| EmaS a întrebat:

Cine este Isus: Dumnezeu sau doar un mare invatator moral?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Isus este atât Dumnezeu, cât şi un mare învăţător moral (rabin).

74 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Un "invatator moral" care mi-ar zice ca el este Invierea si viata, Piinea vietii din care oricine maninca nu-i va mai fi foame, Apa vietii, si alte asemenea afirmatii, mi-ar oferi trei alternative: sa fie constient de ce zice, dar sa fie mincinos, dar sa cred ca o face in gluma poate, sa nu fie constient de ce zice, si in cazul asta e vorba de un nebun, sau chiar sa fie ceea ce zice, dar atunci nu ar mai fi doar un invatator moral. Si Isus asta a fost - Dumnezeu din Dumnezeu.

| Dandanache a răspuns:

Ma amuza cand "specialistii" incearca sa desfinteze spiritualul prin contradictii logice si gramaticale.

| EmaS explică (pentru Dandanache):

Ratiunea se bazeaza pe lucrurile vazute, citite, analizate.Dar credinta se bazeaza pe lucrurile care nu se vad."Si credinta este o puternica incredintare o incredere neclintita in lucrurile care nu se vad."Credinta nu tine numai de intelect.Trebuie sa o avem in inima.Credinta nu este ceva ce poate fi rationat cu detasare, ci ceva in care ne este implicata toata fiinta:inima, mintea si sufletul.Toma necredinciosul a spus:"Daca nu voi vedea in mainile Lui semnul cuielor si daca nu voi pune mana mea in coasta Lui, nu voi crede."Este bine sa fim credinciosi, sa ne bazam pe Cuvantul lui Dumnezeu in orice circumstanta.

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Indiferent daca oamenii cred sau nu, spiritualul apartine unui univers care nu poate fi masurat si inteles prin legitati lumesti.

| EmaS explică (pentru Dandanache):

Sunt perfect de acord cu tine!happy

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ema imi place ca sti pe ce se baseaza ratiunea daca imi raspundeai aveai fundita sincer, imi place ca esti de acord ca credinta( se bazeaza pe lucrurile care nu se vad )

| Thunderstruck a răspuns:

Un sarlatan. Unul mare.

| EmaS explică (pentru Thunderstruck):

Nu ai dreptate!tongue

| RAY a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu cred ca era el sarlatan, pavel a fost cel care la facut zeu, sa nu uitam ca petru nu dorea sa formeze o noua religie si una care sa fie doar pentru ei evrei

| EmaS explică (pentru RAY):

Isus a fost suta la suta Dumnezeu si suta la suta om.El a luat chip de om pentru a lua asupra Lui pacatele noastre.De aceea Jertfa Lui a fost valabila si primita de Dumnezeu-Tatal pentru ca Isus era sfant, era Dumnezeu.Isus S-a rugat:,, Şi acum, Tată, proslăveşte-Mă la Tine însuţi cu slava pe care o aveam la Tine, înainte de a fi lumea.,,

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Si versetul ca tata de ce ma parasesti l-ai uitat ema ca toate care nu isi convin

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Iar de la ceasul al şaselea, s-a făcut întuneric peste tot pământul, până la ceasul al nouălea.
46. Iar în ceasul al nouălea a strigat Iisus cu glas mare, zicând: Eli, Eli, lama sabahtani? adică: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?

| EmaS explică (pentru RAY):

Da,pentru o clipa Dumnezeu Si-a intors fata de la Domnul Isus pentru ca pe umerii Lui s-au asezat toate pacatele omenirii intregi si Dumnezeu in sfintenia Lui nu poate sa priveasca pacatul!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ema isus e dumnezeu deci sa parasit singur?

| EmaS explică (pentru RAY):

Dumnezeirea este formata din Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu-Duhul Sfant.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Exact asta am spus si eu isus e dumnezeu, deci sa parasit singur tot el sia trimis si porumbelu si ti-a spus singur asta e fiul meu

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Sunt 3 persoane diferite sau una singura care e duh, dumnezeu, fiu in functie de starea lui

| EmaS explică (pentru RAY):

