| ριтιкaa1998 a întrebat:

Buna!
Ce s-a intamplat de fapt al Auschwitz?
Vreau sa aflu ca nu prea stiu despre ce e vorba!

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Oameni(femei,barbati,copii),care nu aveau nici-o vina,au fost trimisi de catre nemti,in ghetouri de munca silnica,gazati cei neputinciosi(batrani,bolnavi,copii), care aveau singura vina ca erau de alta natie decat nemtii:evrei, tzigani, polonezi si ce natii au mai cotropit armatele lui Hitler.
Poti gasi mai multe informatii, cautand pe Google.

| BTWIN a răspuns:

Iti recomand filmul "Baiatul cu pijamale in dungi", e despre Auschwitz.Acolo mii de evrei au fost omorati prin gazare de nemti, in fruntea carora se afla Adolf Hitler.

| Sheriarty a răspuns:

Auschwitz-ul a reprezentat unul din multele lagaruri de exterminare de pe vremea nazismului. Acesta inca se afla in Polonia (desi in ruine) daca imi amintesc bine.

Ideea e ca evreii, tiganii, minoritatile sexuale si persoanele cu dizabilitati erau duse acolo pentru a fi omorate intr-un final.