| Moisie a întrebat:

Crestinii afirma ca Fiul este egal cu Tatal!
Intrebare:
De cand un fiu este egal cu tatal sau care i-a daruit viata, l-a creat si l-a crescut?
In ce sistem de educatie este valabil o asemenea comparatie, cu atat mai mult cu cat una dintre poruncile biblice cere sa iti respecti parintii, si nu sa-le dai un branci ca sa te pui tu in locul lor?
Cu atat mai mult se pune problema in felul acesta cand acel tata, este chiar Tatal ceresc, adica Dumnezeu Creatorul, iar fiul un nemuric de om adica o nulitate in comparatie cu maretia lui Dumnezeu.
Credeti ca se compara cu Maretia Creatorului care a creat aceasta lume minunata cu nimicnicia unui fiu, un dulgher, care vagabonda toata ziua impreuna cu golanii de teapa lui, unul care nu si-a asumat responsabilitatea unei familii cu Maretia Creatorului?
Chiar vi se pare ca un asemenea Fiu slab si neputincios este egal cu Tatal sau Creatorul Lumii?

Răspuns Câştigător
| Scarbo a răspuns:

In proverbe 8:22-30, cauta acolo unde ti-am spus, spune despre iisus ca ar fi fost nascut, nu creat, nu facut ( la fel ca si in crez ), mai inainte de toti vecii. trei fiinte intr-un singura dupa parerea mea se numeste personalitate multipla, sau tulburare bipolara de tip 1. Iar acolo in proverbe este clar ca sunt chiar vorbele lui iisus ( ma refer la personaj, nu la persoana reala ), la altcineva nu ma pot gandi.

25 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Dumnezeu Tatăl este diferit de Dumnezeu Fiul! Dar Dumnezeu Fiul este de ACEEAŞI NATURĂ DIVINĂ cu Tatăl. El este "Cel Unul-Născut, Fiul lui Dumnezeu."(Ioan 3, 18), -singurul despre care se spune la modul propriu că este "Fiul lui Dumnezeu".

Revelaţia prezintă clar în egală măsură şi trinitatea dar şi Unitatea: Trinitatea Ipostasurilor într-o UNITATE desăvârşită a Aceleiaşi FIRI sau NATURI divine. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...

Natura sau Fiinţa divină este aceeaşi şi ea reprezintă "numitorul comun", legătura Unicităţii divine din Sfânta Treime.

| Moisie explică (pentru milan9):

De care natura vorbesti ca la voi la credinciosi se zice Dumnezeu, tocmai pentru ca voi nu credeti in Natura!
Si de care Tata vorbesti, de Iosif sau de Abdes Pandira, ca Dumnezeu nu era Tatal lui Isus ci colegul lui de posta, ca parte a Treimii!
Evident ca daca vorbesti de tatal lui natural soldatul Pandira, evident ca are aceeasi natura ca el. pentru ca toti avem natura umana.
Oare cand vorbesti de Unitatea in Trinitatea Ipostasurilor sa intelegem ceea ce astazi se numeste Schizofrenie?
Care natura divina daca Isus era om si nu spirit suprem sau Constiinta Suprema sau Hiperconstiinta?
Pai daca Isus avea macar un dram de Constiinta si nu Hiperconstiina, nu se lasa sacrificat dupa traditia iudaica asa cum se sacrifica un bou. ci isi sacrifica viata in interesul omenirii, si nu moartea!

| milan9 a răspuns:

Toate problemele şi neînţelegerile anticrestinilor legate de UNITATEA Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este egal cu Tatăl, nicidecum inferior sau supus Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu exista dintotdeauna.
SFANTA SCRIPTURA o mentioneaza in mai multe randuri:

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

| Moisie explică (pentru milan9):

Si de unde sa deduc eu din Miheia ca e vorba de Dulgherul Isus si nu de Satanel fiul lui Dumnezeu?
Evident ca profetul Isaia se referea la un Messia, in limba greaca Hristos, sau in romana UNSUL, dar de unde ai inteles tu ca se refera la dugherul Isus care habar nu avea de Christos si nici nu era UNS ca sa fie un Christos!
Singurul UNS ca Messiah, in acea perioada istorica NU era dulgherul Isus ci Simon Bar Kochba, si Isaia chiar la acest Christos, adica UNS se referea, pentru ca el spre deosebire de dulgherul Isus a fost UNS! adica el era Christosul!
In concluzie, degeaba citesti Biblia, ca vad ca nu ai cultura necesara ca sa o si poti intelege!

| milan9 a răspuns:

Invataturile pe care tu le acuzi sunt de fapt foarte bine argumentate in SFANTA SCRIPTURA, BIBLIA CRESTINA:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar obârşia Lui este dintru început, DIN ZILELE VEŞNICIEI.", etc...

