| Bruninhos a întrebat:

Cine stie din ce cauza nemtii ii exterminau pe evrei in celebrele lagare de la Auschwitz si Belcen Belsen si nu numai pe evrei ci si pe tigani... care era motivul? Oare s-au intins prea mult cu religia?
Vreau sa aflu un raspuns concret!

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Pentru că lui Heinrich Himmler i s-a pus pata pe aceste rase şi. având o putere colosală, s-a gândit să-i extermine pe toţi...

Citez:
"După "Noaptea Cuțitelor Lungi", organizarea și administrarea lagărelor de concentrare au fost puse pe seama trupelor SS-Totenkopf („cap de mort"). Atribuția le-a fost extinsă în 1941 și asupra lagărelor de exterminare din Polonia. SS, prin intermediul serviciului de informații SD (Sicherheitsdienst), a avut drept obiectiv identificarea evreilor, țiganilor (populația sinti și roma), a homosexualilor, a comuniștilor și a altor persoane cu afiliații culturale, religioase, rasiale sau politice considerate de naziști incompatibile cu ideologia nazistă sau văzute aparținând altor rase, considerate ideologic drept „rase inferioare", de Untermenschen („suboameni"). Aceste segmente de populație urmau să fie internate în lagăre de muncă forțată și cu regim de exterminare. Himmler a înființat primul lagăr de concentrare la Dachau, lângă München, la 22 martie 1933, și devenit unul dintre principalii arhitecți ai holocaustului. El și regimul s-au folosit elemente de credință păgână și fanatism rasist nazist pentru a justifica genocidul multor milioane de oameni. Himmler avea planuri similare pentru Polonia, intelectualii polonezi urmând a fi lichidați, restul populației urmând să beneficieze numai de un nivel școlar primar.

În contrast cu Hitler, Himmler inspecta periodic lagărele. În timpul unei de vizite, Himmler a asistat la o execuție în masă a evreilor polonezi și se spune că i s-a făcut rău când stropi din creierul unei victime săriseră pe haina sa. După eveniment au fost adoptate modalități mai „igienice" de exterminare, culminând cu camerele de gazare a victimelor.

Himmler era agrenat în activitatea menită să „primenească" rasa, în vederea sporirii elementelor așa-zisei „rase superioare", de „arieni" (blonzi, cu ochi albaștri), la aceasta el crezând că îi erau utile cunoștințele și experiența acumulate la o fermă ca crescător păsări."

21 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Pentru ca evreii si tigani sunt rase inferioare,de sarlatani, hoti, si criminali.Pacat ca nu au dus Hitler si Mengele la capat planurile. Oriunde este un evreu sau un tigan pe lumea asta,el este nociv, si trebuie eliminat, pentru bunul mers al acelui loc.

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru Dumnezău):

Nu pot sa-mi dau cu parerea in privinta tiganilor, dar cat despre evrei, eu zic sa faci conexiunea intre rationament si mana care tasteaza (desigur, este imposibil sa nu se implice si corzile vocale in alte cazuri). Generalizarea, din punctul meu de vedere, este infama, la fel si oamenii care fac apel la acest lucru pentru a-si declara opiniile (spre exemplu, situatia majoritatii preotilor oraseni, preluata drept o premisa valida pentru argumentarea in favoarea ateismului ). Iti sugerez sa citesti jurnalul Annei Frank, deoarece sunt convinsa ca lucrurile care au cea mai mare afectivitate asupra ta sunt cartile.

| Dumnezău a răspuns (pentru LotusRadioactiv):

