| Meme10Memu a întrebat:

In Biblie scrie ca Satan e conducatorul acestei lumi. Toate guvernele lumii sunt conduse de Satan?

Răspuns Câştigător
| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Da, zice ca lumea zace in puterea celui rau. Plus de asta, daca toate guvernele/regatele lumii nu ar fi conduse de satan, atunci acesta nu i le-ar mai fi putut da lui Isus cand l-a ispitit.

| Meme10Memu explică (pentru codrinmaestruldumelor):

Am mai gasit doua dovezi in acest sens. Chiar trei.
1. Ioan 14:30:"Nu voi mai vorbi mult cu voi, pentru că vine conducătorul lumii; totuși, el nu are nicio putere asupra mea."
2. 2 Corinteni 4:4:"pentru cei necredincioși, cărora dumnezeul acestui sistem le-a orbit mintea, ca să nu poată pătrunde în ea lumina glorioasei vești bune despre Cristos, care este chipul lui Dumnezeu."
3. Apocalipsa 13:1b:"Balaurul i-a dat fiarei puterea, tronul și o mare autoritate."

De aici vedem ca inca dupa potopul din 2370 i.Hr. toate orasele state si orice guvernare umana de atunci si pana acum conducatorul lumii adica Satan a domnit si domneste peste toate acestea. Orice religie care a cochetat secole la rand cu politica sunt false. Vorbim de marile religii ale lumii care au cochetat si cocheteaza cu guvernele lumii adica cu politica. Vorbim de marile religii ale lumii care sunt si in prezent: catolicism, ortodoxism, islam, hinduism, budism.

2 răspunsuri:
| Jilava a răspuns:

Nu