| BlackNights a întrebat:

Cine stie sigur sa imi spuna:intr-o casatorie mixta(catolic si ortodox)cununia relegioasa unde trebuie sa se tina?(adica e neaparat sa se tina la catolic/ortodox)? Dar botezul copilului?

Răspuns Câştigător
| Zurbagioaica a răspuns:

Tatl meu este catolic si mama ortodoxa. Totul depinde de preotul care face cununia. Se poate tine si la catolici si la ortodoxi. S-ar putea ca fiecare preot sa pretinda ca celalat mire sa se reboteze.La ai mei preotul catolic a cerut ca mama sa se reboteze si copii sa fie botezati la catolici. Cum preotul ortodox nu a cerut ca tata sa se reboteze, s-au cununat la ortoxi. Si pe noi tot la ortodoxi ne-au botezat. Dar puteau sa ne boteze si la catolici tata ramanand catolic. Deci copiii ar trebui botezati in ritul in care s-a facut cununia

4 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Unde hotarasc mirii, in general femeie ia religia barbatului sau cum a zis zdrangoi se poat face 2 slujbe, cate una la fiecare biserica.
Cat despre copil, parintii trebuie sa se puna de comun acord.

| zdrangoi a răspuns:

Unde hotarasc viitorii soti (parinti).
se pot face chiar doua slujbe : una ortodoxa si una catolica.

| heyromania a răspuns:

In cazul in care mirele este ortodox si mireasa catolica sau invers, B.O( biserica ortodoxa) interzice casatoria intre ei, dar mai exista o sansa sa se casatoreasca in biserica ortodoxa, aceea ca mirele sau mireasa sa se boteze la ortodoxi, iar copilul botezat la ortodocsi.
P.S totul tine de intelegerea dintre miri
In cazul in care nu vor sa renunte la religia lor, pot boteza numai copilul, fara ca mama sau tatal de alta confesiune decat cea ortodoxa sa intre in biserica, sper ca te-am ajutat. Mai consulta si un preot, raspunsul meu este orintativ. pa, pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform canoanelor bisericesti, ambii viitori soti trebuie sa fie de-o credinta. Biserica ortodoxa nu accepta casatoriile mixte. la catolici nu stiu cum e. Ca mai sunt si exceptii cumparate de puterea banului, asta e altceva. Dar in acest caz preotul greseste si cununia este in van.