| EmaS a întrebat:

Cine este Isus: Dumnezeu sau doar un mare invatator moral?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Isus este atât Dumnezeu, cât şi un mare învăţător moral (rabin).

74 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Un sarlatan. Unul mare.

| EmaS explică (pentru Thunderstruck):

Nu ai dreptate!tongue

| RAY a răspuns:

Cine a fost sau cine este in prezent?
in trecut a fost budist asta daca a existat vreodata,un budist in cautarea adevararului ca crestini lau facut mesia e alta poveste nu cred ca un isus =fiul unui zeu ar spune pe cruce (tata de ce ma parasesti) ar plange de ar sangera inainte de crucificare,din moment ce era zeu nu vad rostul e clar ca era om se poate observa si asa zisele minuni sunt doar halucinati ca invierea lui lazar ciudat nimeni nu a fost cu el in mormant apoi cea ce i spune aluia pe cruce azi vei vi cu mine in rai ca apoi chiar el sa spuna ca nu a fost nici de cum in rai
,in concluzie era un invatator, avea si predici bune si proaste, dovezi ca a existat nu exista deci un sceptic poate afirma clar ca nu a existat, chiar si nasterea lui e de fapt nasterea unui alt zeu mitrha, horus

| RAY a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu cred ca era el sarlatan, pavel a fost cel care la facut zeu, sa nu uitam ca petru nu dorea sa formeze o noua religie si una care sa fie doar pentru ei evrei

| roxaa15 a răspuns:

Este Dumnezeu Fiul., Mantuitorul nostru

| EmaS explică (pentru RAY):

Isus a fost suta la suta Dumnezeu si suta la suta om.El a luat chip de om pentru a lua asupra Lui pacatele noastre.De aceea Jertfa Lui a fost valabila si primita de Dumnezeu-Tatal pentru ca Isus era sfant, era Dumnezeu.Isus S-a rugat:,, Şi acum, Tată, proslăveşte-Mă la Tine însuţi cu slava pe care o aveam la Tine, înainte de a fi lumea.,,

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Si versetul ca tata de ce ma parasesti l-ai uitat ema ca toate care nu isi convin

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Iar de la ceasul al şaselea, s-a făcut întuneric peste tot pământul, până la ceasul al nouălea.
46. Iar în ceasul al nouălea a strigat Iisus cu glas mare, zicând: Eli, Eli, lama sabahtani? adică: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?

| EmaS explică (pentru RAY):

Da,pentru o clipa Dumnezeu Si-a intors fata de la Domnul Isus pentru ca pe umerii Lui s-au asezat toate pacatele omenirii intregi si Dumnezeu in sfintenia Lui nu poate sa priveasca pacatul!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ema isus e dumnezeu deci sa parasit singur?

| EmaS explică (pentru RAY):

Dumnezeirea este formata din Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu-Duhul Sfant.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Exact asta am spus si eu isus e dumnezeu, deci sa parasit singur tot el sia trimis si porumbelu si ti-a spus singur asta e fiul meu

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Sunt 3 persoane diferite sau una singura care e duh, dumnezeu, fiu in functie de starea lui

| EmaS explică (pentru RAY):

Vedem ca atunci cand Domnul Isus era in apa botezului, Duhul Sfant se afla pe capul lui Isus in chip de poerumbel si Dumnezeu -Tatal din cer a spus:,, Acesta este Fiul Meu preaiubit.,,

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Da el singur ti-a spus stiu ema

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Nu poate? Nu e omnipotent?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ce pacate el nici nu murise se spune ca dupa ce a murit a iertat toate pacatele nu inainte astfel nu vad de ce a murit daca putea sa ierte si fara sa moara si sa invie si apoi 40 de zile sa colinde invierea lui dar nimeni sa nu fi vazut asta, sti ca in biblie apar versete care spun ca unele apariti a lui sunt sub forma de fantoma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Te complici singura in propriile definitii/afirmatii.

Tocmai ai zis ca "El a luat chip de om" referindu-te la dumnezeu dupa care ai zis "Dumnezeu Si-a intors fata de la Domnul Isus " si mai tarziu ai zis "Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu-Duhul Sfant. ".

Daca "El" a luat chip de om, inseamna ca isus este fix dumnezeu si nu exista nici un "fiu/tata/duh". Toti 3 sunt acelasi. Mai inseamna si ca dumnezeu este cel care "a murit" pe cruce nu un al 2-lea personaj. Parca era ca aveti o religie monoteista nu? Isus cand s-a rugat, s-a rugat tot lui, probabil a uitat ca el este insusi dumnezeu (probabil era din cauza deshidratarii, desertul nu favorizeaza zeii).

