| anonim_4396 a întrebat:

Ce vă face să credeţi/să nu credeţi în Dumnezeu şi Satana?
Argumentaţi.

Eu chiar nu ştiu în ce sau cine să mai cred în ultima perioadă, sunt foarte derutată.

Răspuns Câştigător
| WR104 a răspuns:

Atunci crede in tine, asta poti sa faci.

23 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

Trebuie sa cauti si sa studiezi, apoi alegi religia/filozofia, modul de viata care are mai mult sens pentru tine.
Oricum nu iti fie frica sa faci schimbari, e natural sa vrei lucruri diferite dupa un timp.
Budismul te poate ajuta sa descoperi cine esti, cel putin pana la un anumit punct. - Ca doar despre asta e vorba de fapt, descoperirea sinelui happy

| ÐÿÅ a răspuns:

In Dumnezeu sa crezi, atat!
Eu am vazut cu ochii mei, o batranica, care o stiam de la biserica, (se duce in fiecare zi si ea este chiar crestina, nu asa de ochii lumii ) care a dat masiina peste ea, a ridicat-o pe capota, iar apoi a cazut jos. M-am dus la ea si am intrebat-o daca a patit ceva, daca se simte bine, iar batranica mi-a spus ca a simtit doua maini care au luat-o incet si au pus-o jos, pe asfalt. Nu a patit nimic.

| IoanieCriminalul a răspuns (pentru ÐÿÅ):

Imi place creativitatea ta!

| ÐÿÅ a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Crezi ce vrei!

| M25M a răspuns:

Citeste Biblia si ai sa te convingi.

| Narfundo a răspuns:

Da.Ma face sa nu mai cred in Dumnezeu Satana si ma face sa nu mai cred in Satana Dumnezeu.Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai cand te mananca in scoica,prefgeri sa te scarpini, stiind ca faci o greseala. daca nu te mananca, preferi sa crezi dar ai indoieli, de genul; daca ma mananca iar, ce voi face? voi crede sau ma voi scarpina? e o dilema mare.

| Zuzazozo a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si Satana, dar nu sunt bisericoasa, pentru ca nu puteau sa abereze atatea generatii de oameni daca nu ar fi fost nimic adevarat.

| chazz a răspuns:

Dumnezeu exista! am fost ateu dupa aceea intr-un moment am spus singur ca exista! Am inceput sa ma rog mereu.
Dumnezeu m-a ajutat si ma ajuta mereu pe toti cei credem in el! Insa nu asa cum cred unii de vine si il vezi.El nu procedeaza ca Harry Potter ci prin lucruri normale, numai in unele cazuri speciale happy
Numai bine!

| kira30 a răspuns:

Citeste BIBLIA si vei afla cine este demn de credinta noastra si cine nu.Iti spun de acum ca Dumnezeu este cel in care trebuie sa credem.Din cauza diavolului am ajuns unde suntem.
PS.:nu se scrie satana cu "S" mare.De ce sa-i acorzi respect.

| SynZeSaseTri666 a răspuns (pentru kira30):

Si numele meu se scrie cu litera mare.

| tasmania a răspuns:

Crede in Dumnezeu si crede ca exista diavolul! Nu poate fi nici un fel de confuzie - nici nu incape indoiala in cine ar trebui sa crezi. Diavolul este doar o creatie, pe cand Dumnezeu este Ziditor. Tot El l-a creat si pe diavol, dar l-a creat inger al luminii; libertatea de a alege si de a persista (in bine sau in rau; in cazul de fata in rau) l-au adus pe ingerul creat sa ajunga la starea de diavol, de satan.
Pe langa Scriptura si cartile ramase de la marii Parinti ai Bisericii, ma ajuta cand citesc vietile martirilor. Nu puteau atatia oameni sa-si dea viata pentru o aberatie. Cine si-ar da viata asa, de moft? Stiind ca moare pentru nimic? De asta prefer sa cred in Dumnezeu, asa cum L-am gasit la orotodocsi.

Răspuns utilizator avertizat
| pcsick a răspuns:

Daca nu credeti in Dumnezeu, miracole.
atunci sunt sigur ca vedeti toata rautatea din jurul vostru, stiti de ce ea exista? pentru ca si satana exista..la fel exista si Dumnezeu, trebuie doar sa il acceptati!

| SynZeSaseTri666 a răspuns:

Trebuie sa crezi in ceva. Alaturate religiei sataniste :regulile sunt mult mai logice ca la crestini si e si mai distractiva.

| Thethinker30 a răspuns:

Daca vei mai citi mult ceea ce se scrie la aceasta categorie vei fi si mai confuza ca acum; de aceea sfatu meu ar fi: mergi la biserica, citeste carti si cauta-l tu pe Dumnezeu in viata de zi cu zi si, daca se poate nu pe internet.

| Chester1 a răspuns:

Religia este un mijloc de control in masa! De la ce au pornit multe razboaie? Din cauza religiei.Un exemplu ar fi cruciadele..lupta sfanta..cine nu credea in Dumnezeu era omorat. Ti se pare corect? Lumea ar fi in stare sa omoare pe cei ce sunt contra lor si a religiei lor ca sa o apere.

| Aldercy a răspuns (pentru Chester1):

. fiecare crede în ce vrea.

| Dumitru73 a răspuns:

Dumnezeu nu exista! La fel si Satan!
Ei, exista doar in mintile unora dintre noi.
Multimea argumentelor stiintei este coplesitoare. Argumentele religiei? ZERO!

| agatti a răspuns:

Mintea ti-o vezi? Nu, dar esti sigura ca exista pentu ca gandesti. Sentimentele ti le vezi? Nu, dar le simti, deci exista. Iti doresc sa crezi in puterea pacii si a iubirii!