| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Cine e mai rau Dumnezeu sau Satana?
Argumentati.

Răspuns Câştigător
| aliceinchains a răspuns:

E cam greu să fii rău dacă nu exiști. Interesant...thinking

| Prunela a răspuns (pentru aliceinchains):

Cel mai bun raspuns. mi'ai luat'o inainte

| aliceinchains a răspuns (pentru Prunela):

tongue Săr'na!

40 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Dumnezeu te chinuie când ești în viață și Satan după ce mori...e egalitate.

| mabo a răspuns (pentru FucktheSystem):

Viata e de cel mult o suta de ani, dupa moarte dainuiesti o vesnicie.care te kinuie mai mult Dumnezeu o viata sau satana o vesnicie? in plus in viata ai libera alegere, si viata o traiasti asa cum ti-o faci.Mantuitotul s-a rastignit j a trecut prin batjocura si chinuri groaznice pentru a ne da noua a doua sansa de a ajunge in Rai.daca ne rugam la El,Dumnezeu ne ajuta si n lumineaza calea,in schimb satana nu face decat sa ne ispiteasca numai la lucruri c aduc suferinta si vicii(ispita la fumat,l-a lovit,la ucis,la razbunat,la jignit)SI CEA MAI IMPORTANTA SI PERICULOASA ISPITA:SA PUI LA INCERCARE CREDINTA OAMENILOR IN DUMNEZEU SI SA LE BAGI INDOIALA IN SUFLET.Dumnezeu nu ne-a dat averi dar ne-a dat maini si picioare si minte si pamant sa muncim, sa ne castigam existenta, nu ne-a lasat d izbeliste neajutorati.sper ca privind d toate si bune si rele sa va dati seama de adevar. spune-mi o singura kestie c o ai de la satana si ti-a adus fericire. daca m-ai intreba c am de la Dumnezeu si mi-a adus fericire as scrie cateva pagini serioase.

| DomineRex a răspuns (pentru FucktheSystem):

Doamne ce gandire cica e egalitate laughing

| FucktheSystem a răspuns (pentru mabo):

Mă scârbești, rău.

in schimb satana nu face decat sa ne ispiteasca numai la lucruri c aduc suferinta si vicii", ok, dar pe Satan cine l-a făcut, nu Dumnezeu? Deci dumnezeu teoretic e cel ce ne ispitești dar printr-un intermediar, pentru că el l-a creat pe Lucifer și tot el îl lasă se să joace cu vieție oamenilor, deci și Dumnezeu e părtaș, printre altele pe Dumnezeu nu-l deranjează dacă eu o să ard o veșnicie în iad, deci nu mă iubește. Și altceva mă amuză la voi, dacă aveți avere e de la Dumnezeu, dacă nu aveți ziceți că Dumnezeu nu dă avere și trebuie să ți-o faci singur, asta e pur și simplu penibil.
Ce am de la Satan și-mi aduce fericire: Alcool, tutun, metal, punk, glume din ălea de nu se spun în post etc.
Oricum totuși nu cred nici în Satan nici în Dumnezeu, o să ard în iad oricum, știu...
Și totuși te sfătuiesc să mai treci pe la școală, așa „ca kestie". Dacă ai terminat clasa a4a n-ai scuză să scrii așa.
Și dedicație, părerea mea despre toate religiile voastre, rai/iad și alte tâmpenii:
http://www.youtube.com/watch?v=ZBa6YMs-AbY
AMIN.

| FucktheSystem a răspuns (pentru DomineRex):

Băi dai voi creștinii aveți probleme să vă prindeți când e vorba de glume sau ironii, luați totul prea serios.
Și totuși ce te-ar **** pe tine grija de gândirea mea, eu zic să-ți vezi de a ta prima dată, și dacă răspunsul era serios ( a se lau în calcul că sunt atee deci nu cred nici în Satana nici în Dumnezeu) tot replay-ul tău nu-și avea sens fără argumente.
Deci gândește de 2 ori înainte să pici de prost lipsit de umor.

| mabo a răspuns (pentru FucktheSystem):