Si ca sa te complici si mai mult, ai mai zis "Tatal din cer a spus: Acesta este Fiul Meu preaiubit". Din moment ce sunt 2 personaje iar P1 a zis ca P2 este "FIUL" sau (fiul lui P1), nu ai cum sa afirmi ca isus si dumnezeu sunt acelasi personaj. Deci din afirmatia de mai sus rezulta ca ai o religie politeista.

Am niste intrebari foarte simple : dumnezeu, duhul si isus sunt la fel de "puternici" sau nu? Dumnezeu l-a creat pe isus si pe duh sau toate cele 3 personaje au existat de la inceput? Cand isus a fost rastignit, din moment ce el era dumnezeu, cine a ramas la "conducere" in rai si cine a mers in "vizita" in iad?

E absurd sa zici si sa crezi ca dumnezeu s-a intrupat, pentru a se oferi lui ca sacrificiu pentru a se convinge tot pe el sa-i ierte pe oameni de niste pacate de care tot el ii considera vinovati, chiar daca oamenii nu au facut nimic rau.

Si daca vrei, poti sa-mi spui si de ce evreii nu-l considera pe satana personajul negativ cum il considera crestinii? De ce ei il considera ca un "agent" al lui dumnezeu pentru a-i testa pe oameni? Si poti sa-mi spui si de ce evreii nu-l considera pe isus ca fiind adevaratul mesia? T-ai gandit la posibilitatea ca evreii au dreptate iar isus nu este messia ci este satana sub acoperire?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Era sa uit : daca isus este satana sub acoperire, voi crestinii, practic v-ati abatut de la adevarata credinta si de la adevaratul zeu. Practic, ati picat testul dat de dumnezeu prin intermediul satanei pentru ca ati format o noua religie/credinta si urmati alte reguli.

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Daca stiai deja raspunsul la aceata intrebare de ai mai adresat-o?
Sau vroiai cumva sa vezi punctul de vedere al necredinciosilor?

| EmaS explică (pentru M25M):

Da, asta doream sa aud si alte opinii.Cine este din perspectiva ta Isus?!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Care ar putea sa fie emas? e clar ca considera personajul isus = horus un mit mitologic, din nou isi repet de ce avea nevoie dumnezeu de un fiu din moment ce el chiar potopul a facut-o cu un simplu om? iertarea pacatelor nu putea sa o faca asa simplu trebia sa moara toti noi nascuti la nasterea lui de ce? pentru ce? ce vina aveau acei copii?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Este prea complicat pentru tine, nu ai cum sa intelegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Incearca sa-mi explici tu, fa-ma sa inteleg si raspunde si la intrebarile pe care ti le-am pus.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Inn versetul ala nu scrie ca copii platesc pentru parintilor lor si pentru ca au jignit un chelios de ce minti?

| Dorugar a răspuns:

Cum sa fie Isus Dumnezeu care este Creatorul cand el era doar o creatura amarata?

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Un om cu intentii bune dar cu ceva probleme psihice care a sfarsit-o rau.

| Dandanache a răspuns:

Ma amuza cand "specialistii" incearca sa desfinteze spiritualul prin contradictii logice si gramaticale.

| FuckTWorld a răspuns:

Cel mai bine vandut produs de marketinglaughing din istoria lumii este.Un personaj dintr-o carte care nu are cum sa moara pentru ca fictiunile nu mor, pentru ca nu au trait niciodatahappy, ele sunt vesnice in opera literara de fictiune la fel si Dumnezeu.Nu o sa-mi chinui creierul cu reinvieri,mers pe apa, serpi care se tranforma, tot felul de scamatorii, gen Houdini si David Copperfield, si tot eu is catalogat ''nebun,, ca nu cred in reinvieri, mers pe apa si tot felul de vrajitori si magi, lasati-ma sa fiu eu nebunul si voi normalii, lasati-ma sa fiu eu prieten cu Vasile betivanul de la coltul blocului si voi sa fiti prieteni cu Casper si tot felul de personaje.Numai bine!

| EmaS explică (pentru Dandanache):

Ratiunea se bazeaza pe lucrurile vazute, citite, analizate.Dar credinta se bazeaza pe lucrurile care nu se vad."Si credinta este o puternica incredintare o incredere neclintita in lucrurile care nu se vad."Credinta nu tine numai de intelect.Trebuie sa o avem in inima.Credinta nu este ceva ce poate fi rationat cu detasare, ci ceva in care ne este implicata toata fiinta:inima, mintea si sufletul.Toma necredinciosul a spus:"Daca nu voi vedea in mainile Lui semnul cuielor si daca nu voi pune mana mea in coasta Lui, nu voi crede."Este bine sa fim credinciosi, sa ne bazam pe Cuvantul lui Dumnezeu in orice circumstanta.