De ce nu stai tu pasnic ci vrei sa strici bucuria sutelor de mii de crestini aici pe TPU? Vrei sa-ti faci multi prieteni persecutand crestinismul? sad

| milan9 a răspuns:

Rusine sectei malefice care inverseaza la 180 de grade sensul Scrupturii:

Filipeni 2, 5-8 spune cu totul altceva decat insinueaza ei:
",, Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,"
,, CI S-A DEŞERTAT PE SINE CHIP DE ROB LUÂND, FĂCÂNDU-SE ASEMENEA OAMENILOR, ŞI LA ÎNFĂŢIŞARE AFLÂNDU-SE CA UN OM."
,, S-A SMERIT PE SINE, ascultător făcându-Se până la moarte, şi încă moarte pe cruce." (Filipeni 2, 6-8)"

Dumnezeu Tatăl şi Dumnezeu Fiul sunt "Una" în esenţa divină, "Natura divină", dar Mântuitorul Hristos a mai avut şi ceva în plus. A mai avut în plus şi natura umană asumată pentru apropierea de omenire, pentru Jertfei făcută în locul oamenilor, pentru posibilitatea iertării acestora etc…

| Moisie explică (pentru milan9):

Hahaha sa te strici de ras nu alta!
Mie imi vine sa rad numai cand ma gandesc la nerusinarea cu care crestinii au FURAT textele scripturii mozaice si le-au schimbat ei cu 180 de grade!
Sau asta nu se pune ca secta voastra crestina este benefica desi a ucis mult mai multi oameni ca Hitler!
Asta cu Dumnezeul schizofrenic nu uita sa o povestesti copiilor din grupa mica pentru ca cei din grupa mare te vor intreba de ce este Isus este fiul lui Dumnezeu si nu al lui insasi ca si el era parte din Treime

| Scarbo a răspuns:

Parerea mea este ca nu Dzeu tatal nu a creat lumea, ci acel dzeu la un loc cu cei 3 : fiul tatal duhul. Fiul nu este egal cu creatorul dar este egal cu tatal.

| Moisie explică (pentru Scarbo):

Hai ca m-ai bagat in ceata!
1 A creat Dumnezeu Tatal lumea sau nu?
2 Cine este acel Dumnezeu trei la un loc daca nu chiar Creatorul?
3 Si cum sa fie fiul egal cu Tatal si nu cu Creatorul, cand Tatal sau este chiar Creatorul?

| Scarbo a răspuns (pentru Moisie):

Trinitatea : Dzeu Tatal, Dzeu Fiul, Dzeu Duhul (egale la un loc) = Dumnezeu Creatorul.

| Scarbo a răspuns (pentru Scarbo):

Asta afirma crestinii dar biblia nu afirma nimic despre trinitate. Cei mia multi crestini nu se mai iau dupa biblie ci si-au creat un dzeu Universal, binele intruchipat nemaitinand cont de istoria sangeroasa a acestei religii reflectate chiar in biblie.

| Moisie explică (pentru Scarbo):

Pai daca nu se iau dupa Biblie inseamna ca nu sunt crestini!
Iar daca si-au creat un D-zeu al lor universal, inseamna ca nu numai ca nu sunt crestini, ci sunt Liber Cugetatori!

| Moisie explică (pentru Scarbo):

Dumnezeu fiul?
Inseamna ca sunt 2 Dumnezei deci crestinismul este o religie politeista.
Dar si atunci revin cu intrebarea, de cand un Tata este egal cu fiul sau?

Mai ales ca f

| Scarbo a răspuns (pentru Moisie):

Pentru ca asta e trinitatea precum si la acele religii mia vechi ca si crestinismul sau religia mozaica, nu stiu cum era pe atunci, 3 fiinte intr-una singura, toate egale, un triunghi echilateral, formandu-l pe al-4 lea din combinarea celor 3, desi la inceput a fost doar Dzeu Creatorul si Duhul Sfant, fara Iisus, deci nu inteleg cum au putut crestinii sa introduca trinitatea in religia lor daca biblia le contrazice acest lucru. In Proverbe (8:22-30 ) scrie ceva despre Iisus ca el ar fi fost a -2a fiinta din trinitate, dar in geneza scrie doar despre 2 divinitati : Duhul si Creatorul.

| Moisie explică (pentru Scarbo):

Cand sunt mai multe fiinte intr-una singura, se numeste SCHIZOFRENIE, ma rog daca tu ii zici Trinitate din partea mea este totuna!
Aratami si mie cuvantul Isus in Proverbe, ca promit ca mananc fiecare foaie a Bibliei cu care m-am sters undeva ca am apreciat-o ca are foile subtiri.

| Moisie explică (pentru Scarbo):

Ma tu esti arab, de nu intelegi romaneste?
Arata-mi unde este scris cuvantul Isus in acele proverbe ca asta ti-am cerut, ca desi am citit atent acele versete, eu sunt sigur ca acolo era vorba de renul Rudolf!

| Scarbo a răspuns (pentru Moisie):

