| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cine este conducatorul acestei lumi?

Răspuns Câştigător
| RalucaIulia a răspuns:

In 1Ioan 5:19 se spune "Intreaga lume zace in puterea celui rau." Prin urmare Biblia afirma ca Satan este conducatorul acestei lumi

| PorumbRodica1965 explică (pentru RalucaIulia):

Da. Multumesc pentru raspuns si argument. Bine ai venit, sa continui cu raspunsuri si argumente din scripturi, sa fie o marturie temeinica pentru cei ce nu stiu, si nu cunosc adevarul din diferite motive. Bravo!

46 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Conducatorul lumii este lumea in sine.
Un sistem de legi compacte bazat pe matematica.
Matematica este conducatorul lumii, iar matematica este lumea.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Soarele.

| Inferno a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

In viziunea ta lumea se rezuma la sistemul solar, de ce nu mai mult, mult mai mult?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Inferno):

E cu mult mai mult, intr-adevar! Dar nu stau sa-i explic doamnei Porumb. Dumneaei e din alta lume.

NOname
| NOname a răspuns:

Gravitaţia.

| Kaℓi a răspuns:

Cred ca nimeni. Mi se pare in deriva, daca ar fi condusa ar merge mai drept...

| Inferno a răspuns (pentru Kaℓi):

In deriva tot atat de mult ca pilitura de fier cand este pusa in camp magnetic.

| Mădă0611 a răspuns:

Am citit si eu carticica, raspunsul "corect" e: satan. Ce alta explicatie puteau gasi niste inapoiati la tot raul din lume cand tot ce exista e creatia unui zeu bun?

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

O, Doamne...
Mai traiesti Mada? Credeam ca te-ai dus...
Bine te-am regasit!

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

Nu sunt chiar asa batrana. laughing
Uelcăm!

| PorumbRodica1965 explică (pentru Mădă0611):

Nu inteleg, de ce nu te-ai limitat doar pana la punct. Si sa nu faci pe nimeni inapoiat, fiecare este in felul lui, nu suntem toti la fel. Tu pe ce lume traiesti, ce merite deosebite ai, ca sa-l judeci pe Dumnezeu care ti-a dat viata? Atat poti? Ironia, nu este buna.

| Mădă0611 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Pentru ca nu imi plac minciunile si mincinosii. Ce dumnezeu e asta care creaza ceva, asa, ca se plictisea, dar din iubire, cica, si apoi da lumea celui care vrea sa provoace doar suferinta? Sau cred ca ar trebui sa spun: "Cine e dumnezeul asta care creaza ceva, asa, ca se plictisea, dar din iubire, cica, si apoi da lumea celui care vrea sa provoace doar suferinta? Yhwh e! Yhwh e!" oh go on
Urmeaza intrebarea "traim noi zilele din urma?".

| iurii75 a răspuns (pentru Mădă0611):

Greşit, urmează - "de ce ia permis lui Satan să conducă?" tongue

| Mădă0611 a răspuns (pentru iurii75):

Chiar. De ce? Banuiesc ca despre liberul arbitru e vorba, dar poate banuiesc prost.

| iurii75 a răspuns (pentru Mădă0611):

Păi e logic. Dacă stăpânul unei case frumoase (şi e un stăpân puternic) permite unui (sau unor) netrebnici să facă tărăboi prin casă, înseamnă că are un motiv s-o facă. De aceia primul lucru te întrebi de ce o face şi abia după cât va mai dura. Şi deşi are o oarecare legătură, nu e vorba de liberul arbitrui.

| Mădă0611 a răspuns (pentru iurii75):

Si atunci?

| iurii75 a răspuns (pentru Mădă0611):

Atunci cel care doreşte să ştie - caută răspunsul.winking

| Mădă0611 a răspuns (pentru iurii75):

oh go on ma duc sa te parasc "fratilor" tai ca nu iti faci treaba, sau doar cu cei pe care ii poti prosti usor incerci thinking

| iurii75 a răspuns (pentru Mădă0611):