Vedem ca atunci cand Domnul Isus era in apa botezului, Duhul Sfant se afla pe capul lui Isus in chip de poerumbel si Dumnezeu -Tatal din cer a spus:,, Acesta este Fiul Meu preaiubit.,,

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Da el singur ti-a spus stiu ema

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Nu poate? Nu e omnipotent?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ce pacate el nici nu murise se spune ca dupa ce a murit a iertat toate pacatele nu inainte astfel nu vad de ce a murit daca putea sa ierte si fara sa moara si sa invie si apoi 40 de zile sa colinde invierea lui dar nimeni sa nu fi vazut asta, sti ca in biblie apar versete care spun ca unele apariti a lui sunt sub forma de fantoma

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Te complici singura in propriile definitii/afirmatii.

Tocmai ai zis ca "El a luat chip de om" referindu-te la dumnezeu dupa care ai zis "Dumnezeu Si-a intors fata de la Domnul Isus " si mai tarziu ai zis "Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu-Duhul Sfant. ".

Daca "El" a luat chip de om, inseamna ca isus este fix dumnezeu si nu exista nici un "fiu/tata/duh". Toti 3 sunt acelasi. Mai inseamna si ca dumnezeu este cel care "a murit" pe cruce nu un al 2-lea personaj. Parca era ca aveti o religie monoteista nu? Isus cand s-a rugat, s-a rugat tot lui, probabil a uitat ca el este insusi dumnezeu (probabil era din cauza deshidratarii, desertul nu favorizeaza zeii).

Si ca sa te complici si mai mult, ai mai zis "Tatal din cer a spus: Acesta este Fiul Meu preaiubit". Din moment ce sunt 2 personaje iar P1 a zis ca P2 este "FIUL" sau (fiul lui P1), nu ai cum sa afirmi ca isus si dumnezeu sunt acelasi personaj. Deci din afirmatia de mai sus rezulta ca ai o religie politeista.

Am niste intrebari foarte simple : dumnezeu, duhul si isus sunt la fel de "puternici" sau nu? Dumnezeu l-a creat pe isus si pe duh sau toate cele 3 personaje au existat de la inceput? Cand isus a fost rastignit, din moment ce el era dumnezeu, cine a ramas la "conducere" in rai si cine a mers in "vizita" in iad?

E absurd sa zici si sa crezi ca dumnezeu s-a intrupat, pentru a se oferi lui ca sacrificiu pentru a se convinge tot pe el sa-i ierte pe oameni de niste pacate de care tot el ii considera vinovati, chiar daca oamenii nu au facut nimic rau.

Si daca vrei, poti sa-mi spui si de ce evreii nu-l considera pe satana personajul negativ cum il considera crestinii? De ce ei il considera ca un "agent" al lui dumnezeu pentru a-i testa pe oameni? Si poti sa-mi spui si de ce evreii nu-l considera pe isus ca fiind adevaratul mesia? T-ai gandit la posibilitatea ca evreii au dreptate iar isus nu este messia ci este satana sub acoperire?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Era sa uit : daca isus este satana sub acoperire, voi crestinii, practic v-ati abatut de la adevarata credinta si de la adevaratul zeu. Practic, ati picat testul dat de dumnezeu prin intermediul satanei pentru ca ati format o noua religie/credinta si urmati alte reguli.

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Daca stiai deja raspunsul la aceata intrebare de ai mai adresat-o?
Sau vroiai cumva sa vezi punctul de vedere al necredinciosilor?

| EmaS explică (pentru M25M):

Da, asta doream sa aud si alte opinii.Cine este din perspectiva ta Isus?!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Care ar putea sa fie emas? e clar ca considera personajul isus = horus un mit mitologic, din nou isi repet de ce avea nevoie dumnezeu de un fiu din moment ce el chiar potopul a facut-o cu un simplu om? iertarea pacatelor nu putea sa o faca asa simplu trebia sa moara toti noi nascuti la nasterea lui de ce? pentru ce? ce vina aveau acei copii?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Este prea complicat pentru tine, nu ai cum sa intelegi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Incearca sa-mi explici tu, fa-ma sa inteleg si raspunde si la intrebarile pe care ti le-am pus.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Inn versetul ala nu scrie ca copii platesc pentru parintilor lor si pentru ca au jignit un chelios de ce minti?

