| SaveTheNature a întrebat:

Cine se pricepe foarte bine la Religie? va rog sa imi raspundeti!
1.Care este diferenta dintre:
un ortodox bun? un musulman bun? un budhist bun? si un protestant bun in privinta voastra? dar in privinta invataturilor Bisericesti?
2.Un ortodox bun, un musuman bun, un hindus bun, un budhist bun si un evreu bun, vor fi judecati la fel dupa moarte sau diferit?
3.Care este diferenta dintre un copil botezat care moare si un copil nebotezat care moare? Vor fi judecati la fel sau diferit dupa moarte? avand in vedere ca si-au ales gresit religia din pacate.
4. Cum vor fi judecati membrii celorlalte religii care nu au Biblie? dar au Coran sau alta carte sfanta? vor fi judecati diferit decat crestinii sau la fel?
5 Care pacat e mai mare sa fii musulman? sau sa faci adulter?
sa fii budhist sau sa faci avort?
sa fii hindus sau sa furi?
6 Dupa parerea voastra ati vrea sa fiti judecati la fel ca un musulman, sau diferit? pentru ca aveti intaietate ca v-ati nascut pe calea cea dreapta?
Are Biblia si Biserica raspuns la aceste intrebari? care sunt raspunsurile?
Multumesc pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

1.Niciunul! Toti suntem la fel!
2.Vor fii judecati dupa credinta lor, si faptele lor! nu dupa religia pe care o porta!
3. Dupa mine Botezul nu ar trebui asociat cu religia! Intai te botezi in numele Domnului, doar in numele lui Dumnezeu! iar apoi la maturitate iti alegi singur religia! aia care iti mareste credinta mai mult si in care te simti mai aproape de Dumnezeu big grin
4.Nu conteaza ce carte citesti, de la Kebra nagast, la coran sau la Biblie, Important e cea ce inveti de acolo! iar daca invatatura din acea carte este buna! si tu vei fii judecat ''bine''(doar sa crezi in Dumnezeu si nu in Idoli)
5.Nu exista pacat mai mare sau mai mic! Toate is la fel! Rasplata pacatului este moartea!
6.Ca un crestin! nu stiu religia musulmana dar as vrea sa o invat, deoarece fiecare religie e Fascinanta!

Sarbatori fericite big grin

| SaveTheNature explică (pentru OOOLEOOO):

Eu zic ca ai dat raspunsul perfect, sau aproape perfectbig grin.
Eu nu pot sa inteleg, de ce oamenii se vad diferiti intre ei, cand peste tot scrie clar, alb pe negru ca
-faptele te mantuiesc
-ca toti suntem egali in fata lui Dumnezeu
-si ca si oameni nebotezati, personaje din Biblie au ajuns in rai.
felicitari pentru raspunshappy

10 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Zebra este alba cu dungi negre sau neagra cu dungi albe?

| SaveTheNature explică:

Ps: Vor ajunge crestinii buni, musu, manii buni, protestantii buni si hindusii buni in alcelasi loc dupa moarte sau nicidecum nu vor ajunge in acelasi loc?

| Shaoran a răspuns:

Am sa raspund pe rand, din punctul meu de vedere, pe care te rog sa il iei ca atare, fiind unul format, deci unul personal, si sa discerni informatiile... Intrebarile tale merita o intreaga dezbatere, dar sa nu mai lungesc introducerea.

1. Diferenta intre un ortodox bun, musulman bun, budist bun etc. o face in prima faza insasi scopul, deci Dumnezeu. Daca iti este foame, vei sesiza diferenta intre o mancare buna, o piatra buna, o haina buna si un calculator bun... toate ar fi bune, dar doar mancarea utila
Astfel, un ortodox bun, practicant fiind bineplacut lui Dumnezeu in special prin modul de trai, marturisirea prin fapte si nevointa, este o mancare buna (sper sa intelegi metafora). Un alt exemplu este scoala, profesoarei de matematica nu ii va pasa ca tu esti bun la stiintele naturii, daca nu faci matematica... Astfel protestantii, musulmanii etc. inchinandu-se altor Dumnezei, din punctul de vedere al Dumnezeului adevarat care este Calea, Adevarul si Viiata, acestia nu sunt pe Calea cea adevarata care ofera viata. Nu vreau sa vorbesc din punctul de vedere al bisericii, nu am acest drept.