:)) Păi vezi tu că nu mi-ar fi deloc greu să-ţi dau un link (http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102005141) dacă te-ar interesa. Dar deoarece ştiu că nu te prea interesează - te las în pace şi-mi văd de treabă.
[-(

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Of, Doamne...
Credeam ca nu mai traiesti.Era pacat. big grin
Da' nu prea. tongue

| Mădă0611 a răspuns (pentru iurii75):

Ma foarte intereseaza, altfel n-as sta pe la religie, dar nu e in sensul in care credeti unii, ca am indoieli si caut raspunsuri, ci sa vad ce mai inventeaza lumea cand se loveste de o necunoscuta, amuzante raspunsurile lor. :d

| iurii75 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu-i o problemă dacă te îndoi, principalul e să nu te rupi. confused

| PorumbRodica1965 explică (pentru Mădă0611):

Scuze Mada, ca intervin sa-mi sustin fratele, ti-as dori si tie un frate ca al meu, sa-ti fie bine, dar nu vrei. Stii ce exprimare a avut Isus deplangand ierusalimul? Daca vrei citeste in Biblia, in Matei 23:37, 38. Si fara rea vointa iti spun, fratii lui Iurii, nu cauta sa prosteasca pe nimeni, ci la fel cum ne spune Pavel in Evrei 10 :25, 26, doar sa -i indemne pe oameni, la iubire si la lucruri excelente. Adevaratii crestini, sunt recunoscuti prin iubire (Ioan 13:34.35 ) Si astfel de oameni vrea Dumnezeu, ca sa faca parte din poporul sau. Desigur, nu ne-am nascut sa ne iubim unii pe altii, insa este important, sa invatam sa ne iubim semenii, si la randul lor sa-i invatam ce inseamna iubirea adevarata, nu doar o amagire carnala, imorala, sa domine gandirea noastra si a multora ce nu vor sa se lase invatati de Dumnezeu. Inca odata, scuze daca te-am deranjat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu e intrebarea mea, ar fi culmea sa fie vreun deranj. tongue
Nu vreau frati de genul pentru ca stiu ca lumea nu e rea pentru ca ar fi condusa de satan.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Mădă0611):

Bine, nu vrei astfel de frati, nu vrei, nu te obliga nimeni sa vorbesti cu ei, sa-i apreciezi, pentru ca se straduiesc sa infaptuiasca vointa lui Dumnezeu, facand lucrarea unica salvatoare de vieti, Dumnezeu nu i-a pe nimeni cu forta, doar prin Martorii sai, depune oamenilor o marturie -avertisment, si le aduce o veste buna.(Matei 24:14; 2Corinteni 4 :3, 4,5. ) Stii cum este pilda semanatorului? Nu este rea lumea? Dar cum e? Buna? Nu Satan conduce lumea? Ce crezi, cine?

| Mădă0611 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Satan nu exista, deci n-are cum sa conduca lumea, oamenii, ca de altfel tot ce e viu, au instinctul de supravietuire, de aici porneste raul; daca ma gandesc bine, religia tot de la el a pornit, oamenii se temeau pentru vietile lor si au inceput sa venereze una alta in speranta ca cineva o sa ii salveze. Apoi, nu exista bine si rau. Pentru evrei era bine sa omoare ceva in numele lui dumnezeu, pentru musulmani inca e, pentru altii nu. E vorba doar de perceptie, subiectivism, egocentrism, e bine ce iti place tie si rau ce iti displace, pentru asta exista empatia, ea e adevarata sursa a moralitatii, nu vreo carte "sfanta" sau vreun zeu inventat. Pentru unii e moral sa aiba 4 sotii, zeul le permite, pentru altii nu, cine ar vrea sa imparta ceva cu altcineva?

| cristimihailov a răspuns:

Lacomia... de putere.

| sublime89 a răspuns:

Lumea nu are nevoie de un conducator.

| AirănMeidăn a răspuns:

Satan.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu are.

| ErrorFound a răspuns:

La ce lume te referi mai exact?
Terra?-nimeni
Calea Lactee?-vreo specie mai evoluata(poate)
Universul?-"God"?-Legile fizicii? Habar n-am...

