) si sa faca tot ce vrea.

| adrianionut49 a răspuns:

Biblia ne ofera raspuns la aceasta intrebare. Te indemn sa o studiez, aici vei gasi raspunsuri la intrebarile vietii si de ce trebuie sa o studiez.
Uite un link https://www.jw.org/......ti-biblia/

| Vasileion23 a răspuns:

Te razi in cap, iti schimbi numele in Carlos Esperanta si fugi in Mexic.

| garnier a răspuns:

Un crestin adevarat mananca mult c a c a t.

| AIexandraTPU a răspuns:

Rodico du-te si fa propaganda religioasa in alta parte.
O sa-ti suspend contul pe perioada indeterminata.

| PorumbRodica1965 explică (pentru AIexandraTPU):

SALUT! Da te-ai trezit-? Incearca sa scrii corect, si după aceea scoateti in evidenta rautatea, egoismul si invidia, roade ale spiritului lumii ce vin de la Satan, cine vrea sa fie numit crestin adevarat trebuie sa-si iubească semenii.(Acest site este pentru conversatii intre persne ce sunt in deplinatatea facultatilor mintale si doresc o buna colaborare cu semeniisi cu Dumnezeul adevarului care promoveaza pacea si iubirea intre oameni de orce fel, care se lasa invatati si condusi de EL, nu de Satan si acolitii lui.Nu stiu daca ti-e destul de clar?