| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi confirma ceea ce vreau sa citesc primeste fundita, asa e ca nu exista Dumnezeu?

Asa sunt de fapt intrebarile teistilor, cine imi confirma credinta primeste fundita cine nu eronat, ignor, va arde pe vechi in iadul vesnic sau vrajeli, minciuni despre evolutie, big bang

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Credința. orice credință, nu are nevoie de confirmare, și nu poate fi confirmată. Asa este greșeala ta când pui întrebarea. Când încerci să confirmi o credință, intri în domeniul științei. Acolo da, este nevoie tot timpul de confirmări. Acolo e luptă crâncenă între ce e confirmat, ce e infirmat, noile idei le înlocuiesc pe cele vechi.
La credință e clar. Există Dumnezeu, Isus a fost fiul lui, Isus se va întoarce, când se va întoarce el va judeca, unii vor merge în iad, alții în rai, ce confirmare sau infirmare vrei? Ești absurd din start când vrei să ne dai funda să îți facem ție pe plac.

| Superior a răspuns:

De la asumatia ca vei da fundita doar celui care-ti va afirma faptul ca nu exista Dumnezeu se deduce faptul ca l-ai respinge si daca ti s-ar adresa direct.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Nu ai inteles intrebarea

| IntrebatorulDavid a răspuns:

Daca nu exista Dumnezeu explica-mi urmatoarele lucruri:
De unde a aparut materia?
De unde a aparut energia care a modelat materia?
De unde a avut energia inteligenta necesara pentru a crea intreg Universul, atat de complex si dezvoltat?
De unde a capatat energia puterea necesara de a da viata unor fiinte care nu sunt decat niste bucati de materie?
Poti crede ca nimicul, hazardul, dezordinea, poate crea ceva perfect?

| RAY a răspuns (pentru IntrebatorulDavid):

Cum a aparut dumnezeu? cum a creat totul din nimic? cum a putut aparea daca nu exista timp, spatiu?