| Steregoi a întrebat:

Cine nu crede in Dumnezeu si nu-l cunoaste nu poate demonstra inexistenta lui Dumnezeu insa ca sa-l acuze si sa-l batjocoreasca pe Dumnezeu poate si la fel face si cu cei credinciosi. Aceasta e o atitudine arbitrara si irationala. Ce puteti spune?

5 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns:

Cei care au venit intr-un loc unde sunt discutii care pe el nu-l intereseaza, si cu singurul scop de a deranja pe cei pe care subiectul "religie " ii intereseaza se numesc slujitori ai lui satana si de fapt ei nu fac decat ceea ce stiu ei mai bine - RAU!

| Sigfrid a răspuns:

Ia-o asa: sunt 2 categorii de atei. Cei care in urma unor studii intense au ajuns la concluzia ca nu exista o zeitate creatoare si cei care dintr-un motiv sau altul au devenit frustrati, care isi consuma energia prin batjocorirea crestinilor si prin certuri pe teme de genu', prin care, evident, nu ajung niciunde.
La fel e si in cazul credinciosilor. Exista oamenii invatati si oile.
Smecheria e sa inveti sa ii ignori pe pe cei din a doua categorie, indiferent daca sunt crestini sau atei

| Steregoi explică (pentru Sigfrid):

Si o oaie e mai desteapta decat un om de stiinta care pretinde ca a demonstrat inexistenta lui Dumnezeu. Oaia paste iarba pe care o cunoaste. Omul de stiinta ignora pe Dumnezeu desi mananca mancarea pregatita de Dumnezeu precum fructe, legume, cereale. Omul de stiinta nu e in stare sa faca un fruct de la zero si pretinde ca e un dumnezeu care nu poate face nici un fruct. Viata nu are inceput pentru ca viata provine mereu din viata. Personalul nu are inceput pentru ca personalul provine mereu din personal.

| Sigfrid a răspuns (pentru Steregoi):

Oaia avea sens metaforic omu.
Un om de stiinta e mult mai inteligent de cat un om care doar urmeaza calea ortodoxă si ramane blocat intr-o dogma depasita

| Mircea08 a răspuns (pentru Sigfrid):

Nu numai calea ortodoxa este o dogma ci fiecare religie sau secta are cate o dogma, si nu faptul ca are o dogma nu e rau ci faptul ca dogma ii indeparteaza de invatatura lui Iisus care ne spune sa fim oameni normali (anormal e sa furi, sa ucizi, sa fii nemilos, sa minti etc.). Daca cineva te invata sa fii un om normal, inseamna ca te invata ceva ce este depasit?