Spui ca nu crezi in Dumnezeu si nici in satana si ca o ajungi in iad,ok,dar atuci iadul de cine e facut,cine te chinuie acolo? de ce ajungi acolo,spuneai ca iti aduce placere tutunul punk-ul si nu mai stiu c... cat iti aduce asta placerea? cateva ore? km asa, sincer eu nu ma supar pe tine ci imi pare rau ca nu vezi si apreciezi decat c e rau pe lumea asta, gandeste-te cat de scurta e viata si cat de fragila este(da unu' cu masina peste u si ai murit pe loc)si apoi c faci? te kinui pe vecie.de ce l-ai luat pe "NU" in brate si nu incerci sa crezi j nu cauti mai multe info sa pui in balanta sa vezi care e treaba.eu iti garantez ca daca o saptamana te-ai lasa de toate viciile,te-ai ruga cu cuvintele tale(scuze kkfonia)seara ai face lucruri bune j te-ai purta frumos si te-ai spovedi te vei simti mult mai linistit,mai impacat si mai fericit, cu mai multa pofta de viata. daca esti atat de stapan pe viata ta cum sugerezi incearca asta si demonstreaza-ne tuturor ca eu nu am dreptate, ca nu te vei simti mai bine si ca Dumnezeu nu exista.un ultim lucru mai am de spus daca Dumnezeu nu exista si nu ne aduce fericire de ce exista in ziua de azi mai bine de 2 miliarde de crestini avand in vedere ca aceasta religie iti lasa libera initiativa.de a deveni musulman sau orice? intelegi u c vreau sa spun.raspunde te rog la ultima intrebare.scuze daca am mai gresit dar abia mi-am pus unghiile si scriu mai greu.

| DomineRex a răspuns (pentru FucktheSystem):

Bine curvulita mica eu nu sunt crestin.Din partea mea fa glume bizare cat vrei dar esti ilogica pentru ca esti proasta.Succes in ceea ce faci laughing

| mabo a răspuns (pentru FucktheSystem):

Satana era la inceput un inger curat si apreciat aproape la fel ca Hristos dar pentru ca vrut sa-i ia locul si din mandrie a devenit asa(inger cazut)in caz ca nu te-ai informat prima data Dumnezeu la iertat dar el a continuat sa planuiasca sa devina "regele"tuturor.iar in prezent ne ispiteste pe noi pentru a atrage cat mai multi oameni la el in lupta impotriva lui Dumnezeu care este foarte aproape de sfarsit.acest sfarsit de lupta fiind apocalipsa.cand satana va veni pe pamant sub chip de om pentru a-si aduna cat mai multi pretendenti.nu vreau sa sune urat dar se pare ca esti unul dintre cei slabi care nu a luptat cu ispitele ci s-a lasat ingenunchiat de cel rau.imi pare sincer rau. cuvintele sunt de prisos, sper doar ca intr-o zi Dumnezeu sa iti dea un semn, sa iti arate ca exista cum a facut si cu mine.iti doresc numai bine

| FucktheSystem a răspuns (pentru mabo):

