| timoteidoi a întrebat:

Sa fie oare acesta Marele Secret al religiei crestine?
Daca am pleca de la faptul real ca rabinul Isus nu a fost UNS niciodata in nicio functie, deci nu poate fi el Christosul adica UNSUL, nu cumva UNSUL/Christosul religiei crestine este Diavolul care s-a lasat UNS ca Dumnezeu... chiar de catre slugile sale apostolii care au primit puteri peste Diavoli (vezi Luca 9.1) de acel Diavol care se lasa slavit in biserica ca fiind adevaratul Dumnezeu (vezi 2 Tesaloniceni 2:4) ...sa fie oare Hristosul?
Oare FAPTELE criminale ale bisericii crestine nu ne arata destul de clar ca religia crestina este de natura Diabolica?
Nici chiar afirmatia/indicatia din Biblie care ne dezvaluie ca pe Diavol il recunoastem dupa faptul ca este ucigas de oameni? (vezi Ioan 8: 44)
Sau stiti cumva un ucigas mai mare de oameni decat biserica crestina?

31 răspunsuri:
| robby212 a răspuns:

Hristos S-a Inaltat!

De ce tot continui cu chestia asta? Trebuie sa fie neaparat uns in vreo functie? Cum adica Biserica Crestina este ucigasa de oameni?
Nu iti permit sa Ii spui Mantuitorului nostru, Hristosul Cel Viu, Diavol! Diavolul este un blestemat, Hristos este Dumnezeul Mantuitor! Alaturi de Dumnezeu Tatal, care este Creator si Dumnezeu Duhul Sfant, care este Sfintitor! Formeaza Sfanta, de Viata facatoare si Nedespartita Dumnezeiasca Treime! Treimea este un tot, Dumnezeu! Dumnezeu Adevarat!

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu am timp acum sa caut versete biblice pentru a dovedi.
Ai pus intrebarea asta de 1 miliard de ori...El este STAPANUL TUTUROR! Este Fiul Creatorului.Este normal ca El sa poata intra si sa scoata pe oameni din Iad.

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns (pentru timoteidoi):

A fost de la Duhul Sfant.
Voi cauta, dar nu acum.Chiar nu pot acum.
Scrie direct citatul, nu mai scrie unde sa caut.
Ti-am zis, voi cauta, dar nu acum, da citatul, altfel nu pot gasi.

| robby212 a răspuns (pentru timoteidoi):

„Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă."(Apoc, 22.16)

Ce zice oare? Trebuie sa iti iei ochelari, sau poate nu am gasit eu bine.

"Cel Viu. Am fost mort, şi iată că sunt viu în vecii vecilor. Eu ţin cheile morţii şi ale Locuinţei morţilor." (Apoc 1.18)

Mantuitorul, zic eu, a vrut sa spuna ca ESTE VIU! MORT (trupeste) a fost si A INVIAT! DUPA CE A FOST OMORAT SI A INVIAT, IA SCOS PE DREPTII VECHIULUI TESTAMENT DIN IAD SI IA DUS IN RAI! EL DETINE CHEILE MORTII, FIINDCA EL ESTE UNUL DOMN, IISUS HRISTOS! EL ESTE STAPANUL TUTUROR, STAPANUL VIETII SI STAPANUL MORTII! EL ESTE IMPARATUL IMPARATILOR, DOMNUL DOMNILOR!

Sper ca te-am lamurit, Doamne ajuta!

| robby212 a răspuns (pentru timoteidoi):

"De aceea, bucuraţi-vă, ceruri şi voi care locuiţi în ceruri! Vai de voi, pământ şi mare! Căci diavolul s-a coborât la voi cuprins de o mânie mare, fiindcă ştie că are puţină vreme." Apoc. 12.12

Ce dovedeste asta?

| robby212 a răspuns (pentru timoteidoi):

Se zice despre Sfanta TREIME in Biblie!
Vezi Matie 28.19.
Sau, iti dau eu citatul.
"Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.".

Daca nu te-ai lamurit, iti dau si din vechiul Testament.

