| Mayhem666 a întrebat:

Daca se presupune ca Dumnezeu e atotstiutoare (da, am folosit genul feminin, vreo problema?), de ce a lasat sa se intample tot ce s-a intamplat, din moment ce stia ca o sa se intample ce urma sa se intample?
Putea sa impiedice intamplarea intr-un fel din moment ce stia ce urma, desi nu a facut nimic si a lasat totul sa se intample.
Prin asta ma refer la partea cu razvratirea lui Lucifer si a altor ingeri care au sfarsit prin a deveni demoni care au ajuns in iad.
Daca Dumnezeu stia ca asta o sa se intample, nu ar fi fost o optiune mai buna sa faca ceva in privinta asta in loc sa lase ca sa se intample?
A fi atotputernic/a are totusi avantajele sale, putea sa foloseasca puterea asta ca sa faca ceva.

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Se vede ca pentru El mentinerea libertatii e mai valoroasa decat posibilele consecinte negative ale folosirii libertatii.Asa are bucuria de a vedea ca e iubit de fiinte care aleg in mod liber sa o faca desi aveau optiunea reala de a se razvrati si a- L rezpinge.

| Mayhem666 explică (pentru ania):

De ce folosesti genul masculin si nu pe cel feminin?

| ania a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu nu am orobleme cu acceptarea ierarhiei stabilite de Creator a existentei. Biblia spune ca Dumnezeu e capul barbatului in familie barbatu e capul, liderul femeii. Oricum si fata de barbat e un gen diferiit e in categoria necreatului care stabileste legile morale, fizice, irearhia existentei.

| Mayhem666 explică (pentru ania):

"barbatu e capul, liderul femeii"

Asta a fost ceva creeat in trecut pe vremmea cand femeile nu aveau drepturi.
Am mai spus-o si inainte si o sa o spun si acum. M.I.S.O.G.I.N.I.S.M.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu asta a predestinat totul, nu ca a lasat sa se intample, el a creat scenariul

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns:

Intr-un sat de prosti unul care citeste pe litere este considerat atotstiutor.
Asa si cu zeul evreilor.
Stia el ceva, dar nu prea multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Aşa cum nu ştii calea vântului
şi nici cum se formează oasele în pântecele femeii însărcinate,
tot astfel nu cunoşti nici lucrarea lui Dumnezeu,
Cel Care le face pe toate." - Ecleziastul 11:5

| Mayhem666 explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau citate din Biblie, vreau parerea vostra personala, ca asa puteam si eu sa caut.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu a predestinat totul

| h379m3973423 a răspuns:

E clar că nu ai nici o treabă atât cu Biblia cât și cu bunul simț.

| alidenbealidenbi a răspuns:

Dumnezeu nu e atotstiutor, insa poate sa stie orice doreste.

| alex598 a răspuns:

Nu se presupune ca Dumnezeu e atotstiutor. Nu de biblie, cel putin.

| FighterForChristLuptatorPentruHristos a răspuns:

Drag prieten,
Dumnezeu a creat totul perfect. El a creat un "sistem" perfect în creația Sa, îngerii, oamenii în Eden, totul.
Însă, Dumnezeu nu a vrut să fim "programați" să facem voia Sa(sper exemplu, Dumnezeu a făcut totul perfect ch Lucifer, l-a creat perfect, dar totuși i-a lăsat opțiunea de a-L iubi cu adevărat sau de a nu-L asculta. Astfel, Dumnezeu știa mai dinainte ce are să se întâmple cu Lucifer, însă El a creat totul perfect, lăsându-l pe Lucifer, exact ca pe oameni, să aleagă: Mă urmezi sau nu Mă urmezi. Dumnezeu nu a vrut să creeze niște "roboți sfinți", însă a făcut totul perfect. El ne-a iubit atât de mult încât ne-a lăsat și dreptul de a alege să Îl urmăm sau nu). Dumnezeu nu a greșit cu nimic, deoarece El a făcut totul perfect, și pentru că ne-a dat dreptul să alegem ce să facem, nu a împiedicat alegerile noastre greșite din viitor, deși le știa, asta pentru că e un Dumnezeu sfânt.

Exact așa și cu bolile și orice rău este în lume. Diavolul și celelalte spirite au "inventat" și introdus în lume toate relele: boli, păcate, ispite, accidente, incendii, cutremure, războaie, sărăcie, absolut orice. Prima ispită care a fost adusă în lume a fost adusă prin ispititor, adică șarpele din grădina Eden, care este de fapt diavolul. Dumnezeu a creat îngerii dar i-a lăsat să aleagă ce vor face, pentru că i-a iubit, neîmpiedicând consecințele faptelor lor.

Nelămuriri? Scrie-mi.
Până atunci, DUMNEZEU TE IUBEȘTE. Be strong în Christ. Te pup!

| Mayhem666 explică (pentru FighterForChristLuptatorPentruHristos):

Cand am inceput sa iti citesc comentariul am crezut ca doar traiesti in poveste, pana cand am ajuns la partea cu "boli, păcate, ispite, accidente, incendii, cutremure, războaie, sărăcie, absolut orice." si am realizat cat de spalat pe creier esti.

Bolile apar datorita bacteriilor, virusilor si altor daumatori microscopici.
Pacatul e doar un concept creeat de oameni ca sa definesca ceea ce ei considera rau si il manipuleaza in modul in care vor ei ca sa le iasa in favoarea lor.
Accidentele pot fi cauze naturale dar si creeate de om.
Incendiile de asemenea, pot fi create in mod natural, sau artificil de un arsonist, sau din cauza unui accident.
Cutremurele sunt fenomene naturale datorate activitatii seismice si placilor tectonice care sunt in continua miscare.
Razboaiele sunt creeate de oameni si de conflictele lor stupide.
Saracia e tot creata de om, de resurse putine, de proasta guvernare si exploatare a resurselor existente, de furt din partea guvernului, si mult mai multi factori care pot aduce un popor in stadiul de saracie. Saracia se datoreaza din multi mai multi factori, adusi impreuna. Reteta perfecta pentru saracie.
Nimic nu e creeat de ceea ce multi numesc demoni sau spirite rele. Tot raul care vine spre noi e creeat tot de noi, de oameni. Singura specie care poate sa distruga o planeta intreaga prin simpla lor existenta.

Tu traiesti intr-o lume plina de fantezii si nu e bine. Nu doar ca ceea ce ai spus e gresit in foarte multe aspecte, dar mai suni si nebun.

"Be strong în Christ"

Chiar nu stiu ce ai vrut sa spui aici, ca nu are nici un sens. Ai mai folosit si "în" in loc de "in" ca in engleza nu exista "î". Si chiar si asa, tot nu are sens ce ai spus. Poate ai vrut sa spui "Believe in Christ" sau poate altceva, dar nu ce ai spui ca e complet gresit si fara sens.
"Be strong in Christ" inseamna "Fii puternic in Hristos", ceea ce nu are sens.

Imi cer scuze pentru eventualele typo-uri, dar nu stau sa corectez acum tot comentariul si sa il citesc litera cu litera sa ma asigur ca totul e scris corect gramatical.