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Un om cu intentii bune dar cu ceva probleme psihice care a sfarsit-o rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema,pentru a-mi putea exprima parerea, te rog spune-mi:atunci cand zici "El a luat chip de om pentru a lua asupra Lui pacatele nostre", la care pacate te referi:la cele facute pana la venirea lui, sau si la cele pe care urma sa le facem pana la revenirea Lui?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Valeriu,ma refer la pacatele intregei omeniri, la ale tale si ale mele.El a platit pretul.Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea. Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.El a facut totul pentru noi, noi alegem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Dar nu mi-ai raspuns:care pacate, cele facute pana la venire sau si cele viitoare? Concret!

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Ce nu ai inteles? Pana la venirea Domnului Isus, oamenii duceau animale ca jertfa pentru iertarea pacatelor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema,vorbesc romaneste! Care pacate.nu cum procedau.Pacatele pe care oamenii le facusera pana la venirea lui Iisus, sau si cele care urmau sa le faca?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Pacatele celor care s-au intors la El si au primit iertarea Lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Imi raspunzi si mie la intrebari?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Nu iti raspund pentru ca ai incurcat borcanele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Deci niciun crestin (crestinismul aparand dupa ridicarea Sa la ceruri) nu a beneficiat de sacrificiul sau.Singurii beneficiari au fost evreii care "s-au intors la El", cum spui tu.Gresesc eu in rationament?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Atunci explica-mi cum e cu "borcanele". Dupa ce explici, raspunde si la intrebarile mele.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Tu nu intelegi cum este Dumnezeirea formata din Trinitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Asta e a 4-a sau a 3-a oara cand iti cer sa imi explici tu cum este cu "borcanele". Ok, eu nu inteleg, explica-mi tu. In plus de asta, ultimele intrebari nu au legatura cu trinitatea. Macar la intrebarile alea sa-mi raspunzi. Ai fi putut foarte simplu sa raspunzi la toate intrebarile fara sa mai cauti scuze sau sa tragi de timp si la fel de simplu ai fi putut sa explici cum e cu "borcanele" de prima data cand ti-am cerut.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt o rascumparata a Domnului Isus.El mi-a iertat pacatele si mi-a dat Duhul Sfant, pacea si bucuria mantuirii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Asta este parerea ta, care nu cred ca raspunde perceptelor religiei. Ce rost ar mai avea atunci judecata de apoi, cand toti stim dinainte cum suntem apreciati de D-zeu?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

"Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu" (Ioan 1:12).

"Trebuie să te naşti din nou"
Când a fost vizitat de Nicodim, un lider religios evreu, Domnul Iisus nu l-a asigurat imediat că va merge în Cer. În schimb, Hristos a spus, "Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu" (Ioan 3:3).

Atunci când o persoană se naşte, ea moşteneşte natura păcătoasă care provine de la neascultarea lui Adam faţă de Dumnezeu în grădina Eden. Nu este nevoie ca cineva să-şi înveţe copilul să păcătuiască. În mod natural el urmăreşte împlinirea propriilor dorinţe greşite, ducând la minciună, furt şi ură. El este mai degrabă un copil al neascultării şi mâniei decât un copil al lui Dumnezeu.

"Voi eraţi morţi în greşelile şi în păcatele voastre, în cari trăiaţi odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului [Satan], a duhului care lucrează acum în fiii neascultării.

Între ei eram şi noi toţi odinioară, când trăiam în poftele firii noastre pământeşti, când făceam voile firii pământeşti şi ale gândurilor noastre, şi eram din fire copii ai mâniei, ca şi ceilalţi." (Efeseni 2:1-3).