2. Vor fi judecati complet diferit... Ortodoxul are botezul, are ingerul pazitor de la botez, are invatatura, are pilda Sf. Parinti si un mediu perfect de dezvoltare. In Romania ca ortodox imi este de 1000 de ori mai usor decat daca as fi ortodox in japonia. Iar Dumnezeu este un Dumnezeu DREPT si LOGIC, astfel ca sunt 4 legi dupa care judeca (cauta pe net) care sunt diferite in functie de religie, dar sunt slabe sanse pentru un budist, protestant etc. sa se mantuiasca, deoarece merg pe drumuri gresite, nu poti ajunge in punctul X daca tu te indrepti spre Y... cauta pe net legile dupa care judeca Dumnezeu (scrie exact asa) si o sa vezi.

3. Copii botezati si nebotezati... Hmm, e destul de complicat si abstract. Diferenta majora este ca un copil Botezat daca moare ajunge direct in Rai iar copilul nebotezat, va astepta "intr-o tarina intunecata" pana a 2-a judecata. Nu stiu ce sa spun, cauta "Viziunea Sf Nifon despre judecata". Acolo scrie ceva in genul "Copii nebotezati vor zice "Doamne, ne-ai lipsit de binele pamantesc, rasplatesteni-l in Imparatia Ta, ca un Dumnezeu Drept" si atunci Hristos le va da multe daruri in acea imparatie". Dar este de preferat ca un copil nebotezat (al unui ortodox) sa nu fie lasat sa astepte, ci mama si tatal lui sa faca rugaciuni si etc. ca Dumnezeu sa le ierte lor acest pacat, si iertati fiind ei, copilul urca in Rai "instant"... Dar mai era o idee, cei care mor nebotezati cu apa si duh( deci ortodox sau catolic) in rai sunt orbi. Botezul e ochiul sufletului, deci nah, mai greu un pic si e mult de tot de vorbit.

4. Daca vor avea ocazia sa intre in crestinism fatis, atunci vor fi judecati aspru. ma rog, referitor la legile dupa care va judeca Dumnezeu lumea http://www.hanuancutei.com/......eu-Lumea/.

5. Lucru extrem de discutabil, deoarece sunt situatii si oameni...
Le voi lua pe rand, cu mentiunea ca nu pacatul in sine este fapta grava, ci ignoranta fata de pacat...
- Musulman sau sa faci adulter. Sa fi musulman presupune o gama de lucruri, iar primul este sa faci adulter. Ca si musulman, avand mai multe sotii faci adulter continuu iar acolo femeia este undeva la nivelul unei sclave, asta nu e bine. Dar ei au alta lege, deci vor fi judecati mai putin aspru (asta nu inseamna ca nu ajung in adancul iadului pentru asta) decat un crestin care stia ca nu are voie. Dar pentru un crestin care se intampla sa faca adulter, fiind biruit de diavol, si apoi se ridica si isi plange pacatul si se caieste, nah. as prefera adulterul.
- Sa fi Budist sau sa faci avort. Sa fi budist inseamna lepadare de Dumnezeu iar sa faci avort este o crima impotriva firii si impotriva Duhului Sfant. Dar ca si Budist, sansele de a ajunge in Rai sunt infime, cel putin de la prima judecata... Adica intai il paste iadul, iar apoi in Rai (daca ajunge dupa legea constiintei) este orb. In schimb un avort poate fi iertat. Eu sunt barbat, dar de as fi fost femeie, si la varsta de 20 de ani, as fi facut avort din diverse motive... iar apoi as fi mers pe acest Drum spre Dumnezeu, m-as straduii sa compensez crima facuta, de exemplu, nascand multi alti copii, sau salvand pe altii prin adoptie etc. Deci, as prefeara avortul.
- Sa fi Hindus sau sa furi. Aici nu se pune problema, furtul e mai bun decat Hinduismul, in hinduism te inchini la diavol in cel mai vadit mod, am trecut prin Hinduism, stiu cum e, prefer sa fur.

Deci, dupa cum vezi depinde de situatii, dar ramane mentionat ca un Ortodox "bun" cum il numesti tu, eu il numesc Practicant, nu ar face niciodata aceste lucruri, preferand de 1000 de ori sa moara. Caz concret, conform Sf. Parinti. Daca eu as fi femeie, si am un copil in pantece, si mi se spune ca e o problema si daca il nasc o sa pot murii, iar eu aleg sa nu il dau afara din pantece, si sa continui cu el, iar in timpul sarcinii mor, atunci ajung in rai "instant" luand plata de mucenica, pentru ca am renuntat la mine pentru Hristos... si cunosc exemplu din viata personala, dar atunci mama copilului a supravietuit.

6. Nimeni nu se naste pe calca cea dreapta... Cunosc persoane credincioase cu parinti atei, cunosc persoane atee cu parinti credinciosi, cunosc budisti cu parinti crestini... Dar da, exista intaietate in ochii lui Dumnezeu, nu pentru cum ne-am nascut, ci pentru cum am murit.