Nu am nevoie de mila unui analfabet, mie ar trebui să-mi fie milă de tine că nu poți să formulezi o propoziție corectă, nu prea te ajută Dumnezeu la gramatică...
1. Vorbind din punct de vedere teologic aș ajunge în iad, dar cum eu nu cred nu prea mă interesează ce zice un popă. ( că în biblie nu scrie nicăieri de chinurile din iad și de faptul că fără credință o să arzi acolo, e invenția bisericii pentru a atrage supuși)
2. Căcaturile cum ar fi punkul nu-mi aduc plăcere de câteva ore ci de 16 ani ( since 95), tutunul și alcoolul ce e drept, îmi aduc plăcere ocazional, că nu-s dependentă, dariarăși atrag atenția că nu scrie nicăieir în biblie că alcoolul sau tutunul ar fi rele, mai ales că Iisus a cam transformat apa în vin, deci îi plăcea alcoolul.
3.Mă gândesc că viașa e scurtă, de asta mă bucur de ea și nu-mi pierd timp lingând moaște sau rugându-mă și fac lucruri amid eștepte. Și totuși de ec Dumnezeu acre mă iubește, m-ar lăsa să mă chinui, dacă iubește și iartă toți oamenii iadul trebuie să fie o invenție, dacă nu Dumnezeu e un tiran și nici n-aș vrea să ajung în rai.
4.Și am căutat mai multe informații decât ai căutat tu, care te chinui să formulezi o porpoziție. Tu ai citit biblia, carea pe care se bazează credința ta? Ai învățat câte ceva despre genetică, sau chiar anatomie în general, nici de evoluție nu prea te-ai interesat din câte se vede, probabil crezi că așa ai fost învățat de mic...adică nu probabil, sigur. A da și mai crezi și de frică, să nu ajungi în iad.
5.Nu m-aș spovedii nici dacă aș fi creștină, am suficient creier să văd că biserica e cea mai coruptă instituție, bună să fure banii proștilor. De unde crezi că are popa vilă și BMW, te anunț eu din cu banii din cutia milei și de la proștii de voi care faceți tot felul de slujbe cum ar fi nunțile și botezurile unde ăi dați câte 1500 lei. Și totuși am destulă poftă de viață și așa, „păgână" cum sunt.
6.Poi ce să-ți demonstrez, chiar mă simt mult mai bine de câtnd sunt atee, am mai mult timp, nu-mi mai fac griji și sunt mai deschisă la minte. Ce alte argumente ai vrea?
7.Pentru că așa sunt crescuți din generație în generație, hai să nu fim ipocriți, d acă ție nu-ți spune mămica sau altcineva de Dumnezeu tu ai fi ajuns să crezi într-un zeu? NU! Și majoritatea au rămas creștini din cauza îndoctrinării acre el spună că o să ajungă în iad dacă nu urmează singura cale bună ( creștinismul), deci nu-s chiar liberi să se convertească pentru că sunt amenințați cu chinuri veșnice. Pe asta se bazează creștinismul pe frică, ia fi sinceră, dacă nu ți-ar fi zis cineva de iad, ai mai fi crezut, te-ai mai fi spovedit? Eu zic că nu, deci iadul e cea mai inteligtentă invenție, că ține destul de bine sub control.

P.S. Nu cred că „u" sau „kkfonia" sunt greșeli de tastare, din cauza unghiilor.

| FucktheSystem a răspuns (pentru DomineRex):

Curvuliță e mămicuța tabatting eyelashes
Nu știu ce dracului ești, că pari prea prost să fi și ateu și prea încuiat să fi și creștin, deci e o problemă, totuși dacă(,) crezi într-o divinitate, vezi că aia te aude când vorbești urâtbatting eyelashes

| FucktheSystem a răspuns (pentru mabo):

Știu toată povestioara cu Lucifer și mândria, dar Dumnezeu fiind atotputernic putea să-l distrugă, dar n-a vrut, i-a plăcut ideea să-l lase să fie puternic și să îi sipitească iubiții copii, care el îi lasă fără nicio problemă să ardă în iad, deși îi iubește mult și știa de al început că o să se lase ispitiți, încă de când i-a creat ( că e și atotștiutor dacă nu mă înșel).
Deci în concluzie Dumnezeu știe de când te crează că o să arzi în iad ( lco care există tot datorită lui) dar nu-l deranjează ideea.

| DomineRex a răspuns (pentru FucktheSystem):

Uaaa nu mai spune laughing
eu sunt incuiat daca tu zici...eu accept tot ce are sens si e logic nu sunt fixat pe o singura idee si o tin fie ce o fi.
Iar cand ai spus ca sunt prost hmm chiar nu te contrazic, dar cand ma uit la tine prind curaj.

| mabo a răspuns (pentru FucktheSystem):

Poate sunt analfabeta cum spui u dar pe mine nu m-a invatat nimeni de DUMNEZEU tata e un betiv notoriu a divortat de mama lasand 5 copii cu ea cand eu aveam 5 ani.am trait intr-o saracie lucie pana la 10 ani cand mama mea a fost ucisa de un criminal in serie pentru ca nu a vrut sa se casatoreasca cu el.pana la 12 ani fratele cel mai mare(eu fiind cea mai mica)ne punea sa sapam la harlet bucati de pamant care erau imposibil de sapat intr-o zi de un om mare daramite de un copil si seara cand venea de la munk ne batea si ne lasa infometati pentru ca nu terminam toata bucata.la 12 ani tata m-a luat fortat la el unde dormeam numai pe afara inclusiv iarna pentru ca s imbata si injura de mama.la 14 ani am fugit si m-am mutat singura, atunci l-am descoperit pe Dumnezeu m-am rugat la el daca ma iubeste sa imi dea un semn si sa ma apere si de cand m-am rugat la el zi d zi m-am simtit protejata si linistita, si eu am fumat dar m-am lasat datorita problemelor grave cu inima si stomacu.si eu mai beau la okzii si eu cand sunt prea satula si sunt prea nervoasa sa ma rog mai trag o tigara(ast5a o data la cateva saptamana), dar asta nu inseamna ca pentru asta traiesc, nu traiesc intr-o lume irela.momentan traiesc sa termin liceul sa ma apuc de munk, sa imi formez o familie sa pot fi fericita, nu ti-am vb de Dumnezeu din auzite mi-am permis sa vb de El pentru ca am simtit pe pielea mea ca daca am incredere si ii cer ma scapa de probleme si ma apara.

