| timoteidoi a întrebat:

Cine este Hristosul?
Isus din Nazareth era doar un RABIN de religie mozaica care nu raspundea la numele de Hristos!
Tinand cont de faptul ca Hristosul inseamna UNSUL, cine imi arata vreun verset din Biblie in care sa vedem ca Isus din Nazareth a fost UNS in vreo functie, ca sa poata fi denumit UNSUL, adica Christosul?
Daca nu imi aratati macar o dovada ca Isus a fost UNS, in vreo functie, inseamna ca vorbiti prostii si faceti propaganda mincinoasa pentru ca il aveti ca Dumnezeu pe Tatal Minciunii, adica pe Diavol!

31 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Și în Vechiul Testament importantă nu era ungerea în sine ci faptul că făcea vizibilă alegerea lui Dumnezeu. David a fost uns ca rege al Israelului ori pentru că Dumnezeu i-a vorbit lui Samuel ori pentru că Samuel a avut această iluzie. Legitimitatea lui Iisus ca rege al iudeilor, cum a scris pilat pe cruce, vine din descendeța lui din linia lui David.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru timoteidoi):

Evanghelistul Matei, unul din cei doisprezece ucenici al lui Iisus, susține că printre ultimele cuvinte rostite de Iisus pe pământ au fost și acestea-toată puterea mi-a fost dată în cer și pe pământ( Matei 28-18 ). Dacă tu crezi că n-a înțeles bine sau că mințește, sau că Iisus era nebun sau șarlatan când spune așa ceva, e alegerea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns:

Daca ai fi citit biblia nu ai mai fi atat de neinformat!
Cand Isus a fost botezat a fost recunoscut de Ioan Botezatorul si L-a aratat multimii!
Apoi dupa botez s-a auzit un glas puternic din ceruri care a zis : Acesta este Fiul Meu, de El sa ascultati!
Vrei o dovada mai mare? De atat mai mare NU vei gasi!
Crezi in diavol dar nu crezi in D-zeu?
Nu am mai auzit pe cineva ca tine... laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru timoteidoi):

Wow! Din ce secta faci parte? Ca religie sigur NU... laughing))

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru lpavel):

"...s-a auzit din ceruri un glas puternic..." "Vrei o dovada mai mare? De atat mai mare NU vei gasi!"
Ai fost tu acolo și poți să confirmi?! rolling on the floor

| lpavel a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Ori esti prost ori te faci! Intrebarea a fost sa-i dau un citat din biblie in care arata ca Isus e Unsul Domnului, eu exact asta i-am dat!

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru lpavel):

"Ori ești prost ori te faci! "
În situația de față chiar nu știu care dintre noi e prostul căci tu nu doar ai postat un citat din Biblie ci chiar trăiești cu convingerea că așa a fost.
Eu basmele le citeam când eram mic.

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Judecand dupa persoanele care cred in D-zeu, eu cred ca nu sunt basme!
Sunt mult mai multi care cred decat cei care nu cred asa ca... fiecare face cum vrea, dar la urma vom culege ce-am recoltat!

| lpavel a răspuns (pentru timoteidoi):

Ce inseamna pentru tine UNS? Eu stiu ca inseamna alesul domnului, asa se explica in bilblie, atunci te mai intreb eu nu este oare ales Isus cand se aude acel glas din Ceruri zicand : Acesta este Fiul meu de El sa acscultati?

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru timoteidoi):

Yehoshua ben Yuseff? Cine e asta? Acum chiar sunt curios din ce secta faci parte! Spune-mi, nu-ti fie rusine de secta ta! laughing)))

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru timoteidoi):

Dintre noi 2 cred ca tu te-ai facut de ras, si o sa mai rad vreo 2-3 zile... laughing))

Răspuns utilizator avertizat
| AvalohAlyn a răspuns:

Iisus Hristos are o functie, si o functie suprema, divina nu umana cum vrei sau te astepti tu. Iisus Hristos este FIUL lui Dumnezeu.Este Imparatul Iudeilor(pe plan secundar) dar mai ales Imparatul lumii.Si El a dovedit sau demonstrat ca nu prin sabie, razboaie sau legi si conducere/conducatori dovedeste un om ca e rege, imparat, Fiul al lui Dumnezeu etc. Iisus este mai presus de toate.E Dumnezeu Fiul care S-a intrupat si a murit pentru noi.Care a facut minuni,a avut mila,a promovat LEGEA IUBIRII pe care voi nu o intelegeti si de aceea Il judecati si il condamnati facandu-l mincinos(ceea ce inseamna blasfemie,minciuna impotriva Duhului Sfant,Dumnezeu)
Iisus este Calea,Adevarul si Viata.
Iisus a demonstrat,a iubit,a miluit,a murit pentru noi si mai ales a promovat legea iubirii,lege nu prea inteleasa de unii din cate vad.
El este adevaratul Imparat,rege,Mantuitorul lumii fiindca Dumnezeu nu reprezinta razboaie, conducatori, conducere, functii ci reprezinta partea spirituala, suflet.
Numai bine

Răspuns utilizator avertizat
| AvalohAlyn a răspuns (pentru timoteidoi):

Daca ai intelege ce a zis si ce a facut Iisus Mantuitorul, Sf.Scriptura si mai ales Cuvantul lui Dumnezeu transmis prin Apostoli, Sfinti etc ai avea alta parere. Iisus, Sfintii si Dumnezeu mai ales a facut si minuni.Chiar Iisus Fiul lui Dumnezeu a facut.In fine.E usor sa arunci cu noroi, dar nu sa si dovedesti.Sute de milioane de oameni cred in Iisus ca Mantuitor,ca facator de minuni,ca OM al iubirii, al Mantuirii, Dumnezeu Fiul si tu vii sa zici, cine e Hristos? E cam banal, ciudat.Desigur,ai dreptul a intrebare, parere, opinie etc dar nu poti sa faci pe altii sa creada ca Iisus nu este Fiul lui Dumnezeu, fiindca sute de milioane de oameni si multe dovezi te contrazic.SI mai ales ca tu nu ai inteles Cuvantul lui Iisus.
Poate nici eu nu l-am inteles in totalitate,dar stiu esenta si incerc,poate mai fac si greseli, pacate, dar incerc sa fiu cat mai crestin si sa am o relatie stransa cu Dumnezeu Fiul, Tatal si Duhul Sfant.
In fine.
Iisus este Calea, Adevarul si Viata!

Răspuns utilizator avertizat
| AvalohAlyn a răspuns (pentru timoteidoi):

Gandesti eronat si gresit.Dovada,milioane de oameni cred in Iisus ca Fiul lui Dumnezeu si nu cred ca majoritatea sunt sarlatani, atei, necredinciosi asa cum ai zis tu.Ha! Tu esti Cel care huleste si denatureaza Adevarul.E usor sa interpretezi Biblia dupa bunul plac asa cum o faci tu. Dumnezeu sa iti lumineze Calea. Daca ai respecta si crede in Dumnezeu nu ai vorbi astfel, cu jigniri.In fine..Nu stii LEGEA IUBIRII! Asta trebuie sa o inveti. Daca nu, traiesti in minciuna.Numai bine

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns:

Iisus e Fiul lui Dumnezeu, clar!
Pleaca de la categoria asta.Esti ateu stai in banca ta si numai ratacii alti oameni. Poate ca suna superficial, dar sincer, mi-e mila de tine.

Răspuns utilizator avertizat