Ca şi copii ai mâniei noi merităm să fim despărţiţi de Dumnezeu, în iad. Din fericire, pasajul continuă spunând "Dar Dumnezeu, care este bogat în îndurare, pentru dragostea cea mare cu care ne-a iubit, măcar că eram morţi în greşelile noastre, ne-a adus la viaţă împreună cu Hristos (prin har sunteţi mântuiţi)" (Efeseni 2:4-5).

Cum putem trăi cu Hristos? Cum putem fi născuţi din nou? Cum putem deveni copii ai lui Dumnezeu? Trebuie să-L primim pe Domnul Iisus în inimile noastre!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Intrebarebig grinaca un mare pacatos, care a facut tot ce se poate face impotriva perceptelor credintei, pe patul de moarte se caieste, si-L primeste pe Domnul Iisus in inima lui, cum zici tu, devine "copil al lui Dumnezeu"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema,mi-ai ramas datoare cu un raspuns la intrebarea mea din 11.10.ora 20:35.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Avem exemplu pe talharul de pe cruce. Daca si-a recunoscut starea si a recunoscut pe Isus ca Domn a primit iertarea si mantuirea.El a fost intaiul rod!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema,tu atunci cand nu vrei sau nu stii cum sa raspunzi, in asa fel incat sa nu incalci invatamintele credintei tale, dai raspunsuri evazive, de genul celor cu talharul pe cruce.Deci vrei sau poti sa respunzi concret la ce te-am intrebat eu?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Da cu siguranta daca are loc o pocainta autentica. De cate ori era intrebat un om de ce nu se intoarce la Dumnezeu el raspundea: o mai am timp. Mi-am pregatit un verset pe care o sa il spun inainte de a muri si voi fi iertat ca si talharul de pe cruce.Dar intr-o zi venind de la moara cu sacul in spate a cazut pe scari, si si-a frant gatul, nu a mai avut timp sa isi spuna rugaciunea pregatita cu multa grija.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Tie ti se pare echitabil ca un om care a trait toata viata in evlavie si respectarea cuvantului lui D-zeu sa fie tratat la fel cu un necredincios pacatos care chiar daca s-a pocait autentic a facut-o spre finele vietii?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Daca Stapanul este bun de ce sa fie ochiul meu rau? Dorinta inimii mele este ca TOTI oamenii sa vina la mantuire! Vezi la Matei 20 Pilda lucrătorilor viei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Da,recunosc ca de aceasta data nu te pot contrazice, dar eu tot cred ca nu este un exemplu de echitate.Problema nu o apreciez din punct de vedere al "bunatatii stapanului" ci a "ochiului" meu, care pacatos fiind judeca asa:daca rasplata este aceiasi, de ce sa mai "muncesc de dimineata?" Si nu stiu cati "ochi" vei gasi care sa nu judece asa.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Atunci cand ai o credinta autentica cand esti nascut din nou din Dumnezeu, dragostea Lui iti inunda inima si ea se revarsa si in relatiile interumane. Ai dori ca toti sa experimenteze ceea ce ai experimentat si tu, de aceea suntem atat de,, insistenti''.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Da,iti recunosc "insistenta", dar nu o inteleg, ca om care traind intr-o societate umana, este convins ca "morti sunt cei muriti", vorba lui Eminescu.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Dar moartea este trecerea la viata vesnica.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeirea este formata din trei persoane:Tatal, Fiul si Duhul-Sfant.Asa,deci Domnul Isus a luat chip de om si a venit pe pamant ca sa plateasca pentru pacatele noastre.Acestia trei una sunt.Au aceeasi putere.Satana si Isus sunt doua persoane complet diferite, inconfundabile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Iti numerotez intrebarile, raspunde la toate pe rand :

1 - Isus este insusi dumnezeu, da sau nu?
2 - Dumnezeu l-a creat pe isus si pe duh sau toate cele 3 personaje au existat de la inceput?
3 - Dumnezeu poate exista in toate cele 3 "stari" in acelasi timp (duhul, isus si dumnezeu)?
4 - Isus cand s-a rugat lui dumnezeu, s-a rugat lui insusi sau unui al 2-lea pesonaj?
5 - De ce evreii nu-l considera pe satana personajul negativ cum il considera crestinii?
6 - De ce ei il considera ca un "agent" al lui dumnezeu pentru a-i testa pe oameni?
7 - De ce evreii nu-l considera pe isus ca fiind adevaratul mesia?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