| mabo a răspuns (pentru FucktheSystem):

Dumnezeu a lasat ca oamenii sa fie ispititi pentru pacatul primordial.de atunci trebuia sa arda in iad dar ne-a mai dat a doua sansa si l-a trimis pe Fiul Lui sa se rastigneasca pentru noi. sper ca aceasta discutie s nu fi sunat a cearta pentru tine, pentru mine a fost doar o discutie in contradictoriu.

| FucktheSystem a răspuns (pentru mabo):

Ok, atunci te înțeleg, ai avut o viață nasoală și speri la una veșnică mai bună. Deși nu sunt de acord cu abordarea asta, după câte ai trecut ai dreptul măcar să speri. Eu am avut tot ce ma vrut de la viață, poate de asta nici nu simt nevoia să sper că după voi avea o viață viitoare mai bună. Oricum, cum am precizat nici eu nu-s dependentă nici de alcool și nici de țigări, deși ocazional mai iau și nu pot să zic că mă simt prost pentru asta. Oricum succes în orice vrei să faci, zic că meriți să reușești prin câte ai trecut...
Deșim am și eu un sfat, nu te baza neapărat pe existența unei vieți viitoare ci încearcă să ți-o faci pe asta mai bunăwinking

| mabo a răspuns (pentru FucktheSystem):

Iti multumesc si iti doresc sa fii fericita si sa nu mai gandesti negativ ca asta e al naibii de frustrant(din propria experienta)bafta multa in continuare pa pa.

| Nolkyz a răspuns (pentru FucktheSystem):

Te iubesc laughing

| Cristian_Andrei_1987 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Esti proasta sau nu gandesti? Cum sa fie Iisus alcoolic.Ce ai delirezi. Lool ce oameni exista pe acest Pamant!

| FucktheSystem a răspuns (pentru Cristian_Andrei_1987):

Și te trezești și tu doi ani mai târziu și nici după 2 ani nu îți dai seama că de fapt nu cred în niciun Dumneze, deci automat ceva ce nu există nu poate să aibă vicii, în schimb de tine mă îndoiesc, pari cam alcoolic cu ieșiri d-astea.

| mephistto a răspuns (pentru FucktheSystem):

Like laughing

| Dumnezău a răspuns:

Dumnezeu e genul de meme BITCH PLEASE
Iisus e genul de meme OKAY
Satan e genul de meme TROLL
Omul e genul de meme CEREAL GUY

Dar, dintre toti, BITCH PLEASE e cel mai bitchos.

| Wehrmacht a răspuns:

Bai,amandoi sunt la fel.Lucifer e rau, DZ a ucis fara limite...

| MyObsession a răspuns:

Mnezo.
Ucide mai rău ca mine la biologie.

| NinelHell a răspuns:

Intreba-ti profesorul de religie.Asa o sa-si dea si el seama ca orele lui au fost inutile.

| DorelSudoru a răspuns:

Satan e mai bun! Aha, aha, aha...pai bautura,cluburi,muzica de ascultat nu toate rahaturile, toate viciile asa zis "daunatoare", toate placerile de la el vin...asa ca satan rullz
d-zeu e praf, un fraier
Considerati acest raspuns dat in bataie de joc fata de cei care cred in asa ceva...

| Minks a răspuns:

Chuck Norris, e mai al dracu decat Satana. Argumente? Am doar unul : Chuck Norris.

| Catalinnna a răspuns:

