| Mizantropul a întrebat:

Cine l-a creat pe fiul tatălui bunicului străbunicului creatorului lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Prea Sfanta Ema.not worthy

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu ca fiinta eterna, nu are inceput si nici sfarsit.El este din vesnicie in vesnicie, Dumnezeu.

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul.
2.Acesta era întru început la Dumnezeu.
3.Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.
4. Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor.
5.Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o

Eu sunt Alfa şi Omega, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Atotţiitorul.

Răspuns utilizator avertizat
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Mersi pentru funda.
Ema sa te binecuvanteze! not worthy

| Bia_8599 a răspuns:

Nu a existat vreun timp in care Dumnezeu sa nu fii existat, si nici nu va exista vreun timp in care El sa nu existe! El a fost, este si va fi! El e vesnic! El exista dintodeauna!

| Rapplex a răspuns (pentru Bia_8599):

Nu exista viitorwinking. Exista doar notiunea.Deci a aparut o eroare in cele spuse de tinewinking

| monstrulet a răspuns:

Vecinu' de la 3.

| NuDauFunda a răspuns:

Eu!

Răspuns utilizator avertizat
| NuDauFunda a răspuns (pentru Mizantropul):

Tot eu. M-am creat singur.

| Danyelusha a răspuns:

Dumnezeu s-a creat Singur, El exista din totdeauna, stiu ca pare greu de crezut dar asa este.winking

| foofoo a răspuns (pentru Danyelusha):

Ori s-a creat singur, ori exista din totdeauna. cum e pana la urma?

Răspuns utilizator avertizat
| sporu a răspuns:

Pai asta intra in rubrica "Intrebari fara raspuns"...tu nu crezi la fel?

Răspuns utilizator avertizat
| sporu a răspuns (pentru Mizantropul):

Neah, am impresia ca satan ne poate intrece la capitolul asta foarte usor...

Răspuns utilizator avertizat
| sporu a răspuns (pentru Mizantropul):

Dat fiind faptul ca noi avem slabiciuni precum pacatele si frica asta ne face vulnerabili si doar cu mult antrenament si credinta ii putem tine piept lui satan. Suntem oameni pana la urma.

| Rapplex a răspuns (pentru sporu):

Pai daca pacatuim, ii facem pe plac lui Satan, asta am inteles.Dar daca tot ii facem pe plac de ce ne mai pedepseste, doar ii implinim dorinta nu?

| blackporcelain a răspuns:

Deci, ce e greu in a intelege stiinta si religia deodata, amadoua vin cu argumente solide, un lucru insa nu il inteleg : cei care-si bat joc de Dumnezeu nu realizeaza ca "in ceruri" este o metafora, in cer gasesti nori si dupa vin celelte astre, etc; dar METAFORA vrea sa zica de fapt ca exista o lume paralela cu fenomene ce nu pot fi explicate de nici un om de stiinta. Deci, in concluzie, ne e greu sa credem ca Dumnezeu nu apartine acestei lumi, apartie unei lumi paralele; dar ne e usor sa injuram si sa facem acuzatii si tot felul, cu niste argumente aduse de pe la tv sau alte prosti straight face