Nu stiu ce raspunsuri are Biserica, am citit abia acum ca vrei raspunsuri biblice... eu ti-am expus 100% punctul meu de vedere...

Doamne ajuta.

| costis a răspuns:

1. Intre doi oameni buni, diferente este in ce priveste ceea ce au primit de la Dumnezeu si de la oameni. Un musulmam, care are crima in lege, e bun daca n-o aplica. In ce priveste invataturile bisericesti e o diferenta mare, pentru ca in cei 2000 de ani de istorie crestina au trait oameni mai apropiati de Dumnezeu decat noi, au avut experientele lor; unii le-au pastrat, altii nu.

2. Nu stiu cum vor fi judecati cei din alta religie.
3. Nu cred ca copii mici vor fi judecati. Problema este ca sunt lipsiti de experienta crestina si oportunitatea faptei bune.
4. N-are rost sa opinam despre cum vor fi judecati altii. Important e sa ne vedem pacatele noastre.
5. In religia crestina adulterul, furtul si avortul sunt pacate. Ce face musulmanul sau budistul e treaba lui.
6. Sunt multumit sa sunt ortodox. Nu tanjesc dupa vreo alta religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta este facuta doar prin convingerile lor religioase. Daca nu au avut ocazia sa cunoasca adevarul vor fi judecati normal dupa faptele facute in viata. Si nu mai zice de Biserica daca are raspunsuri. Religa in general merge pe baza unor carti sau a unor profeti. Carti: Biblia, Coranul; Profeti : Matei, Luca, Ioan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai pe scurt, nu te-ai nascut in religia crestina, mergi in iad. Urmezi alt zeu decat cel crestin, mergi in iad. Nu esti botezat, mergi in iad (chiar daca mori inainte sa fi botezat, indiferent ca esti copil mic sau nu). Nu urmezi biblia, mergi in iad. In mare parte, mergi in iad laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are biblia raspuns la aceste intrebari, dar s-a mai raspuns de multe ori chiar, nu stiu de ce trebuie repetate la nesfarsit. tind sa cred ca atat de incuiate sunt unele minti incat gasca cand trece prin apa tot raman cativa stropi, dar la unii din cata informatie circula pacilisea de atata timp nu sa prinde nimic.

| RaduMD a răspuns:

Mai întâi, eu nu pot să spun că mă pricep la religie. Nu mă compar nici pe departe cu preoţii mei, nici cu alţi credincioşi mai înaintaţi decât mine. Totuşi, de dragul ipotezei happy am să încerc un răspuns:

1. Bun nu poate fi decât un creştin. Cine, auzind cuvântul lui Dumnezeu, îl rejectează, nu poate fi bun.

2. Vor fi judecaţi diferit, în raport cu gradul în care au mers pe Cale.

3. Un copil botezat care moare (înainte de vârsta înţelegerii) ajunge în rai, unde se bucură de viziunea beatifică.
Un copil nebotezat care moare (înainte de vârsta înţelegerii) ajunge într-un loc unde este posibilă fericirea naturală, dar nu fericirea supranaturală a vederii lui Dumnezeu.

4. Diferit, cu excepţia celor care nu au auzit Cuvântul Domnului şi care, astfel, sunt într-o stare asemănătoare drepţilor Vechiului Testament. Probabil că foarte puţini oameni mai sunt, astăzi, în asemenea stare, când Biserica îşi îndeplineşte misiunea "până la marginile pământului".

5. Ambele sunt păcate foarte mari. Adulterinul este un fiu păcătos al Bisericii, iar musulmanul este în afara Bisericii. Pe de altă parte, probabil că Dumnezeu priveşte cu mai multă simpatie un om care nu a avut niciodată harul (musulmanul) faţă de altul care a avut harul, dar l-a batjocorit (adulterinul).

6. Eu aş vrea să fiu judecat ca un musulman care nu a auzit cuvântul Domnului. Dar, cum l-am auzit, numai pe mine mă va întreba Dumnezeu: "şi? ce ai făcut cu el?"

| Sh_Atat_mihail_1995 a răspuns:

Ai prea multe intrebari si nu iti pot raspunde la toate. dar esentialul e ca judecata va fi diferita: pentru ortodocsi, judecata va fi mult mai in amanunt, dar si rasplata URIASA. pentru celelalte popoare judecata va fi dupa legea constiintei, care iti spune ce e bine si ce nu. bineinteles ca nu vor fi recompensati in aceeasi masura...
Biblia si Biserica au raspunsuri pentru aceste intrebari, dar osteneste
-te sa le afli singur, NU PE TPU!