| EmaS a întrebat:

Cine este Isus: Dumnezeu sau doar un mare invatator moral?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Isus este atât Dumnezeu, cât şi un mare învăţător moral (rabin).

74 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Indiferent daca oamenii cred sau nu, spiritualul apartine unui univers care nu poate fi masurat si inteles prin legitati lumesti.

| EmaS explică (pentru Dandanache):

Sunt perfect de acord cu tine!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema,pentru a-mi putea exprima parerea, te rog spune-mi:atunci cand zici "El a luat chip de om pentru a lua asupra Lui pacatele nostre", la care pacate te referi:la cele facute pana la venirea lui, sau si la cele pe care urma sa le facem pana la revenirea Lui?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Valeriu,ma refer la pacatele intregei omeniri, la ale tale si ale mele.El a platit pretul.Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea. Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.El a facut totul pentru noi, noi alegem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Dar nu mi-ai raspuns:care pacate, cele facute pana la venire sau si cele viitoare? Concret!

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Ce nu ai inteles? Pana la venirea Domnului Isus, oamenii duceau animale ca jertfa pentru iertarea pacatelor.

| agent004 a răspuns:

Iisus este fiul lui Dumnezeu. Dumnezeu l-a trimis pe pamant pentru a fi un invatator pentru crestini

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema,vorbesc romaneste! Care pacate.nu cum procedau.Pacatele pe care oamenii le facusera pana la venirea lui Iisus, sau si cele care urmau sa le faca?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Pacatele celor care s-au intors la El si au primit iertarea Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Imi raspunzi si mie la intrebari?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Nu iti raspund pentru ca ai incurcat borcanele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Deci niciun crestin (crestinismul aparand dupa ridicarea Sa la ceruri) nu a beneficiat de sacrificiul sau.Singurii beneficiari au fost evreii care "s-au intors la El", cum spui tu.Gresesc eu in rationament?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Atunci explica-mi cum e cu "borcanele". Dupa ce explici, raspunde si la intrebarile mele.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Tu nu intelegi cum este Dumnezeirea formata din Trinitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Asta e a 4-a sau a 3-a oara cand iti cer sa imi explici tu cum este cu "borcanele". Ok, eu nu inteleg, explica-mi tu. In plus de asta, ultimele intrebari nu au legatura cu trinitatea. Macar la intrebarile alea sa-mi raspunzi. Ai fi putut foarte simplu sa raspunzi la toate intrebarile fara sa mai cauti scuze sau sa tragi de timp si la fel de simplu ai fi putut sa explici cum e cu "borcanele" de prima data cand ti-am cerut.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt o rascumparata a Domnului Isus.El mi-a iertat pacatele si mi-a dat Duhul Sfant, pacea si bucuria mantuirii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Asta este parerea ta, care nu cred ca raspunde perceptelor religiei. Ce rost ar mai avea atunci judecata de apoi, cand toti stim dinainte cum suntem apreciati de D-zeu?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

"Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu" (Ioan 1:12).

"Trebuie să te naşti din nou"
Când a fost vizitat de Nicodim, un lider religios evreu, Domnul Iisus nu l-a asigurat imediat că va merge în Cer. În schimb, Hristos a spus, "Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu" (Ioan 3:3).

Atunci când o persoană se naşte, ea moşteneşte natura păcătoasă care provine de la neascultarea lui Adam faţă de Dumnezeu în grădina Eden. Nu este nevoie ca cineva să-şi înveţe copilul să păcătuiască. În mod natural el urmăreşte împlinirea propriilor dorinţe greşite, ducând la minciună, furt şi ură. El este mai degrabă un copil al neascultării şi mâniei decât un copil al lui Dumnezeu.

"Voi eraţi morţi în greşelile şi în păcatele voastre, în cari trăiaţi odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului [Satan], a duhului care lucrează acum în fiii neascultării.

Între ei eram şi noi toţi odinioară, când trăiam în poftele firii noastre pământeşti, când făceam voile firii pământeşti şi ale gândurilor noastre, şi eram din fire copii ai mâniei, ca şi ceilalţi." (Efeseni 2:1-3).

