| EmaS a întrebat:

Cine este Isus: Dumnezeu sau doar un mare invatator moral?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Isus este atât Dumnezeu, cât şi un mare învăţător moral (rabin).

74 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Tie ti se pare echitabil ca un om care a trait toata viata in evlavie si respectarea cuvantului lui D-zeu sa fie tratat la fel cu un necredincios pacatos care chiar daca s-a pocait autentic a facut-o spre finele vietii?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Daca Stapanul este bun de ce sa fie ochiul meu rau? Dorinta inimii mele este ca TOTI oamenii sa vina la mantuire! Vezi la Matei 20 Pilda lucrătorilor viei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Da,recunosc ca de aceasta data nu te pot contrazice, dar eu tot cred ca nu este un exemplu de echitate.Problema nu o apreciez din punct de vedere al "bunatatii stapanului" ci a "ochiului" meu, care pacatos fiind judeca asa:daca rasplata este aceiasi, de ce sa mai "muncesc de dimineata?" Si nu stiu cati "ochi" vei gasi care sa nu judece asa.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Atunci cand ai o credinta autentica cand esti nascut din nou din Dumnezeu, dragostea Lui iti inunda inima si ea se revarsa si in relatiile interumane. Ai dori ca toti sa experimenteze ceea ce ai experimentat si tu, de aceea suntem atat de,, insistenti''.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Da,iti recunosc "insistenta", dar nu o inteleg, ca om care traind intr-o societate umana, este convins ca "morti sunt cei muriti", vorba lui Eminescu.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Dar moartea este trecerea la viata vesnica.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeirea este formata din trei persoane:Tatal, Fiul si Duhul-Sfant.Asa,deci Domnul Isus a luat chip de om si a venit pe pamant ca sa plateasca pentru pacatele noastre.Acestia trei una sunt.Au aceeasi putere.Satana si Isus sunt doua persoane complet diferite, inconfundabile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Iti numerotez intrebarile, raspunde la toate pe rand :

1 - Isus este insusi dumnezeu, da sau nu?
2 - Dumnezeu l-a creat pe isus si pe duh sau toate cele 3 personaje au existat de la inceput?
3 - Dumnezeu poate exista in toate cele 3 "stari" in acelasi timp (duhul, isus si dumnezeu)?
4 - Isus cand s-a rugat lui dumnezeu, s-a rugat lui insusi sau unui al 2-lea pesonaj?
5 - De ce evreii nu-l considera pe satana personajul negativ cum il considera crestinii?
6 - De ce ei il considera ca un "agent" al lui dumnezeu pentru a-i testa pe oameni?
7 - De ce evreii nu-l considera pe isus ca fiind adevaratul mesia?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

1.Da Isus face parte din Sfanta Treime.Este Fiul lui Dumnezeu.
2.Toate acestea au existat inca de la inceput.
3.Da,vedem in momentul cand Domnul Isus se afla in apa botezului ca pe Capul Sau S-a asezat Duhul-Sfant sub forma de porumbel, iar din cer s-a auzit Glasul lui Dumnezeu-Tatal.
4.Isus S-a rugat Tatalui.
5.Nu stiu.
6. Dumnezeu nu se foloseste de el, ci el vine si cere permisiunea lui Dumnezeu de a-i incerca pe oameni.
7.Pentru ca Domnul Isus a venit la ai Sai si ai Sai nu L-au primit.Si Dumnezeu prin orbirea lor, a adus mantuirea la neamuri.Dar te anunt ca sunt multi evrei mesianici care L-au primit pe Isus ca Domn si scrie Biblia ca se vor intoarce in masa si toata ramasita lor va fi matuita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

1 - Eu te-am intrebat daca isus este insusi dumnezeu, nu daca este fiul lui.
4 - Din moment ce s-a rugat unui al 2-lea personaj, ai o religie politeista.

Intrebarile 1 si 4 au o legatura stransa. Daca isus este insusi dumnezeu, atunci e clar ca s-a rugat lui insusi, nu unui al 2-lea personaj. Dar, din moment ce ai zis la 1 ca el este "FIUL" unui al 2-lea personaj care este "TATAL" si caruia i s-a rugat, e clar ca ai o religie politeista. Daca vei zice ca au aceeasi natura, mi se pare ca tot pe site-ul asta am vazut un raspuns la acea afirmatie : tu si parintii tai aveti aceeasi "natura", tu faci parte din ei dar asta nu inseamna ca tu esti insuti tatal tau si ca toti 3 sunteti acelasi. Din ce ai zis acum, treimea este comparabila cu o familie in care toti 3 membrii sunt clar personaje diferite.

5 - Macar esti sincera.
6 si 7 - Din moment ce nu cunosti varianta evreilor, nu cred ca esti in masura sa vorbesti pe aceste subiecte. Tot ce puteai zice era "Nu stiu" ca la 5.

E interesant ca nu cunosti religia celor de la care a pornit ramura ta.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Dar El este Dumnezeu.Asa cum tu esti format din trup, duh si suflet asa este si cu Sfanta Treime! Sau cum un ou este format din coaja, albus si galbenus.Dar ele formeaza un ou.Cunosc foarte bine istoria evreilor din Biblie.Din moment ce ei au refuzat harul iertarii nu stiu de ce m-ar interesa.Eu L-am primit pe Domnul Isus am primit iertarea si mantuirea am gasit Calea, Adevarul si Viata de ce sa mai caut sau ce as mai putea sa caut?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Corect, poti compara treimea si cu un ou. Oricum exemplul cu familia e mai bun. Oul este format din 3 parti : galbenus, albus si coaja, dar asta nu inseamna ca cele 3 parti sunt exact aceeasi parte (galbenus, galbenus si galbenus). Galbenusul e galbenus, albusul e albus si coaja e coaja la fel cum isus e isus, dumnezeu e dumnezeu si duhul e duhul. La fel si cu familia. Toti 3 sunteti personaje diferite. Deci isus, dumnezeu si duhul, formeaza oul/familia dar cele 3 personaje sunt diferite, nu sunt acelasi. Deci ai o religie politeista.

Nu, nu cunosti istoria si religia lor din moment ce ai zis "nu stiu".

"Dar El este Dumnezeu"... deja incepi sa te contrazici, renunta. Dupa cum ti-am zis mai sus, doar pentru ca face parte din "familie", nu inseamna ca este insusi dumnezeu. Chiar tu ai zis ca este FIUL (personajul 1) si pe cruce s-a rugat la TATAL (personajul 2). Din moment ce s-a rugat unui alt personaj, nu ai o religie monoteista.

Daca vrei sa zici ca ai o religie monoteista, atunci accepti ca isus este insusi dumnezeu, si ca cel de pe cruce care "a murit" a fost chiar dumnezeu. Dar, daca zici ca ai o religie monoteista si accepti ca isus este insusi dumnezeu, atunci te complici exagerat de mult si religia ta devine una si mai absurda decat este acum.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Stiam eu ca este de prisos ca sa iti raspund!laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus Cristos este Fiul unic născut al lui Dumnezeu, fiind prima creație spirituală a lui Dumnezeu.