Din ce stie mintea mea seaca,Anna Frank a scapat parca de la Auschwitz,nu? Si dupa a inceput sa scrie din ce se intampla acolo,parca. Tigan cinstit nu am vazut, si traiesc intr-un oras cu destul de multi tigani, cred ca vreo 15 % din populatie, plus ca am avut de-a face cu multi altii.Nu au cinstea in sange,nu au onoarea(cauta in gunoaie multi dintre ei). Poate ca generalizez eu si nu sunt chiar toti evreii rai, dar din ce am citit despre rasa lor, sunt cei mai individualisti oameni si au un orgoliu neproductiv cum greu atinge o alta nationalitate.Plus ca rabinii au palarii gay.Plus ca se cred poporul ales, si asta pe langa ca e o minciuna, e si o prostie-fudulie de prima clasa.Plus ca Illuminati,daca exista, sunt in majoritate, evrei si evrei.Primul lor premier,Ben-Gurion a vrut sa nu existe Palestina pe pamantul asta,nici Pakistanul,nici Iranul, pe langa ca avea la propriu, o fata de sarpe.Nu sunt fan generalizare,poate au fost si evrei cinstiti,dar in principal,sunt o natie de sarlatani, profitori, si lasi.

| foxi a răspuns (pentru Dumnezău):

Esti realist si iti impartasesc ideile! Felicitari!

| DomineRex a răspuns:

Nu cred ca poti sa pui problema pe religie aici, deoarece teoretic religia nu face diferente rasiale.
Ceea ce au facut nazistii era perfect logic din punct de vedere natural.Ei erau rasa superiara deci era normal sa conduca si sa lase in viata pe cine doresc ei, cand o caprioara este omorata de un leu, poti vedea celelelate caprioare indignate de aceasta fapta?

| foxi a răspuns (pentru DomineRex):

Americanii ce fac acum in tarile arabe? Exact ce spuneai cu...caprioara si leul!

| DomineRex a răspuns (pentru foxi):

Americanii ii ataca pentru resurse pe arabi, pe motiv ca vor sa combata terorisuml asta fac Americanii.

| foxi a răspuns (pentru DomineRex):

Ca vor petrol e clar...dar atat!

| KodrutZ a răspuns:

Citeste Mein Kampf, vezi citeva documentare, concluzioneaza.

| Catalinnna a răspuns:

Intreaga suferinta a evreilor din perioada nazista, in mare parte, este o pedeapsa pentru faptele stramosilor lor, ce nu L-au crezut pe Iisus Hristos si au cerut moartea Sa. Totul se pedepseste si se va pedepsi in continuare (vezi situatia evreilor de astazi, impartiti in diferite locuri ale lumii)

| Catalinnna a răspuns:

Iar tiganii? au fost adusi drept sclavi, doar ca si-au cam luat lumea in cap. se va intoarce roata si pentru ei odata si odata

| Bruninhos explică:

Multumesc tuturor pentru ca mi-ati raspuns la intrebare, acum m-am lamurit cum au stat treburile candva. Multumesc inca odata!

| Bruninhos explică:

Mda straight face

| Bruninhos explică:

Deci... pana la urma credeti ca au procedat bine nazistii exterminandu-i pe evrei si tigani? Vreau parerile voastre pe aceasta tema tongue

| foxi a răspuns (pentru Bruninhos):

Spre regretul meu trebuie sa raspund...da!

| Bruninhos explică (pentru foxi):

Si eu gandeam la fel ca tine foxi...

| Bruninhos explică:

Ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza neseriozitatii lor. Cand evreul se vede deasupra, incepe sa-si arate adevarata fata. Gott mit uns!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motive economice / motive rasiale/motive religioase / invidia ca evrei erau inteligenti cea mai inteligenta rasa sunt evrei ei au descoperit aproape orice de la bomba nuclara la teoria relativitati / economic ocupau locuri de oamenii de fizica in functi importante / nemti se credeau rasa aeriana restul raselor erau niste salbatici / evrei sunt de vina pentru rastinirea lui isus idea a fost mereu prezenta chiar si in prezent este / nemti in timpul razboiului aveau religi oculte si idei traznite

| foxi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar merge ce spui...dar ortografia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un film Schindler's List sa te uiti happy