| mODIN a întrebat:

Cum sa le spun parintilor ca sunt ateu?

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cu gura prin cuvinte simple si la subiect.

| Filip23 a răspuns:

Daca ai pana in 14 ani, te imbraci in costum inainte, pentru prestanta. Iti tragi o pieptanatura ferma, faci rost de niste ochelari, si te uiti la ei pe deasupra lor. Pantofii sa fie facuti. E importanta imaginea.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Le spui pur si simplu. Ar trebui sa te inteleaga.

http://i.imgur.com/oebeR53.jpg

Răspuns utilizator avertizat
| Narcis2007 a răspuns:

Treptat daca stii ca nu suporta socurile...

| Kaℓi a răspuns:

Nu e nevoie sa le spui, daca sunt credinciosi o sa-i doara. Daca totusi o sa fie nevoie de lamuriri, incearca sa ii convingi ca ai o relatie personala si deosebita cu divinitatea care nu include neaparat vizitele la biserica si alte obiceiuri, dar esti impacat si te simti bine. Poate o sa tina!

| OnuOnulică a răspuns:

Păi de ce ești ateu măi copile?
Câți ani ai de ai luat acestă decizie?
Crezi că e mai bine așa?

| Jardelin a răspuns (pentru OnuOnulică):

Pai cum sa nu fie ateu daca sta toata ziua pe Internet si-si umple mintea cu prostii anti-religie care lui i se par foarte tari? Are impresia ca e mult mai cool in ochii baietasilor din cartier sa fii ateu si sa dai replici smechere, decit sa sa te duci pe la biserica cum fac "fraierii" care cred in Dumnezeu.

Parintii lui spirituali care l-au "format" sint ateii de aici de la Religie, iar "cartile" pe care le citeste sint site-urile atee si satanice. Uitat-te si tu ce nickname are si ce avatar! Asta spune multe despre mintea lui!

| OnuOnulică a răspuns (pentru Jardelin):

Corect bine ai zis...ai mare dreaptate!

Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns (pentru TheMechanix):

Pe tine te suport, esti simpatic!

| Hombre a răspuns (pentru TheMechanix):

Nu poate, e bolnav de ura statuta si de neputinta de a si-o exprima.winking

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pardon iti impui dar tot nu reusesti

| Felys a răspuns:

Chiar e nevoie sa le spui asta,si eu sunt atee si nu ma bat cu caramida in piept,iar pentru momentele cand te intreaba daca te rogi sau mergi la biserica,ce te doare gura sa zici ca da,daca ei asta vor lasa-i in continuare sa creada ce vor si tu fa ce stii,eu am botezat un copil si cand m-a intrebat popa daca cred in dz am zis ca nu,s-a inverzit saracul popa si apoi incerca sa ma convinga si eu ca sa scap de gura lui am zis ca da,desi am fost atee de cand ma stiu, asa si tu cu ai tai, decat sa stea sa te bata la cap, zi ca ei si faci ca tine, e cel mai simplu

| PedoBarbie a răspuns:

''Mamă, tată! Sunt ateu.'' Simplu.

| Moisie a răspuns:

Daca sunt foarte credinciosi ...nu le spune ca iti bagi singur cuie in talpa si te vor stresa toata ziua!
Fi diplomat, si nu le spune nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei vestile proaste se dau pe langa alte tragedii, pentru ca socul vestii sa paleasca in fata altora.
Cand eram mic si ne-a luat foc casa, m-am apropiat de mama si i-am zis multeee...si ghici ce, nici macar nu i-a pasat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper ca nu ai parinti ca ai mei. Daca le-as spune asa ceva cred ca nu m-ar mai lasa sa ascult muzica si mi-ar lua chitara.
Daca iti pun intrebari de genu' e clar ca sunt destul de credinciosi. Si oricum ai da-o ar putea sa aiba o reactie cam neplacuta.
Dupa mine, poti sa le-o spui cand te mai intreaba chestiile alea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vroiai sa spui satanist modern?
Simplu.Nu spui nimanui.
Tinand cont in ce societate traim nu numai ca vei fi judecat de apropiati dar vei fi dat la o parte si de societate.
Pentru ca societate e invatata ce sa gandeasca nu cum sa gandeasca.
Daca ai inclinari filozofo-religioase cum ar fi ateismul, agnosticismul, satanismul si alte cele, pastreaza-ti ideile pentru tine si un grup restrans de oameni apropriati la fel de nebuni ca si tine.
Lasand sarcasmul la o parte singurii nebuni sunt cei condusi de religie.