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns (pentru timoteidoi):

Daca vrei iti dau link-ul unde am gasit citatul.
Nu am lamurit cu Apoc. 22.16...Ai zis ca aici Domnul Iisus Hristos recunoaste ca El este Lucifer.
Nu e adevarat, iti mai dau o data citatul, sa vezi ca nu e adevarat.
„Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă." (Apoc. 22.16)
Ce inseamna asta? Unde Se recunoaste ca fiind Lucifer?

Nu este nici o minciuna, asa am gasit, daca nu as fi sigur pe credinta mea, crezi ca as mai fi venit aici sa imi bat gura degeaba?
Mai sunt multe versete biblice in care se vorbeste despre SFANTA SI DUMNEZEIASCA TREIME, TATAL, FIUL SI SFANTUL DUH.

Sa nu zici ca vorbesc, vorbesc din Biblie!

Galateni 4:6 :"Si pentru ca sunteti fii, a trimis Dumnezeu pe Duhul Fiului Sau in inimile noastre, care striga:Avva, Parinte!"...

Deci? Daca si acum spui ca nu e asa, iti scriu si din Geneza!

Geneza 1:1 "La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul". Asadar, Tatal este prezentat ca Sursa Creatoare a tuturor lucrurilor.

Geneza 1:2 "Si pamantul era netocmit si gol.Intuneric era deasupra pamantului

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns (pentru timoteidoi):

Dar scrie Luceafar.Nu inteleg ce latina iti trebuie, vorbim romana acum, sau ce vorbim?
Hai ca vad ca gasesti scuze.
Nu, nu am tradus in latina pentru ca nu stiu latina.

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns (pentru timoteidoi):

Deci debitezi niste prostii mai mari decat tine!
Iisus era Slavit ca fiind LUCIFER? De unde atatea prostii?

"Biblia vulgata a fost scrisa in Limba Latina si ea s-a folosit in biserici timp de 1000 de ani, si in Bisericile acelea Isus era Slavit ca fiind LUCIFER"

Ori eu nu inteleg...ori tu nu sti ce vorbesti.
Nu stiu daca intelegi, dar oricine poate edita acel lucru daca are cont pe wikipedia.
Spune mai concret, eu nu inteleg.

"In Noul Testament Petru, referindu-se la Hristos, il denumește Luceafăr-Lucifer"(citat wikipedia)
Nu are relevanta.Inteleg, in Noul Testament Petru, referindu-se la Hristos, in denumeste Luceafar...dar de unde Lucifer? Doar pentru ca seamana cuvintele?
Serios, pentru ca seamana? Pentru ca nu are relevanta sa spuna "Luceafar-Lucifer", poate gresesc eu...dar ca idee, cine a scris, a scris o prostie.

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns (pentru timoteidoi):

A fost slavit in Biserica.Conteaza numele? Conteaza cum?
Conteaza ca te legi de niste "greseli" care s-au facut de oameni.A fost zis "Luceafar", nimeni nu s-a gandit ca vorbeste despre Lucifer.Deci, ai gasit o greseala si te-ai luat de ea, fara sa o analizezi.
Luceafarul este ceva frumos, minunat, Dumnezeiesc...nu stiu unde este greseala, dar este.Nu cred ca sa gresit cand a spus in Bible catre Iisus, Luceafar.Este ceva frumos, poate greseala este pe wikipedia.

Am vazut ca tu te legi de faptul ca a zis catre Iisus "Luceafar"...sa sti ca e o problema cu tine, nimeni nu s-a referit la Lucifer...

Daca a fost o greseala de traducere.Intelege ca nimeni nu se referea la Lucifer.

Dar... oare de ca ma obosesc? Nu vei intelege.
Pana la urma tot eu o sa fiu cel "certat cu cultura", daca asta e parerea ta...

Numai bine, Doamne ajuta!

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns (pentru timoteidoi):

Este o incurcatura de traducere! Daca asa se traduce...i-a fost atribuita o denumire mai putin "buna".
Sunt multe chestii care la traducere ies prost.
Dar, asta conteaza? Nu conteaza cui i se roaga? Lucifer ii zicem noi ingerului cazut, Satanei! Nu conteaza aceasta greseala, contyeaza Cui te inchini!
Dar, degeaba, tot nu vei intelege, tot tu vei avea dreptate.

| robby212 a răspuns:

"Isus a chemat pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi dracii şi să vindece bolile."(Luca 9.1)

Le-a dat puteri Dumnezeiesti! Da, au primit puteri peste Diavol pentru ca Ei erau UCENICII IMPARATULUI IMPARATILOR, UCENICII DOMNULUI DOMNILOR, UCENICII IMPARATULUI IISUS HRISTOS!

