| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Christosul inseamna UNSUL si nu Dumnezeu, si tinand cont si de faptul ca "Ungerea" cuiva se facea intr-o demnitate inalta fie preoteasca fie administrativa, de ex. cea de rege, (vezi legatura cu tablita INRI cu sentinta lui Isus de pe cruce), as dori sa intreb credinciosii crestini, cand si in ce functia a fost UNS Isus din Nazareth ca sa poata fi denumit corect Unsul, adica Christosul?
Intrebarea se refera la cand a fost uns, cine l-a uns si in ce fumctie a fost uns daca tot este Unsul = Christosul?

11 răspunsuri:
| Alikke a răspuns:

Eu cred ca se refera la Botez.
Apropo, ti-am aratat intr-un post anterior ca de asemenea a mai fost numit si Emanuel (Dumnezeu este cu noi).

| Dorugar explică (pentru Alikke):

Tot Emanuel este si vecinul meu, ba chiar este si botezat, dar asta nu inseamna ca el este Dumnezeul care este cu noi!
Aici nu merge pe Credinta ci doar pe Cunoastere, si cine cunoaste, STIE ca sunt "unse" functiile administrative inalte ca cea de rege, Isus s-a dorit a fi regele iudeilor, dar nu a ajuns sa fie UNS, asa ca nu Isus este Christosul!

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Gandesti material...
Christosul nu va fi uns de oameni. Ci de Dumnezeu insusi.
Oamenii nu or sa vada ca el este "Uns".
Pentru ca El va fi "Uns" de Dumnezeu insusi.
Si Iisus a fost "Uns" de insusi Dumnezeu.
Dar oamenii nu L-au recunoscut.
Ceea ce am vrut sa scot in evidenta ca avea si un nume ce insemna "Dumnezeu".

| Dorugar explică (pentru Alikke):

Tu gandesti prea spiritual. Dumnezeu l-a uns deja pe cainele meu care a facut ceea ce nici un om nu poate sa faca, adica a iubit crestineste toti oamenii indiferent de sexul lor!
2) Noi vorbim de rabinul Isus si nu de Dumnezeu Fiul, adica de un Messiah si nu de Diavol, iar functia de Messiah inseamna acea de conducator providential al unui popor, iar acestia trebuie sa fie regi, ca numai regii conduc popoare. De exemplu regele romanilor Carol I a fost un rege providential, pentru ca castigat independenta=libertate pentru poporul sau si a adus bunastarea!
Ce unge si ce nu unge Dumnezeu in ceruri stie numai Dracu! Si probabil acesta este motivul pentru care Dumnezeu ii indeamna pe ai sai sa-l ucida pe Christos, si pe cei care-l urmeazam vezi Deuteronom 13.1

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Eu nu vorbeam de cainele tau. Orice om poate sa iubeasca pe oricine si sa nu fie rasist. Ia exemplu de la cainele tau. happy
Iar tu gandesti prea material. Nu ne potrivim in gandire, nu?
Crezi ca Dumnezeu este material? El este spiritual. El este puternic.
Si Christos s-a dus spre moarte stiind ca o sa moara. Dar stiind ca va face un bine.

| Dorugar explică (pentru Alikke):

1 ) Eu vorbeam de cainele meu si de cat de crestineste a trait el.
2 ) Eu spre deosebire de cainele meu imi iubesc numai familia si bineinteles totii cainii din cauza ca sunt mai omenosi decat crestinii!
3) Eu gandesc rational si bazat pe realitate, iar realitatea este adevarul care ne inconjoara indiferent de natura sa materiala sau spirituala!
4) Eu nu cred in nici un Dumnezeu, pentru ca nu exista (in intelesul cuvantului a EXISTA) el este la fel de puternic ca si piticii din gradinutza nevestei mele.
5) Christos nu s-a dus spre moarte ci a fost iertat de evreii, demontratia o vei vedea in intrebarea mea urmatoare, iar daca a murit in calitate de Dumnezeu Vesnic adica nemuritor, atunci este cel mai penibil farseur din istoria prostiei umane!

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

1. Atunci i-a si tu exemplul cainelui tau si numai fi rasist cu cei ce nu sunt de acord cu tine. ca nici cainele tau nu este rasist.
2. Si cainii isi iubesc familiile. Am avut si eu caine si ne apara numai pe mine, mama si tata la nevoie. Chiar daca pe restul ii lasa sa il mangaie. Si nu generaliza. Ca si eu pot sa ii generalizez pe cei ca tine si sa zic ca toti sunt niste increzuti (fara suparare).
3. Nu mi se pare ca gandesti prea rational daca zici ca d-zeu este material. Daca Dumnezeu ar fi material... noi ce rost am mai avea pe Pamant? Am traii dupa am murii. Si am murii de tot. Fara suflet, fara spirit. Am fi doar niste animale.
4. Daca nu crezi in dumnezeu de ce tot vorbesti de el si nu iti gasesti alt subiect? happy
5. Evreii l-au ucis pe Christos. Astazi Evreii se impart in doua tabere: Cei ce nu cred in Iisus si cei ce cred in Iisus. Cat despre nemurire. Daca Dumnezeu este spiritual atuncia este evident ca nemurirea este spirituala si nu materiala, pentru ca materia moare.
Daca tot nu crezi in Dumnezeu vorbeste despre altceva. Pentru ca ceea ce faci tu se numeste propaganda religioasa.

| heyromania a răspuns:

Oricum daca iti raspund Dorugar tot nu te lasi de meseria de Ateu ca pentru tine este o meserie. Degeaba o sa-ti raspund. Uns are doua intelesuri a fost uns la taierea imprejur, si uns de Dumnezeu Tatal ca Fiul al Lui si ca Judecator la sfarsitul ce are sa vina.

| Dorugar explică (pentru heyromania):

Nu draga!
Uns nu inseamna taiat imprejur, pentru ca de taiat imprejur sunt toti cei care respecta legamantul lui Abraham cu Yahwe, iar unsi sunt numai regii sau marii preoti care sunt unsi in functii inalte. De ex Regele Mihai a fost UNS ca rege si este si el UNSUL LUI DUMNEZEU! Din pacate Isus nu a fost UNS de nimeni in nicio functie inalta si prin nimeni, asa cum de ex. regele Mihai a fost UNS ca rege de catre cele mai inalte functii religioase din stat!
Deci nu ai stiut sa raspunzi la intrebare.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Explicatie exista, dar cred ca nu te intereseaza cu adevarat raspunsul. Si inca o sugestie daca vrei: indiferent de convingeri, o persoana demna si cu principii stie a respecta dreptul altora de a avea pareri diferite. Nu cred ca prin intrebarile ce le postezi demonstrezi ca esti o astfel de persoana. Cele bune.

| Dorugar explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

1 Am inteles, o explicatie exista dar tu nu o stii, atunci la ce mai raspunzi?
2 Eu respect dreptul fiecaruia sa creada ce vrea, daca nu ii place sa discute despre ceea ce crede sa stea acasa in banca lui si sa nu iasa pe un forum public, acasa in intimitatea camarutei sale se poate ruga si lui Lucifer sau lui Mefisto. sau chiar Marelui Godac care si-a dat viata pentru salvarea sufletului porcinelor, si nimeni nu are treaba cu el.
Dar aici ne aflam pe un forum public in care discutam liber despre toate intrebarile care ne framanta.
3) Iata cum credinta bazata pe necunoastere (in spetza despre mine) se dovedeste a fi doar o prostie debitata in necunostinta de cauza, la fel ca si alte credintze, de ex cea in Marele Godac!