| SmoKKe19 a întrebat:

Exista Dumnezeu? [argumentati de ce sau de ce nu]

Răspuns Câştigător
| ZEU93 a răspuns:

Nu exista dovezi clare ca ar exista sau nu ar exista.Fiecare are parerea lui, eu personal cred.De ce? pentru ca altfel nu as avea motivatie in viata, credinta ma face sa vreau sa traiesc viata, si sa inteleg sensul vietii happy

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Deschide ochii si tot ce vezi este lucrarea Mainilor Lui.Natura,soarele,stelele,luna,omul.El este creatorul nostru.El ne iubeste a dat pe Fiul Sau sa moara pentru pacatele noastre.El ne raspunde la rugaciuni.Lui ii pasa de noi.El binecuvinteaza pamantul ca sa aduca roada.El da soare si ploaie dupa nevoie.Citeste in Biblie ea este Cuvantul lui Dumnezeu.Asa il vei cunoaste mai indeaproape.Roaga-te si cere-i lui Dumnezeu sa ti se reveleze. Daca il cauti dintr-o inima curata, Il vei gasi.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@bamse

E buna si utila lista cu "fenomenele" pe care le-ai scris. Dar nu exagera cu concluziile personale, pentru ca incepi sa denaturezi adevarul.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@bamse

Vorbeam de enunturile referitoare la reactia scepticilor. Partile cu "nimeni nu a putut". S-au gasit indivizi care sa sustina si sa demonstreze contrariul, cu explicatii realiste.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@bamse

Nu e ca mi-e lene, ci ca nu am timp. Si, in al doilea rand, nu am contestat adevarul fenomenelor, ci corectitudinea concluziilor tale. Pentru miracolul luminii poti gasi explicatii critice chiar pe wikipedia. In principiu, explicatiile tin de chimie si proprietatile fosforului alb.
http://en.wikipedia.org/wiki/Holy_Fire
http://www.unica.ro/......-3717.html

Uite si un link unde s-a demonstrat in direct ca o lumanare imbibata in fosfor alb se aprinde singura dupa un timp.
http://www.youtube.com/watch?v=LSDaqVuP1QM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=iR6zNTcE_k8

Serpii din Kefalonia sunt catalogati ca fiind o subspecie a Telescopus fallax.

| Parintele a răspuns:

Nu trebuie sa se dovedeasca faptul ca nu exista, TREBUIE DOVEDIT CA EXISTA. Si se vede clar ca nu sunt dovezi serioase in favoarea existentei lui D-zeu.

| bamse a răspuns:

Salut. Banuiesc ca tu cauti minuni fizice. Asa ca am sa-ti dau cateva. Insa daca nu te duci sa verifici, vei ramane chiar si in ochii tai, o persoana mediocra.

1. Du-te la Ierusalim de Pasti, cand slujesc preotii ortodocsi. Da din coate, baga-te in fata ( nu fii putoare ca mine ) ca sa iei lumina care vine, miraculos de undeva. Nimeni nu a putut explica de unde, si crede-ma ca oamenii de stiinta daca ar fi avut argument ar fi facut 1000 de showuri TV. Dupa ce iei lumina, apropie mana de ea incet, si vei vedea ca nu te arde. Abia dupa catva timp incepe sa arda, sa se transforme din lumina in foc. Dar trebuie sa te duci acolo ca sa nu zici ca e vrajeala, sa vezi cu ochii tai. Te poti duce apoi ca sa verifici, cand slujesc catolicii sau alte religii si vei vedea ca nu vine. Nu comentez, doar iti relatez. Nimeni nu poate sustine contrariul.

2. Du-te tot in Ierusalim, de 6 august ( Schimbarea la fata ). Spune ghidului ca vrei sa vezi norul de pe Tabor si te va duce. Vei vedea un nor inexplicabil care apare si sta acolo vreo cateva saptamani dupa care dispare. Dar, trebuie sa-l vezi.

3. Du-te in muntele Athos, daca esti baiat numai, pentru ca femeile nu au voie sa intre acolo. Cauta pe internet serpii din Kefalonia http://video.crestinortodox.ro/......ului.html. Oamenii de stiinta nu au putut sa-i catalogheze inca.