| iurii75 a răspuns:

Când Satan i-a oferit lui Isus conducerea asupra pământului, Isus nu a negat faptul că Satan avea autoritatea de a-i oferi toate regatele lumii. De fapt, cu altă ocazie, Isus l-a numit pe Satan „conducătorul lumii". Ani mai târziu, apostolul Pavel a spus că Satan este „dumnezeul acestui sistem" (Ioan 14:30; 2 Corinteni 4:4). Pavel le-a scris creştinilor: „Avem de luptat. . . împotriva conducătorilor mondiali ai acestui întuneric, împotriva forţelor spirituale rele din locurile cereşti" (Efeseni 6:12). Chiar dacă majoritatea oamenilor nu-şi dau seama, forţele spirituale rele sunt cele care conduc în realitate lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul corect este da.

| Prezidentul a răspuns:

Bogatanii sunt conducatorii.

| horansgang a răspuns:

Nu e evident? cu voia lui Dumnezeu se întâmplă totul.

| SatanLovesYou a răspuns:

Eu.
Mwhahahaa! laughing

| Kabuto79 a răspuns:

OMUL si mama natura

| iulia_7948 a răspuns:

Cam...Vladimir Putinlaughing)

| ToaderAndrei a răspuns:

Este un grup pe nume Illuminati care conduc lumea. ei zic ca-i secret, dar toata lumea stie de el. cu voia Lui Dumnezeu se intampla totul, de asta ei acum sunt descoperiti si numai au multa puterewinking

| 085776 a răspuns:

Satan. Doar ca au venit xini(crestini) cu asa zisul sau d-zeu si au spus tot felul de porcarii impotriva Tatalui Satan!
P.s: Poti arunca o privire peste www.crestinismulexpus.blogspot.ro

| PorumbRodica1965 explică (pentru 085776):

Desigur, ai sustinut tu bine ideea ca,, crestinismul de azi este fals, dar corespondenta critica a tuturor ce neaga autoritatea si autenticitatea Bibliei este falsa. Dar Dumnezeu care ne-a creat, si el ne intretine viata, si ne-a transmis care este vointa Sa, prin intermediul Bibliei, a dorit sa ne invete adevarul si ceea ce este bine pentru noi. Astfel in paginile Bibliei avem argumente despre modul de viata pe care l-au avut unii oameni, a scris faptele pozitive si negative, sa fie avertisment pentru noi. Dar referitor la profetiile facute, iata ca toate s-au implinit, si se implinesc pana in zilele noastre. Dumnezeu totul poate sa faca, doar, sa minta nu. Multele religii care nu pot sa traiasca in pace si in unitate, sunt o dovada a faptului, ca nu asculta de Dumnezeu, ci sunt manipulate de Satan, care este bucuros ca poate sa le manevreze cu succes in scopul distrugerii lor. Cuvantul scris a lui Dumnezeu, este de folos, sa invete, (2Timotei 3:16 ), iata azi, milioane de oameni de pe tot pamantul, au primit Biblia ca si pe Cuvantul lui Dumnezeu, nu al oamenilor (2Petru 1 :20-21 ), s-au lasat cu umilinta invatati, prin studierea Bibliei, ca Dumnezeu sa le influenteze viata, si ei au iesit din crestinatatea falsa, traiesc in pace, in relatii de fraternitate mondiala, sfintesc Numele Dumnezeului Atotputernic, creator al universului, stau separati de lume, au invatat sa nu mai practice razboiul. Nu acest lucru se poate spune de catre cei ce sunt indrumati de multele forme de religii in care nu se practica iubirea de semeni, si de Dumnezeu.

| Paul3kileDeCurcan a răspuns:

Doamne ce probleme de lumea intailaughing
n-are de ce sa-ti pese si nici nu iti afecteaza deciziile cu nimic. o fi unul, o fi altul, viata ta decurge la felhappy

| KBD a răspuns:

Cu siguranta satan este.versetul din ioan confirma acest lucru.