| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cine l-a inviat pe Jesus? Ca doar nu se putea invia singur.

Răspuns Câştigător
| florin926481f a răspuns:

L-a inviat ala de a scris biblia.

Răspuns utilizator avertizat
36 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Isus a zis : "Eu sunt (...) viata". Dacă e viata, nu putea taine mort. Învierea e dovada suprema ca El e viata.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă ai fi citit Biblia, ai fi înțeles, ai fi aflat. Nu îmi place sa dau răspunsuri mură-n-gura, ca la cei ce pot afla ușor de pe Google

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ești interesant. Pui întrebări a căror răspuns le găsești în Biblie, și zici ca e o carte de povesti. De ce mai pui atunci întrebări? Pina nu citești, scuza - ma ca o zic, dar te dovedești a fi ignorant. Tot ce spui e degeaba, pentru ca nu încerci sa vezi și ce e de partea cealaltă. E ușor sa zici ca Dumnezeu nu exista cand nici nu ai cautat sa vezi de exista. Sau ai cautat unde nu trebuie. Ca și cand ai cauta și ai vrea sa descoperi o lumina în adincul unei peșteri.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te știu happy
Dacă e doar contrazicere, e trist. O faci probabil spre amuzament.
Eu sper însă că vreodată îți va pasa suficient de mult incit sa iei seama la discuțiile astea.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E buna, dacă te interesează subiectul.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu știi dacă te interesează, eu nu știu ce e în capul tău happy

| ania a răspuns:

Invierea e rezultatul cooperarii Treimii.:" Tatal ma iubeste pentru ca imi dau viata ca iarasi s- o iau.Nimeni nu mi- o ia cu sila ci odai Eu de la mine.AM PUTERE S- O DAU SI AM PUTERE S- O IAU IARASI.Aceasta este porunca pe care am primit- o de la Tatal meu.- Ioan 10- 17, 18

| Mayhem666 a răspuns:

Virusul care i-a mancat creierul si l-a facut sa devina zombie. Tu chiar nu te uiti la filme? Toti stim ca cei care inviu in filme, de obicei sunt zombie care au un virus in creier care le dicteaza fiecare miscare, chiar daca persoana respectiva este decedata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatăl, este scris.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu știu să existe vreo problemă în acest sens.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai auzit așa ceva de la mine?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

A fi creștin și a crede in Isus înseamnă a crede in doctrina trinității care nu este Biblică?
Deja repet ce ți-am mai scris nu o dată - Isus e Fiul lui Dumnezeu, nu 3in 1.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Iisus e si dz., sunt 3 in unu

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

" de ce crezi in Jesus? Ca nu ai voie, ca te baga zeul iudeu in iad." - te-ai lovit cumva la cap? De unde așa idei?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Fanaticii nu se prind." - corect, chiar dacă e foarte simplu și clar spus. De exemplu - ioan 14:28 Dacă m-ați iubi, v-ați bucura că mă duc la Tatăl, pentru că Tatăl este mai mare decât mine.
Ioan 20:17 Ci du-te la frații mei și spune-le: «Eu urc la Tatăl meu și Tatăl vostru, la Dumnezeul meu și Dumnezeul vostru»"
1 corintieni 11:3 Dar vreau să știți aceasta: capul oricărui bărbat este Cristos, capul femeii este bărbatul și capul lui Cristos este Dumnezeu.
Pentru fanatici însă e într-adevăr greu...
laughing

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și știi ce este un idol?
De ce ai hotărât că Isus este un idol?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Jesus e un idol. Asa se deduce din Biblie."- laughing ai mare fantezie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatăl Său. In alt caz Eili(Sfântul Ilie)-asta ce îmi amintesc din filmul Iisus din Nazareth.
Daca am greșit, corectează-ma, nu e supărare. Mai îmi pun la punct cultura generală.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poftim? Pfff, iar mă depășește subiectul... sad

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns:

Într-o parte scrie ca Dumnezeu in alta scrie ca Duhul Sfânt.