Daca nu ai bani de excursii dar vrei, du-te pe la o biserica, manastire ceva, si roaga-te de aia pana o sa te ia cineva moca in pelerinaj. Un amic de-al meu destul de bogat si foarte zgarcit a facut asa, s-a imbracat in haine proaste si a facut pe saracu. Intr-un final l-au luat gratis. Cand s-a intors a facut o donatie mare la manastirea respectiva, caci se schimbase omu. Da tu fa asa intai ca sa mergi moca. ( vezi sa nu ma dai in gat cu asa ceva :)))

Dupa ce vezi minunile fizice, pune si tu manuta si citeste Biblia un pic. Si incearca sa-i gasesti defecte. Unde nu esti de acord, intreaba si tu sau cauta pe net explicatia. De multe ori este opusul a ce te astepti. Asta daca vrei sa cauti cu adevarat, si nu esti un puturos care vrea sa puna si el o intrebare ca sa aiba raspunsuri si atat. Studiaza religiile serioase ale lumii, zi si tu Doamne daca existi arata-mi si tine-o tot asa.

| bamse a răspuns:

Hep Hap: ce concluzii personale ale mele sunt gresite si care este adevarul?

| bamse a răspuns:

Hep Hap inca nu ai pus punctul pe I. Nu fi lenes. Scrie mai exact.Ce argumente realiste s-au adus. Da-mi link ceva daca nu ai chef sa scrii mult. Si posteaza-l aici sa il poata accesa toata luea. Eu pana acum nu am intalnit o explicatie realista, de ce vine lumina la ortodocsi, iar la ceilalti nu. daca se putea demonstra sigur se facea public, caci abia ar astepta multa lume. Eu inca nu am vazut o dezbatere din amble parti. Si cum ceilalti sustin ca nici la ei nu vine si nici la nimeni si ca cica e o facatura care nu se poate explica, inclin sa cred ca e magarie mare. Dar da-mi tu link cu ceva info, ca eu nu am gasit, si posteaza aici public sa aiba toti acces. La fel adu argumente contra tuturor exemplelor date de mine. Din pro si contra iese adevarul la iveala pana la urma. Aia cu " crede si nu cerceta" nu stiu cine a inventat-o, dar in nici un caz in biserica ortodoxa nu am intalnit asa tampenie

| bebetho a răspuns:

E imposibil ca cineva să iți demonstreze existența sau non-existența lui D-zeu. Exemplele de minuni nu-l consider un argument care să demonstreze existența pentru că și cu mult timp în urmă existau fenomene pe care oamenii nu le puteau demonstra (ploaia, vântul etc.), dar cu progresul științei au fost demonstrate.

| MadnessCaffe a răspuns:

@Abby Dar de unde stii tu ca a creeat el totul? De unde stii? Ca ti-a spus mamica sau preotul? Si tu ii crezi?

Cum se face ca Dumnezeu are creeat doar aici.Se pare ca in Biblia Dumnezeu nu spune ca a creeat un intreg univers si doar Pamantul.

@Adry05 Mare crestin esti. nu ti-a zis nimeni ca Dumnezeu nu ucide?

@bejanmarius Deaia si crede lumea, fara religie ar fi toti criminali in serie.

Oricum existenta lui Dumnezeu va fi cea mai mare "batalie" de idei care a existat vreodata asta pana cand una din parti aduce argumentul final.