Dumnezeu, evident. Sata a cazut in pacat din cauza mandriei, caci se credea mai frumos decat ceilalti. cum poti fi tu bun cand te simti superior celorlalti si te consideri cel mai bun in orice domeniu? chiar de ai fi asa de bun, trebuie sa o spuna ceilalti nu tu.
Dumnezeu a creat lumea, El este Judecatorul Nostru, Aparatorul Nostru. fiind ca un Tata pentru noi, este normal sa ne mai certe uneori, sa ne mai ofere bucurii, pentru ca indiferent de situatie El ne iubeste cel mai mult si ne vrea mereu binele, iar atunci cand gresim, vrea sa ne pedepseasca, in speranta ca nu vom mai repeta greseala. asa face orice parinte

| 211wasgnij a răspuns:

Omul, fiecare dintre noi decidem dupa cum ne taie capu', Dumnezeu ne-a lasat liberi sa alegem: binele sau raul, Lucifer ne da tentatii si depinde de fiecare unde ne impiedicam si cand mergem mai departe.

| BoAfan a răspuns:

Satana pentru ca in el nu putem avea incredere

| Prunela a răspuns:

God-e mai rau. a ucis o groaza de oameni

| Bleed a răspuns:

Satana e raul pur. Insa Dumnezeu e de 1098748374862376 de ori mai puternic, mai iubitor, mai milos, decat Satana. Daca nu crezi in El, vei ajunge in Iad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Analizand vechiul testament dumnezeu / dumnezeu = plin de ura/ egoist/gelos satana = a incercat sa faca comert la negru cu mere pentru asta a fost trimis in iad pe vechie in timp ce dumnezeu a facut de toate dar sal iubim c toti ca daca nu ne omora practic el cu violenta vrea iubire nu prin iubire ce liberu arbistru daca el stie viitorul fiecaruia dintr noi

| zahre a răspuns:

Satana deoarece el este raul. Dumnezeu e bun, iarta e rabdator, merita sa-L iubim.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru zahre):

,,Dumnezeu e bun, iarta"
De ce nu ia iertat pe oamenii din Somora si Gomora?
Pe oamenii de la potop?
Pe copii africani care mor de foame?
Pe sutele de oameni abuzati?
Pe copii torturati de parinti?
De ce e rau Satan?
Pe cine a omorat in biblie, pariu ca daca am face un calcul, Dumnezeu a omorat mult mai multi decat Satan.

| zahre a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Tu esti cumva Satanist? Nu ca te-as judeca (caci nu-mi place sa judec oamenii ), dar oamenii din Samora si Gamora pacatuisera grav si oamnenii care au fost victimele potopului la fel. Dar iti spun ceva? Eu nu cred in Biblie. Eu cred in ceea ce vad, Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc cu asta, dar la cum pacatuim noi in asta viata D-zeu daca ar fi chiar asa de rau ne-ar omora pe toti. El, ne-a ajutat foarte mult ( ai vazut nu mai exista bolile alea foarte grave si nici pesta nu ne-o trimite ). Iar copii africani care mor de foame sunt responsabilitatea noastra a tuturor. Nu putem sa lasam pe D-zeu sa faca totul. Trebuie sa-L ajutam si noi cumva. Oamenii abuzati. O, dar pe aceioa ii iarta dandu-le cea mai mare binecuvantare in acea situatie : moartea. Si oricum cred ca stii ca fiecare patimim dupa pacatele noastre. Pacatuim putin, suferim putin. Pacatuim mut, suferim Mult. Iar copii torturati de parinti e vina lui Satana. Raul le da acelor parintii ( care nu sunt parinti sunt diavoli) gandul sa-si bata asa rau copii. Deci, toate relele sunt din vina lui Satana. Imi doresc sa te fi convins ca Dumnezeu e mare, bun, intelept si iertator. Pa, Pa.

| Allrc24 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Pentru ca nu se pocaiesc pentru pacatele lor, nu se spovoedesc, nu sunt botezati. daca ii gresesti cuiva si nu ii ceri iertare pres nu te iarta.trebuie sa ii ceri tu iertare.asa si la Dumnezeu. Dumnezeu este bun, drept, sfant plin de dragoste si rabdare pentru noi, care ne iarta orice pacat daca venim la El ca toata incredera si credinta. diavolul este un duh necurat care incearca sa prapadeasca omul dar are o putere limitata. Dumnezeu nu il lasa.

| danzel_7798 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Pai daca nu ar fi satana la baza tuturor relelor nu s-ar intampla asa. nu te-ai intrebat de ce toate aceste lucruri au loc? nu pentru ca satana ii indeamna pe oameni la rau? si e normal ca raul sa fie pedepsit