Ca şi copii ai mâniei noi merităm să fim despărţiţi de Dumnezeu, în iad. Din fericire, pasajul continuă spunând "Dar Dumnezeu, care este bogat în îndurare, pentru dragostea cea mare cu care ne-a iubit, măcar că eram morţi în greşelile noastre, ne-a adus la viaţă împreună cu Hristos (prin har sunteţi mântuiţi)" (Efeseni 2:4-5).

Cum putem trăi cu Hristos? Cum putem fi născuţi din nou? Cum putem deveni copii ai lui Dumnezeu? Trebuie să-L primim pe Domnul Iisus în inimile noastre!

| Capstanar a răspuns:

Isus este vindecatorul si mantuitorul nostru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Intrebarebig grinaca un mare pacatos, care a facut tot ce se poate face impotriva perceptelor credintei, pe patul de moarte se caieste, si-L primeste pe Domnul Iisus in inima lui, cum zici tu, devine "copil al lui Dumnezeu"?

| cristi202 a răspuns:

Un "invatator moral" care mi-ar zice ca el este Invierea si viata, Piinea vietii din care oricine maninca nu-i va mai fi foame, Apa vietii, si alte asemenea afirmatii, mi-ar oferi trei alternative: sa fie constient de ce zice, dar sa fie mincinos, dar sa cred ca o face in gluma poate, sa nu fie constient de ce zice, si in cazul asta e vorba de un nebun, sau chiar sa fie ceea ce zice, dar atunci nu ar mai fi doar un invatator moral. Si Isus asta a fost - Dumnezeu din Dumnezeu.

| Omega233 a răspuns:

Eu nu inteleg aici ceva... Daca Isus este Dumnezeu, atunci inseamna ca El nu ne iubeste chiar asa de mult din moment ce nu si'a mai sacrificat propriul fiu pentru noi.

| al3xutzu a răspuns:

Prietenul tau imaginar...

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ema imi place ca sti pe ce se baseaza ratiunea daca imi raspundeai aveai fundita sincer, imi place ca esti de acord ca credinta( se bazeaza pe lucrurile care nu se vad )

| Loora a răspuns:

In Biblie gasim "Eu şi Tatăl una suntem." Deci Isus este Dumnezeu "intrupat"! "Eu sunt Calea, Adevărul şi Viata. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine"...happy

| Generalul a răspuns:

Imi place cand femeile raspandesc "cuvantul domnului" si se dau mari credincioase. Daca ati citi biblia ati vedea in numeroase cazuri cum femeia este tratata ca o vita in aceasta carte scrisa sub influenta sfantului duh. E frumos sa selectam doar pasajele user-friendly din biblie si sa le bagam sub pres pe alea idioate. De parca un creator al universului ar fi permis ca in cartea lui sa existe greselil...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema,mi-ai ramas datoare cu un raspuns la intrebarea mea din 11.10.ora 20:35.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Avem exemplu pe talharul de pe cruce. Daca si-a recunoscut starea si a recunoscut pe Isus ca Domn a primit iertarea si mantuirea.El a fost intaiul rod!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema,tu atunci cand nu vrei sau nu stii cum sa raspunzi, in asa fel incat sa nu incalci invatamintele credintei tale, dai raspunsuri evazive, de genul celor cu talharul pe cruce.Deci vrei sau poti sa respunzi concret la ce te-am intrebat eu?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Da cu siguranta daca are loc o pocainta autentica. De cate ori era intrebat un om de ce nu se intoarce la Dumnezeu el raspundea: o mai am timp. Mi-am pregatit un verset pe care o sa il spun inainte de a muri si voi fi iertat ca si talharul de pe cruce.Dar intr-o zi venind de la moara cu sacul in spate a cazut pe scari, si si-a frant gatul, nu a mai avut timp sa isi spuna rugaciunea pregatita cu multa grija.