"potrivnicul care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte „Dumnezeu" sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu." (2 Tesaloniceni 2:4).

Din nou...ce dovedeste asta? Ca nu inteleg ce tot spui acolo! Iisus Hristos este Imparatul, o PERSOANA A SFINTEI SI DE VIATA FACATOAREI TREIMI!

"Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaş; şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii."

Tu cand ai citit Biblia, cred ca ai inteles prost....nu inteleg ce e in neregula cu asta.

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns (pentru timoteidoi):

"Cel Viu. Am fost mort, şi iată că sunt viu în vecii vecilor. Eu ţin cheile morţii şi ale Locuinţei morţilor." (Apoc. 1.18).

Pot sa explic ce spune aici...

" Când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca mort. El Şi-a pus mâna dreaptă peste mine şi a zis: „Nu te teme! Eu sunt Cel Dintâi şi Cel de pe Urmă," aici urmeaza "Cel Viu" din Apoc. 1.18, dar citatul asta care l-am pus este din Apoc. 1.17.
Adica s-a spus "Nu te teme! Eu sunt Cel Dintâi şi Cel de pe Urmă, Cel Viu. Am fost mort, şi iată că sunt viu în vecii vecilor. Eu ţin cheile morţii şi ale Locuinţei morţilor." doar ca este impratit intre Apoc. 1.17 si Apoc. 1.18.

"Nu te teme! Eu sunt Cel Dintâi şi Cel de pe Urmă, Cel Viu. Am fost mort, şi iată că sunt viu în vecii vecilor"
Adica, DOMNUL a spus sa nu se teama! El este Cel Dintai si Cel de pe Urma, Cel Viu! A fost mort (trupeste, cand a ajuns in Iad pentru a scoate sufletele oamenilor drepti), dar El a Inviat si este Viu! In vecii vecilor, EL ESTE DOMNUL DOMNILOR, IMPARATUL IMPARATILOR, Imparatul cel INVIAT!
Dupa ce a murit (trupeste) si S-a dus sa scoata sufletele dreptilor din Iad, a sfaramat Portile Iadului.Cand spune ca DETINE CHEILE MORTII, fiindca moartea este SUB DUMNEZEU! Adica el avea stapanire peste moarte si peste Iad (locuinta mortilor, a celor pacatosi), El poate face cum doreste cu moarte, fiindca este STAPANUL TUTUROR!

1. Dumnezeu nu are putere peste draci? Serios? Ia mai gandeste-te, Dumnezeu este INFINITUL, Diavolul este un numar finit.Ca sa vorbim logic, Diavolul tot este undeva pe la 0 fata de Dumnezeu, cat de mare ar fi.Pentru ca nu este infinit, si orice numar pe langa infinit este foarte aproape de 0.
2.Nu recunoaste nimeni nimic, spune doar ca El are putere asupra tuturor!
3.Nu stiu, dar voi cauta sa vad daca gasesc ceva citat din Biblie.
Dar in Biblie se spune despre FIUL LUI DUMNEZEU, nu retin unde, dar am vazut, mai multe citate.
Am inceput sa cred ca tu, crezi in Dumnezeu! Dar nu crezi in Iisus Hristos! Esti ca si Arie, erezia lui Arie care spune ca FIUL nu este Dumnezeu! Ceva cu totul fals! In Biblie se spune despre FIUL LUI DUMNEZEU, am vazut cu ochii mei, dar nu retin locul, nici unde era in Biblie.
Numai bine, Doamne ajuta!

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Prea multa carte strica, dar tu citesti numai ce-ti convine tie si stapanului tau dracul

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Te rog nu mai refula aici, daca vrei adu ceva constructiv

Răspuns utilizator avertizat
| Muresan_Hanti_1975 a răspuns:

Omule laso mai moale satana nu poate face nimic fara permisiunea lu dumnezeu si nu cred ca dumnezeu lar lasa sa faca oamenilor chestia asta

Răspuns utilizator avertizat