| larylarysa a întrebat:

Cine stie unde pot gasi in Romania Biblia in engleza. nu vreau o traducere de-a romanilor, ci traducerea din greaca in engleza. care este cea mai buna versiune? Dar in Londra unde as putea gasi?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

In Londra, in orice hotel vei gasi Biblia in engleza.Intr-un sertar de la noptiera. Englezii, dupa ruperea de Papa, au tradus direct din greaca, aramaica au comparat cu textul in latina.Adevarul este ca Biblia a trecut printr-o gramada de traduceri, interpretari.Si acum sunt dispute intre variantele traducerilor.
In Romania exista Biblia in engleza la Biserica Anglicana de langa Cinema Patria.

1 răspuns:
| KhludCiprian a răspuns:

Codex Sinaiaticus
http://codexsinaiticus.org/

Unul din manuscrisele din secolul IV. Pentru restul iti recomand situl web: BibleGateway. Traducerea Reigna Valera (e in spaniola) e foarte buna, si poti folosi Google Translate pentru a traduce in romana.