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Da, eu una cred in Dumnezeu deoarece am trecut prin prea multe "aventuri" ca sa spun ca nu exista. Am fost la un pas de moarte, dar am scapat, deci asta este o dovada foarte buna! Am fost de mai multe ori la un pas de moarte (fata neastamparatabig grin). Sunt o fata gen baietoasa, neastamparatabig grin! Ma mandresc cu astalaughing[[lol, glumes]]! Ei bine cred in Dumnezeu deoarece exista prea multe dovezi, ca sa nu cred (nu cred numai pentru ca exista Biblia). Cred pentru ca am avut prea multe ''aventuri'' din care nu trebuia sa ies cu bine, dar am iesit.
De exemplu, lumina care apare in fiecare an in locul unde s-a rastignit Iisus Hristos! Cum apare de fiecare data atunci cand este Pastele? Si stim cu totii ca Pastele nu are o data fixa! Asta ar fi o dovada ff. clara, pe langa peripetiile din viata mea/noastra! De ex. odata era sa imi desfigurez fata:d [[lol, "cea mai tare" aventura a mea. Mai a fost odata cand puteam sa raman oarba:d... Apoi ultima si cea mai rea in care chiar puteam sa mor in adevaratul sens al cuvantului. Am spart sticla de la usa de termopan si mi-a intrat sticla in gat (adanc). Varmea plangea si eu radeam, deci uite logica mealaughing!
Imi fine au mai fost intamplari de-ale mele de genul ultimei care ti-am spusbig grin
Asa argumentez eu!

| Rapplex a răspuns:

In primul rand nu luati biblia ca dovada, fiindca se contrazice singura.Toti stim ca d-zeu este duh si este prezent peste tot, dar in biblie scrie ca a luat pamant cu mainile si la modelat pe Adam. Daca e duh cum a luat pamant cu mana?(cam suspect). Plus ca oamenii care au scris biblia si-au demascat prostia cand au scris in biblie ca d-zeu a despartit apele de sus de apele de jos, asta referindu`se ca deasupra cerului pe care acei oameni il credeau solid se afla apa si ca de aceea era albastru.Mai e ceva, la potopul lui Noe de unde stiau oamenii din acea regiune inundata ce se intampla in partea cealalta al globului si daca ne gandim logic cum puteau din 8 oameni parca 7 miliarde si daca a luat cate 2 animale ganditi`va cum puteau sa se inmulteasca incat sa fie atatea cate sunt astazi. Daca ar fi sa cred intr-un d-zeu as crede in acela care se manifesta prin legile fizice nu care se ocupa cu destinele noastrewinking. Ganditi rational

| Rapplex a răspuns:

Scuzati greseala de mai sus. Dupa "8 oameni parca" urmeaza "sa ajunga...". Multumescwinking

| whatevernvm a răspuns:

Da exista.

Pff.cum de ce? Uite-te in juri absolut tot ce vezi e creatia Lui, cu bune si cu rele, fiecare caracter placut sau neplacut pe care il avem, fiecare talent este daruit de Dumnezeu in functie de fiecare si de cei care vor sa ii faca voia:)

Este parerea mea, intra aici sa citesti mai multe:*

http://www.everystudent.ro/a/exista.html

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Binteles ca exista. Nu ti s-a intamplat vreodata, sa ajungi intr-o situatie din care sa nu mai gasesti cale de iesire si deodata ai fost salvat? Ei bine, aceasta nu este altceva decat putea Celui de Sus. Asta ar fi singurul argument mai evident pentru a afirma existanta lui Dumnezeu. Faptul ca, mereu iesim din niste probleme foare mari, intr-un fel atat de usor, incat ne miram cum am reusit, gandindu-ne probabil,[majoritatea] ca noi suntem cei mai buni si ca de aceea am rezolvat. Nu, noi fara Dumnezeu, nici n-am putea sa mai traim. Daca Dumnzeu vrea sa ne cheme acum la el, acum ne cheama si acum murim. Nu peste 5 minute, nu peste 10, cand el hotaraste ca e momentul potrivit.
O zi buna si sper ca te-am lamurit!

| RedBullX a răspuns:

Nu-i aşa că ţi-ar plăcea ca măcar o dată să vină cineva la tine şi să îţi arate clar dovezi ale existenţei lui Dumnezeu? Fără nici o forţare din partea nimănui. Fără afirmaţii de genul: „Trebuie să crezi şi gata." Ei bine, iată, încerc aici să îţi ofer câteva motive care sugerează existenţa lui Dumnezeu.