1.Da Isus face parte din Sfanta Treime.Este Fiul lui Dumnezeu.
2.Toate acestea au existat inca de la inceput.
3.Da,vedem in momentul cand Domnul Isus se afla in apa botezului ca pe Capul Sau S-a asezat Duhul-Sfant sub forma de porumbel, iar din cer s-a auzit Glasul lui Dumnezeu-Tatal.
4.Isus S-a rugat Tatalui.
5.Nu stiu.
6. Dumnezeu nu se foloseste de el, ci el vine si cere permisiunea lui Dumnezeu de a-i incerca pe oameni.
7.Pentru ca Domnul Isus a venit la ai Sai si ai Sai nu L-au primit.Si Dumnezeu prin orbirea lor, a adus mantuirea la neamuri.Dar te anunt ca sunt multi evrei mesianici care L-au primit pe Isus ca Domn si scrie Biblia ca se vor intoarce in masa si toata ramasita lor va fi matuita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

1 - Eu te-am intrebat daca isus este insusi dumnezeu, nu daca este fiul lui.
4 - Din moment ce s-a rugat unui al 2-lea personaj, ai o religie politeista.

Intrebarile 1 si 4 au o legatura stransa. Daca isus este insusi dumnezeu, atunci e clar ca s-a rugat lui insusi, nu unui al 2-lea personaj. Dar, din moment ce ai zis la 1 ca el este "FIUL" unui al 2-lea personaj care este "TATAL" si caruia i s-a rugat, e clar ca ai o religie politeista. Daca vei zice ca au aceeasi natura, mi se pare ca tot pe site-ul asta am vazut un raspuns la acea afirmatie : tu si parintii tai aveti aceeasi "natura", tu faci parte din ei dar asta nu inseamna ca tu esti insuti tatal tau si ca toti 3 sunteti acelasi. Din ce ai zis acum, treimea este comparabila cu o familie in care toti 3 membrii sunt clar personaje diferite.

5 - Macar esti sincera.
6 si 7 - Din moment ce nu cunosti varianta evreilor, nu cred ca esti in masura sa vorbesti pe aceste subiecte. Tot ce puteai zice era "Nu stiu" ca la 5.

E interesant ca nu cunosti religia celor de la care a pornit ramura ta.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Dar El este Dumnezeu.Asa cum tu esti format din trup, duh si suflet asa este si cu Sfanta Treime! Sau cum un ou este format din coaja, albus si galbenus.Dar ele formeaza un ou.Cunosc foarte bine istoria evreilor din Biblie.Din moment ce ei au refuzat harul iertarii nu stiu de ce m-ar interesa.Eu L-am primit pe Domnul Isus am primit iertarea si mantuirea am gasit Calea, Adevarul si Viata de ce sa mai caut sau ce as mai putea sa caut?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Corect, poti compara treimea si cu un ou. Oricum exemplul cu familia e mai bun. Oul este format din 3 parti : galbenus, albus si coaja, dar asta nu inseamna ca cele 3 parti sunt exact aceeasi parte (galbenus, galbenus si galbenus). Galbenusul e galbenus, albusul e albus si coaja e coaja la fel cum isus e isus, dumnezeu e dumnezeu si duhul e duhul. La fel si cu familia. Toti 3 sunteti personaje diferite. Deci isus, dumnezeu si duhul, formeaza oul/familia dar cele 3 personaje sunt diferite, nu sunt acelasi. Deci ai o religie politeista.

Nu, nu cunosti istoria si religia lor din moment ce ai zis "nu stiu".

