| Bf1hlr1915 a întrebat:

Cum as putea sa le spun parintilor ca sunt ateu?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Nu e bine sa-ti pui deja eticheta de ateu, azi poti sa zici ca nu crezi in nimic, maine se intampla ceva si iti schimbi radical opinia.
E normal sa ai indoieli, cel mai intelept e sa discuti cu ei cand se iveste un moment potrivit pe anumite teme, si sa le pui intrebari, de ce e asa si nu e asa, cum se explica cutare lucru, de ce credeti asta, etc.
Asa o sa isi dea singuri seama de parerile tale si te vor intelege mai usor, sau poti sa iti schimbi tu conceptia.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Nu ai ce intrebari sa pui din moment ce credinta cere doar credinta si atat, cauta dar nu cerceta

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu vad de ce ar fi nevoie sa-i zici.

| sabin89 a răspuns:

Nu le spune si tu pe de-a dreptul, sa nu fie socati. Spune-le mai pe ocolite. Spune: "sunt necredincios". Suna mai finut.

| RAY a răspuns:

Nu e nevoie sa spui asta

| Violleta2022 a răspuns:

Simplu si direct!

| Violleta2022 a răspuns:

Simplu si direct: mama, tata, eu sunt ateu!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Le zici ca ai ajuns la varsta la care nu prea ti se mai pare plauzibila poveste cu un batranel care sta pe un norisor si pe care il supara homosexualii si masturbarea si nu da doi bani pe cancer si foamete

| Lioana a răspuns:

Ai putea sa incepi asa: Mie mi-e greu sa cred lucrurile astea... Motivele mele sunt urmatoarele... si le spui ce intamplari sau ganduri ti-au zdruncinat credinta. Poate vor avea o explicatie pentru tine, poate nu, dar e bine sa discutati pe tema asta. Parintii sunt cei carora le pasa cel mai mult de tine.

Dar am sa-ti spun o parabola. "Un frizer ii spune unui om credincios:
- Eu nu cred ca Dumnezeu exista. Daca exista, de ce sunt atatia oameni bolnavi? Daca Dumnezeu exista, nu era atata suferinta si n-ar fi permis sa se intample atatea lucruri rele.
- Bine! a spus omul si a plecat. In minutul urmator a intrat in frizerie cu un tip pletos si a spus:
- Vrei sa stii ceva? Frizerii nu exista.
- Cum asa? Dar eu ce sunt? intreaba frizerul.
- Nu exista frizeri pentru ca daca existau frizeri, nu ar exista oameni cu par asa lung ca acest om.
- Sa stii ca exista frizeri. Problema este ca acesti oameni nu vin la mine, a fost raspunsul frizerului.
- Exact. Acesta este secretul. Dumnezeu exista. Problema este ca oamenii nu merg la El. De aceea este atata mizerie si durere pe lumea asta."
Gandeste-te la asta!

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Daca alti inca nul cunoasteau nu insemna ca nu exista e ceva logic, faza e ca existenta acelui frizer nu cere credinta i se poate dovedi existenta prin dovezi in scimb pentru dumnezeu nu exista dovezi

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Daca ar exista dovezi nu s-ar mai numi credinta, ar fi ceva cert, sigur de care nu s-ar indoi nimeni.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Un creator care a creat totul de ce ar cere credinta fara dovezi? nu are sens

| Deaad a răspuns:

Nu le spui.
Nu cred ca ii intereseaza atat timp cat nu sunt niste crestini fanatici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai face asta, daca ei sunt si niste persoane foarte credincioase ai da nastere unor discutii fara rost. Poti sa le spui direct.

| qest11 a răspuns:

De ce ti se pare asa de important sa le spui ca esti ateu? Eu cred ca si-au dat ei seama. Ateu e acea care nu crede intr-o religie, conform dictionarului. Tu fiind ateu, te intreb, crezi in existenta diavolului?

| qest11 a răspuns (pentru qest11):

Edit: Ateu e acea persoana care...

| Francescax5 a răspuns:

E un subiect destul de delica, dar cum traim intr-o tara libera..fiecare crede in ce vrea, si daca vrea. Nu cred ca e un subiect usor de discutat, mai ales daca parintii tai sunt credinciosi
Cred ca ar trebui sa te gandesti de doua ori inainte sa spui ca esti Ateu.