| Iancjsnxskjs a întrebat:

Eu sunt de religie ortodoxă, iar el este catolic. Se poate face căsătorie mixtă fără a renunța unul dintre noi la religiile noastre? Copiii în ce religie trebuie botezați? Este păcat ca un ortodox să se căsătorească cu un catolic?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Va căsători legal, religios are zero importanta că și botezul la 6 săptămâni, Iisus sa botezat la 30 de ani, astea sunt traditi atât, creștini nici nu făceau ceva religios sau civil și doar binecuvântarea părinților

suntserios
| suntserios a răspuns:

Casatoria o faci la starea civila si gata.
Scapati de o dilema. Simplu.

"Copiii în ce religie trebuie botezați"

Ii botezati in ce religie vrei voi nu exista "trebuie"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Nu trebuie, părinții hotărăsc fără să trebuiască. 3. Nu, căci religia e aceeași, doar popii diferă.

| carevaescu a răspuns:

Am fost la o semăna căsătorie în județul Bacău. S au căsătorit într o biserică catolică. Ea s-a convertit. Apoi s au mutat în Anglia. Apoi s au despărțit. Evident religia nu contează. Cine mai poate spune astăzi că urmează creștinismul?

| KovacsB a răspuns:

Cel mai inteligent cedeaza.

| Xox0 a răspuns:

Te poti casatori legal, la primarie. Religios insa, unul din voi trebuie sa se converteasca la religia celuilalt. Compromisuri vor trebui facute si la botezul copiilor.

| SydneyFunnelWeb a răspuns (pentru Xox0):

Total greșit. Vezi răspunsul meu la topic, este din experiență proprie.

| SydneyFunnelWeb a răspuns (pentru Xox0):

Și, încă ceva: ortodoxia și catolicismul nu sunt religii. Sunt confesiuni ale creștinismului.

| Xox0 a răspuns (pentru SydneyFunnelWeb):

Merci. Am mai aflat ceva

| SydneyFunnelWeb a răspuns (pentru Xox0):

winking

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cel mai bine intrebi un preot! Ai afirmat ca esti de religie ortodoxa, deci intreaba-ti preotul, care are experienta in slujbele si tainele Cununiei si Botezului si stie rostul lor, spre deosebire de mitomanii anti-crestini si anti-ortodocsi care stau aici impotriva adevarului.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Eu ortodox, soția catolică. Ne-am căsătorit religios la catolici, eu trebuind să aduc la preot doar o adeverință de la parohia unde am fost botezat, precum că sunt creștinat. Copilul l-am botezat tot la catolici. De ce am ales asta? Fiindcă slujbele sunt mai simple, fără circul binecunoscut din bisericile ortodoxe, iar taxa de cununie și cea de botez au fost zero lei. Am donat totuși o sumă de bani bisericii, fiindcă am vrut eu, nu fiindcă mi s-a impus de către vreun popă impertinent. A fost fain.