Dar mai înainte aş vrea să te gândeşti puţin... Dacă cineva respinge până şi posibilitatea existenţei lui Dumnezeu, atunci orice dovadă s-ar aduce, el o poate demonta, respingând-o printr-o explicaţie sau alta. Este ca atunci când cineva refuză din principiu să creadă că oamenii au ajuns pe Luna şi, oricâte informaţii ar primi, nu se va răzgândi. Fotografii ale astronauţilor în timp ce merg pe Lună, interviuri cu astronauţii, roci selenare... toate dovezile n-ar avea nici o valoare dacă persoana respectivă a ajuns deja la concluzia că oamenii nu pot ajunge pe Lună.

Când vine vorba de posibilitatea existenţei lui Dumnezeu, Biblia spune că unii oameni au văzut suficiente dovezi, dar că aleg să înăbuşe adevărul despre Dumnezeu.1 Pe de altă parte, acelora care vor să ştie dacă există Dumnezeu, Dumnezeu Însuşi le spune: „Mă veţi căuta şi Mă veţi găsi; dacă Mă veţi căuta cu tot dinadinsul, Mă voi lăsa găsit."2

Înainte de a analiza datele referitoare la existenţa lui Dumnezeu, răspunde-ţi la întrebarea: „Dacă Dumnezeu chiar există, aş vrea să-L cunosc?" Iată apoi câteva motive care ne pun pe gânduri...

| vεηiη a răspuns:

Eu in locul tau nu mi-as mai pune intrebarea asta sincer. As zice din prima ca da. Si eu mi-am pus intrebarea asta iar uneori am pus la indoiala aceasta afirmatie si am avut niste intamplari destul de ciudate, asi sta sa-ti povestesc dar chiar ai zice ca fac sf-uri, sau o sa ai impresia ca abia am iesit de la spitalul de nebuni. Dar o sa-ti zic doar atat, crede-ma ca din toti din jurul tau doar Dumnezeu e cel care te ajuta. Poate o sa zici ca sunt pocaita, dar crede-ma cand visezi aproape in fiecare seara intamplari...sau momente care iti arata exact opusul a ceea ce tu nu crezi, ajungi sa crezi intr-un final! Bafta

| SmoKKe19 explică:

@Licurici Extraterestrii happy cel putin aia sunt 100000% sigur ca exista big grin

| SmoKKe19 explică:

@firefly sa stii ca ai dreptate...credinta mea e pe aproape de 0 laughing de asta am pus intrebarea

| Licurici_1572 a răspuns:

Da.
altfel cum explici tot ce e in jurul tau.

| Licuriciii a răspuns:

Observ ca a ta credintza=0 de ai o asemenea intrebare, oricum daca asa e poate nu esti intru totul vinovat.De obicei cei care nu cred in Dumnezeu sunt cei dezamagiti, poate lasati la greu, putin uitati.conceptii proprii doar ca Dumnezeu nu ar exista cand acestea sunt de fapt capcane ale vietii, un fel de teste la care oamenii sunt supusi pentru a-si dovedi credintza.prea putini trec de ele."Multa lume, putini oameni!"Nimic nu mai e cum era si azi nimic din ce ar trebui sa fie nu este.doar oameni,simpli si egali toti, care pur si simplu nu stiu cum sa traiasca. Dumnezeu exista, altfel tu nu ai exista, gandeste-te la asta, lasa legea naturii si a firii.

| bejanmarius a răspuns:

Diavolul are o putere uimitoare si o experienta de peste 100000-200000 ani! Este foarte usor sa iduca un om in eroare.
Crezi ca daca existenta lui Dumnezeu ar fi fost o minciuna mai credeau atatia oameni? Si inca ceva... Daca Dumnezeu nu exista cum iti explici ca dintr-un om sfant curge mir la moarte si are un har foarte mare in timpul vietii? Sau cum iti explici faptul ca sunt oameni "posedati"(Nu este Dumnezeu, Nu este nici Diavol)? Daca nu ar exista credinta am fi toti criminali in serie!

| Alex99dru a răspuns:

Da! Desi sunt doar un elev, imi dau seama ca am fost creati de cineva.(si Domnul Iisus Hristos e dovada)Daca nu ar fi existat nu ar fi fost crestini.

| bogdan145_2322 a răspuns:

Dumnezeu exista.