| Dantexc a întrebat:

Cine ştie un mod prin care să le spun părinţilor mei că sunt ateu?
Am o familie destul de religioasă, deci caut un mod mai "drăguţ" să le zic...

12 răspunsuri:
| AragorN88 a răspuns:

Intai poti sa "incerci apele", spre exemplu incerci in mod indirect sa afli ce parere au despre atei in general. Si le explici ce cred ateii, sau mai bine zis ce nu cred, si sa incerci sa reduci unele preconceptii. Daca observi ca sunt impotriva unui astfel de necredinte atunci mai bine lasi lucrurile cum sunt acuma. Familia ta e mai importanta decat o iesire in public a faptului ca esti atee.

| Musique a răspuns:

Nu e nevoie. Așteaptă momentul potrivit.
Spre exemplu, atunci când te trimit la biserică. (paște, crăciun. sărbători de genul)
Baftă!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu exista dragut

| sublime89 a răspuns:

Cel mai "dragut" mod in care poti sa le spui asta e sa le zici ca tu nu mai poti sa crezi in niste povesti pentru copii mici. Oamenii ar trebui sa se maturizeze in gandire odata cu varsta.

| PedoBarbie a răspuns:

Poţi să le spui simplu, fără ocolişuri. Eu aşa fac.
PS:Şi eu sunt ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce bun?
Ca sa stea apoi cu ochii pe tine?
Nu strica putina discretie legata de alegerea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu nu le zi, cand i-am zis acu un an lui taica-meu ca-s satanist (acu crede ca-s crestin), mi-a zis ca daca era in Israel acu vreo 2 secole ar fi trebuit sa ma ucida. Deci sfatul meu tine pentru tine ce crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai creste putin, nu are rost sa-ti pui paie in cap si sa-ti dea foc ceilalti. Dar cum spune cel cu avatarul simplu 2IR. Afla-le parerea despre atei.

| UndergroundFolklore a răspuns:

Dar de ce trebuie sa le zici neaparat?
Uite, ai mei cred ca sunt credincioasa, eu stiu ce sunt si nu ma deranjeaza daca ei nu stiu chestia asta si chiar cred ca e mai bine asa, evitam certurile.Nu le-am dat de inteles niciodata ca's atee, tocmai ca sa nu iasa scandal din asta.Nu are rost sa ma cert cu ei, stiu care e mentalitatea lor...deci zic ca ei si fac ca mine.Merg si la biserica daca vor, n-am nici o problema...chiar ma amuzalaughing

| ZambetDeGheata a răspuns:

De ce sa le zici? Lasa-i sa fie fericiti

| Dantexc explică (pentru ZambetDeGheata):

Lăsându-i pe ei să fie fericiţi ar înseamna să nu fiu eu fericită. Şi chiar dacă sună egoist, câteodată trebuie să mă pun şi pe mine pe primul loc.

| Danaberciu a răspuns:

Sfatul meu este sa incerci sa revi la religia familiara, Inteleg ca e decizia ta, dar macar alege optiunea corecta.