"Iatã, fecioara va rãmînea însãrcinatã, va naste un fiu, si-i va pune numele Emanuel (Dumnezeu este cu noi)". (Isaia 7:14)
Asta nu inteleg. Asta a spus dzeu, dar ingerul Gavril i-a spus mariei sa ii puna numele iisus.

| Moisie explică (pentru Scarbo):

Si de unde tragi tu concluzia ca doar Maria era fecioara si nu si cea care te-a nascut pe tine?
Si ce parca Dumnezeu era numai cu Isus si cu tine nu?
De unde stii chestia cu ce a spus ingerul? Poate ca cel care a spus a fost un inger al Diavolului!

| Scarbo a răspuns (pentru Moisie):

Dupa cum vad tu critici biblia ca fiind o carte reala, eu o critic ca fiind o carte la fel ca si alte carti numai ca sunt mai multe contradictii in biblie decat in alte carti.

| Moisie explică (pentru Scarbo):

Biblia este o carte reala, la fel ca si povestile lui Petre Ispirecu care sint si ele cuprinse in carti REALE, dar cartile reale nu prezinta decat rareori realitatea.
Evident ca sunt contradictii in Biblie, facute chiar intentionatm astfel ca oricum ai intoarce-o, tot preotul sa aiba ultimul cuvant

| Scarbo a răspuns (pentru Moisie):

In proverbe 8:22-30, cauta acolo unde ti-am spus, spune despre iisus ca ar fi fost nascut, nu creat, nu facut ( la fel ca si in crez ), mai inainte de toti vecii. trei fiinte intr-un singura dupa parerea mea se numeste personalitate multipla, sau tulburare bipolara de tip 1. Iar acolo in proverbe este clar ca sunt chiar vorbele lui iisus ( ma refer la personaj, nu la persoana reala ), la altcineva nu ma pot gandi.

| NAdrian a răspuns:

Cu Cuvântul Domnului cerurile s-au întărit şi cu duhul gurii Lui toată puterea lor.

Vezi aici ca la creatie a fost Treimea nu doar Tatal.

De vazut Ev Ioan 1:1-2.
De vazut Facere 1:2 Duhul Sfant se purta(clocea) apele.

| Moisie explică (pentru NAdrian):

1 Sa inteleg ca duhul care ii iesea pe gura, probabil sub forma de ectoplasma, era o alta persoana?
2 Dar cine a lasat-o gravida pe Maria(bineinteles prin metode crestine) Ectoplasma Fiul Sau Mosu?
Adica cine a fecundat ovulul Mariei?
Si daca era Treimea, sa intelegem ca Isus a devenit propriul sau fiu din incestul facut cu viitoarea sa mama?
Decat sa imi citezi din "fetita" Ioan, mai bine ai cita din Evanghelia Purandel, ca tot aceiasi valoare are!

| ada92 a răspuns:

Filipeni 2:5, 6 "Pastrati in voi acest mod de gandire care era si in Cristos Isus, cel care, desi avea chip de Dumnezeu, nu s-a gandit la uzurpare, adica sa fie EGAL cu Dumnezeu."
Ioan 14:28: „Ati auzit ca v-am zis: Plec si ma voi intoarce la voi. Daca m-ati iubi, v-ati bucura ca ma duc la Tatal, pentru ca Tatal ESTE MAI MARE decat mine".
Ioan 6:38: „Am coborat din cer ca sa fac nu vointa mea, ci vointa celui care m-a trimis".
Biblia nu arata ca Isus ar fi egal cu Dumnezeu nici ca ar exista o trinitate. Dumnezeu este Creatorul nostru, Isus este fiul lui Dumnezeu, cel care a fost creat primul, iar duhul sfant este puterea lui Dumnezeu, el si-a folosit spiritul sfant sau duhul sfant de ex pentru a-i inspira pe profeti la scrierea Bibliei, deci el a lucrat prin aceasta putere al lui in niciun caz nu este un dumnezeu egal lui.
Dar totusi nu l-as numi pe Isus un nimic pentru ca chiar Dumnezeu spune:
Ioan 17:3 "Aceasta inseamna viata vesnica: sa asimileze cunostinta despre tine, singurul Dumnezeu adevarat, si despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos.
Ioan 3:35, 36 Tatal il iubeste pe Fiul si a dat toate lucrurile in mana lui. Cine manifesta credinta in Fiul are viata vesnica."

| Moisie explică (pentru ada92):

Aia cu Ioan 17:3 e razna rau de tot!
In primul rand chiar Dumnezeul in persoana in Legea numita s Deuteronom, le cere in cap 13:1 oamenilor care i-l urmeaza sa-l UCIDA pe Isus si pe altii ca el care fac minuni ca sa fie luati drept Dumnezei
In plus de asta Isus nu este fiul lui Dumnezeu ci fiul lui Tiberius Abdes Pandira!
Asa ca nici el Isus nu este mai fiu de Dumnezeu decat suntem si noi, ca despre iubire fata de Isus nu poate fi vorba daca il numeste in Apoc 12.12 Diavol!