| Steregoi a întrebat:

Diferenta intre om si animale este ca omul este o persoana si poate crede in Dumnezeu. Ce puteti spune?

Răspuns Câştigător
| acolosa a răspuns:

Pe scurt - fiecare dintre cele două subiecte pentru care vrei să faci diferența, au fost create pentru scopuri diferite. Omul a fost pus mai sus de animal, din moment ce ii s-a spus să stăpânească peste ele, iar în altă parte că omul prețuiește mai mult decât multe păsări.
În ceea ce privește capacitatea de a crede în Dumnezeu, omul poate alege să creadă și să trăiască precum spune Dumnezeu sau nu. Animalele nu cred că au fost create pentru a crede sau nu, în Geneza găsim o relatare a modului cum a decurs crearea lor, iar scopul probabil era de a fi răspândite pe întreg pământul, în apă și pe cer care să încânte atât pe Dumnezeu cât și omul pe care l-a creat.

| Steregoi explică (pentru acolosa):

Animalele nu au capacitatea de a rationa de a compara pana acolo incat sa deduca existenta lui Dumnezeu. Animalele nu sunt constiente de existenta lor ca vor muri asa cum omul ca persoana este constienta.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai poate si animalele pot crede in Dumnezeu, cine stie.
Omul este si mai dezvoltat din punct de vedere fizic, are parte de mult mai multe intamplari care il pot ajuta sa evolueze spiritual vorbind. Si animalele au parte de diferite intamplari si ele pot evolua oarecum, dar in nici un caz ele nu au parte de ce are parte un om. Tot ce este pe pamant este facut pentru om.

| 6684464 a răspuns:

Cred ca Biblia ne spune ca animalele stiu de Dumenzeu si Il lauda.
Diferenta dintre noi si animale in sensul asta este ca animalele stiu sigur ce Dumnezeu au si cum interactioneaza cu ele si invers.

| Steregoi explică (pentru 6684464):

Animalele sunt ca robotii biologici fara inteligenta artificiala. Dumnezeu le-a bagat animalelor un programel si ele il executa fara ca ele sa poata analiza programelul cum poate face omul. Animalele nu stiu ca au un astfel de programel precum robotii fara inteligenta artificiala care nu au al doilea programel care sa analizeze programelul care le-a fost introdus de catre om in memorie. Acum se incearca prin inteligenta artificiala ca robotii sa poata sa-si scrie cel de al doilea programel. Deci omul are doua programele, unul scris de Dumnezeu in ADN si al doilea pe care si-l scrie omul pe parcursul vietii. Dumnezeu i-a dat omului aceasta posibilitate fara insa ca omul sa poata sterge programelul scris de Dumnezeu. Cand isi scrie programelul omul poate sa isi scrie programelul fara sa contrazica nimic din programelul scris de Dumnezeu si sa fie fericit. Astfel omul ajunge sa fie dezaprobat de Dumnezeu. Omul a primit de la Dumnezeu si o copie scrisa a programelului adica Biblia ce arata modul corect de gandire al omului. Robotul cu inteligenta artificiala care-si scrie programelul in contradictie cu programelul scris de catre om este dezasamblat de catre om creatorul robotului. Omul este dezasamblat sau descompus de Dumnezeu pentru ca este in contradictie cu programelul scris de Dumnezeu in mintea omului. rolling on the floor

| BogdantheDreamer a răspuns:

Sa luam psalmul 48 :

Şi omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte şi s-a asemănat lor.

Această cale le este sminteală lor şi celor ce vor găsi de bune spusele lor.

| Steregoi explică (pentru BogdantheDreamer):

Adam "nu a priceput" pentru ca a ales sa nu priceapa adica sa cunoasca si raul si a ajuns sa cunoasca raul adica cum e sa aiba o minte mai redusa sau o capacitate de gandire redusa ca cea a animalelor. Dumnezeu l-ar fi informat cu privire la mai multe aspecte pe om daca ar fi ascultat.

| Romanul86 a răspuns:

Diferența dintre om și animale este că omul le poate stăpâni pe animale.