| soimos a întrebat:

Ce credeti, ce era de fapt Isus?
Un rabin aadica un invatator?
Adevaratul Messia?
sau Dumnezeu?
Rog argumente

28 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Cel mai probabil,ori nu a existat, ori a fost un sarlatan ale carui merite sunt exagerate, ori a fost un calator in timp cu interese meschine.Pentru ca e imposibil ca un om sa leviteze si sa invie, decat daca are cunostinta despre astea, si ambele vor fi cam posibile in cateva sute de ani.

| Anonymus314 a răspuns:

Isus? Cred ca era un om...

Iisus insa era Dumnezeu, si prin Dumnezeu se intelege Atotputernicul, adica El cuprinde toate cele de mai sus.

| soimos explică (pentru Anonymus314):

Daca Isus era Dumnezeu, din ce cauza profetii nu au profetit venirea unui nou Dumnezeu ci au profetit sosirea unui mesia?

| otilikapostolik a răspuns (pentru soimos):

Si nici tu nu stii sa scrii Iisus asa ca...

| Anonymus314 a răspuns (pentru soimos):

Isus nu era Dumnezeu, Iisus era Dumnezeu, pentru ca se subintelegea.

| soimos explică:

La cineee?
La un ucigas de oameni ca Pavel?
Eu cred ca tu glumesti?
Ce legatura sa aiba Pevel cu Raiul cand de fapt Petru a fost lasat ca mostenitor testamentar al lui Isus?
Si stii care e culmea "nazbatiei"?
Este aceea ca tocmai Pavel a aruncat Evanghelia lui Petru la gunoi!
Asa ca de la cine asteptati mantuire?

| Archdaemon a răspuns:

Nu era niciun Mesia si oricum el avea un plan ca sa creada toata lumea ca e mesia... daca vii de paste in cea mai delicata perioada a anului sa darami tarabele la templu normal ca o sa fii executat...

| Șeerbi a răspuns:

"Crede si nu cerceta" asa spune Biblia.

| soimos explică (pentru Șeerbi):

Adica ne indemni tu sa credem totul asa "a proasta"?
Sau poate vrei sa spui ca religia este numai pentru prosti si ca atare nu am inteles eu corect raspunsul tau?

| Șeerbi a răspuns (pentru soimos):

Adica, lasa lucrurile asa cum sunt si bucura-te de viata!

| 4inel a răspuns (pentru Șeerbi):

Unde spune Biblia "crede si nu cerceta"?
Se vede ca nu ai atins-o, te corenteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dargumente? da ceva dovezi nu vrei? sau demonstratii? poate putem sa ti-l aratam pe Dumnezeu? poate poti sa-i pui intrebari si el sa-ti raspunda? cine stie poate-l pui in incurcatura? esti teligent ce naiba? auzi la el argummente.

| otilikapostolik a răspuns:

Isus putea fii orcine, dar stiu ca Iisus este o parte din sfanta treime :tatal, fiul si sfantul duh. Amin!

| soimos explică (pentru otilikapostolik):

Nu stii nimic!
Doar crezi!
Si din pacate crezi tampeniile debitate de niste sarlatani de preoti!
Arata-mi ceva versete din Biblie care ne descriu faptul ca Isus s-a nascut din Treime!
Daca nu imi arati macar aceste dovezi, atunci pe viitor abtine-te sa debitezi prostii!

| otilikapostolik a răspuns (pentru soimos):

Si ce tu stii? toti avem dreptul de a crede?

| otilikapostolik a răspuns (pentru otilikapostolik):

Si tatal meu nu este nu a fost si nu va fi niciodata un sarlatan!

| soimos explică (pentru otilikapostolik):

Dreptul de a crede pina si in cai verzi pe pereti sau in Sfantul Pinochio, este asigurat prin Constitutie, asa ca acest drept il ai garantat!
Eu nu ti-am interzis tie sa crezi!
Eu doar ma adrseam celor care nu vor sa creada totul a proasta, ci prefera sa creada dupa ce au reflectat la ce anume li se propune sa creada!

| soimos explică (pentru otilikapostolik):

Fii linistita!
Nu m-am referit la Tatal tau pentru ca nici nu il cunosc, in plus de asta intrebarea din titlu nu face nicio referire la problema pe care o ai tu cu tatal tau!

| ILoveMyBed a răspuns (pentru soimos):

De aici sa inteleg ca esti ateu, nu?

| soimos explică (pentru ILoveMyBed):

Poti sa intelegi ce vrei.

| soimos explică (pentru otilikapostolik):

Poi cum ar fi sa crezi niste adevaruri demonstrate de stiinta?
Nu ti se pare mai pozitiv decat sa crezi in niste minciuni care nici macar in Marea Carte a Minciunii (Biblia) nu se gasesc?
Poi cum sa crezi in Treime si intr-o religie bazata pe ea, daca nici macar in Biblie nu exista nimic despre acea Treime si legatura cu nasterea lui Isus?
Tu crezi orice?
Nu ti se pare suspect ca aceasta tema a Treimii nu se gaseste in Biblie?

| otilikapostolik a răspuns (pentru soimos):

Tu crede in ce vrei si eu cred tot in ce vreau! Daca tu nu crezi problema ta, dar trebuie sa recunosc ca uneori ma gandesc si eu la chestia asta!

| soimos explică (pentru otilikapostolik):

E bine ca te gandesti!
Dar oare cum iti explici ca o tema atat de importanta ca a nasterii lui Isus din Treime, nu si-a gasit locul in Biblie?

| otilikapostolik a răspuns (pentru soimos):

Nu stiu, dar oricum eu nu pot face nimic pentru ca am abia 11 ani, dar adevarul ca uneori nici eu nu gasesc sensul lui Hristos, ci numai al lui Dumnezeu, dar uneori il gasesc si in capul meu e un BUM!

| kissy1998 a răspuns (pentru soimos):

In primul rand Iisus se scrie cu 2 de Ii.in al doilea rand daca nu crezi e pacatul tau.nu-i imbrobodi si pe altii cu tampeniile zise de tine.nu-i ispitii pe cei care cred ca sa sa nu mai creada.din cate vad nu stii nimic de Dumnnezeu si nici Biblia nu ai citit-o.asa ca nu iti mai da cu parerea

| kissy1998 a răspuns:

Pai gandeste asa...cine te-a creeat pe tine, pe mama ta, pe bunica ta...etc pana a jungi la adam si eva cine i-a creeat pe ei? raspunsul e doar unul si Biblia nu mintebig grinumnezeu

| soimos explică (pentru kissy1998):

Ce e cu prostia asta?
Asta ai inteles tu din intrebarea mea?

| kissy1998 a răspuns (pentru soimos):

Da asta am inteles.Creierul tau este ca o epava, scufundata, iar aceasta epava mai este si goala.Doar pentru ca tu nu crezi nu ii fa si pe altii sa nu creada.Tu vezi ca vorbesti in deriva? Vezi ce intrebari pui? Tu doar ai mintea unui copil! Si in plus...mai bine citeste carti intelectuale sa te mai dezgheti la minte.당신은 자식 분, 나쁜거야!