| Scarbo a răspuns:

Pur si simplu omule, ce-i asa greu, ai 17 ani nu? eu de la 14 ani le-am spus, acum nici nu-mi mai spun nimic despre religie, in timp se vor obisnui, nu-i asa mare lucru, si probabil ca te vor pune sa citesti biblia daca nu ai citit-o deja, nu-i asa mare lucru doar nu crezi ca or sa te duca la psihiatru?

| Duhovnicul a răspuns:

Ii iai de mana, le spui :

" mama, tata, va iubesc mult si tin la voi, dar am sa va fac o marturisire... of, nici nu stiu cum sa incep sad - arunci si tu vreo lacrima acolowinking
Eu, nu mai cred... in mitoglogia crestina - un suspinat si o privire trista sad - as vrea sa cred, dar pur si simplu nu am gasit argumente pentru asa ceva, si as prefera sa imi respectati alegerea, va rog! "

| floresdemayo a răspuns (pentru Duhovnicul):

Câtă sensibilitate. Mi-au dat lacrimile.
... de râs! laughing
Bună sceneta! Poate de mâine, îți vei spune "regizorul", nu duhovnicul.

| NYK4u a răspuns:

Pai de ce sa le spui chestia asta?

| mODIN explică (pentru NYK4u):

Pentru ca incep sa ma enerveze cu intrebariile lor tampite gen: "te mai rogi seara?" sau "de ce nu mai mergi si tu la biserica?"

| Musique a răspuns (pentru mODIN):

Atunci când te întreabă asta le spui adevărul, le spui că nu mai crezi în dumnezeul lor.
N-au ce să-ți facă. Poate doar să încerce să te influențeze ca să-ți schimbi părerea și o să-ți bage pe gât teoriile lor (că e bine, că trebuie). Adu-le argumente, explică-le că ți-ai dat seama că n-ai în cine să crezi de fapt.
Multă baftă!

| Kabuto79 a răspuns:

... Dc s-o faci? spune-le ca tu nu ai nici o religie. si daca comenteaza ceva spune-le ca e viata ta personala si gata. daca nu le convine sa de dea spre adoptie sau sa te omore. ( bineinteles daca nu te deranjeaza asta )

| Yumeno a răspuns:

eu sunt satanista de ex. si pur si simplu am zis "da de ce as crede intr-o prostie de genu? =]] il poti chema aici sa vad si eu ca exista? :3 nope..nu poti..nu baga toate prostiile ca eu oricum n-am de ce sa cred =]]" si dupa m-a lasat in pace XD

| livscomsha a răspuns:

Nu trebuie sa le spui nimic, atata timp cat tu ai principiile tale este ok.

| R0VER a răspuns:

Metalhead-ule, e subliminal mesajul tau happy

| VreauRaspuns2222 a răspuns:

Voi ateii toata viata voastra va framanta faptul asta : Exista Dumnezeu sau nu? Nu va gasiti linistea deloc. Voi il negati pe Dumnezeu pentru ca va place pacatul? Iti spun eu ca daca nu exista Dumnezeu (desi e imposibil) nici tu nu existai. Desi e viata ta, tu iti alegi unde vrei sa iti petreci vesnicia.Mai gandeste-te si mediteaza mai bine Biblia. Crezi ca Dumnezeu e mai mic decat tine ca sa il intelegi tu? Dumnezeu a creat Universul si tot ce este, ceruruile, pamantul. Dar tu ce ai facut? Zilnic Dumnezeu are grija de tine.Dar tu ce ii dai in schimb? Daca nu exista Dumnezeu atunci de ce tot ce scrie in Biblie se implineste? Pentru ca Biblia este insuflata de Dumnezeu.

| mODIN explică (pentru VreauRaspuns2222):

Ba tu esti prost? Eu nu cred in Dumnezeu! Ce dracu nu pricepi. Mie mai frica sa nu existe Zana Maseluta decat Dumnezeu.