"Dar El este Dumnezeu"... deja incepi sa te contrazici, renunta. Dupa cum ti-am zis mai sus, doar pentru ca face parte din "familie", nu inseamna ca este insusi dumnezeu. Chiar tu ai zis ca este FIUL (personajul 1) si pe cruce s-a rugat la TATAL (personajul 2). Din moment ce s-a rugat unui alt personaj, nu ai o religie monoteista.

Daca vrei sa zici ca ai o religie monoteista, atunci accepti ca isus este insusi dumnezeu, si ca cel de pe cruce care "a murit" a fost chiar dumnezeu. Dar, daca zici ca ai o religie monoteista si accepti ca isus este insusi dumnezeu, atunci te complici exagerat de mult si religia ta devine una si mai absurda decat este acum.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Stiam eu ca este de prisos ca sa iti raspund!laughing

| RAY a răspuns:

Cine a fost sau cine este in prezent?
in trecut a fost budist asta daca a existat vreodata,un budist in cautarea adevararului ca crestini lau facut mesia e alta poveste nu cred ca un isus =fiul unui zeu ar spune pe cruce (tata de ce ma parasesti) ar plange de ar sangera inainte de crucificare,din moment ce era zeu nu vad rostul e clar ca era om se poate observa si asa zisele minuni sunt doar halucinati ca invierea lui lazar ciudat nimeni nu a fost cu el in mormant apoi cea ce i spune aluia pe cruce azi vei vi cu mine in rai ca apoi chiar el sa spuna ca nu a fost nici de cum in rai
,in concluzie era un invatator, avea si predici bune si proaste, dovezi ca a existat nu exista deci un sceptic poate afirma clar ca nu a existat, chiar si nasterea lui e de fapt nasterea unui alt zeu mitrha, horus

| Dorugar a răspuns:

Cum sa fie Isus Dumnezeu care este Creatorul cand el era doar o creatura amarata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus Cristos este Fiul unic născut al lui Dumnezeu, fiind prima creație spirituală a lui Dumnezeu.

| Generalul a răspuns:

Imi place cand femeile raspandesc "cuvantul domnului" si se dau mari credincioase. Daca ati citi biblia ati vedea in numeroase cazuri cum femeia este tratata ca o vita in aceasta carte scrisa sub influenta sfantului duh. E frumos sa selectam doar pasajele user-friendly din biblie si sa le bagam sub pres pe alea idioate. De parca un creator al universului ar fi permis ca in cartea lui sa existe greselil...

| roxaa15 a răspuns:

Este Dumnezeu Fiul., Mantuitorul nostru

| Loora a răspuns:

In Biblie gasim "Eu şi Tatăl una suntem." Deci Isus este Dumnezeu "intrupat"! "Eu sunt Calea, Adevărul şi Viata. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine"...happy

| FuckTWorld a răspuns:

Cel mai bine vandut produs de marketinglaughing din istoria lumii este.Un personaj dintr-o carte care nu are cum sa moara pentru ca fictiunile nu mor, pentru ca nu au trait niciodatahappy, ele sunt vesnice in opera literara de fictiune la fel si Dumnezeu.Nu o sa-mi chinui creierul cu reinvieri,mers pe apa, serpi care se tranforma, tot felul de scamatorii, gen Houdini si David Copperfield, si tot eu is catalogat ''nebun,, ca nu cred in reinvieri, mers pe apa si tot felul de vrajitori si magi, lasati-ma sa fiu eu nebunul si voi normalii, lasati-ma sa fiu eu prieten cu Vasile betivanul de la coltul blocului si voi sa fiti prieteni cu Casper si tot felul de personaje.Numai bine!

| Omega233 a răspuns:

Eu nu inteleg aici ceva... Daca Isus este Dumnezeu, atunci inseamna ca El nu ne iubeste chiar asa de mult din moment ce nu si'a mai sacrificat propriul fiu pentru noi.

| al3xutzu a răspuns:

Prietenul tau imaginar...

| Capstanar a răspuns:

Isus este vindecatorul si mantuitorul nostru

| agent004 a răspuns:

Iisus este fiul lui Dumnezeu. Dumnezeu l-a trimis pe pamant pentru a fi un invatator pentru crestini