| Clorox a întrebat:

Cine tine post? Daca tii, de ce? Crezi ca te ajuta cu ceva?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu chiar cred ca 80% din cei care tin post nici macar nu stiu de ce o fac

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Mai important decât o mâncare e faptul de a avea o relație buna cu Dumnezeu și a aplica ce spune el. Isaia58:5-7

| ania a răspuns:

Eu țin post negru în anumite zile pentru că și Mântuitorul Hristos a ținut și a spus că și ucenicii Lui vor posti.Mă ajută să am timp mai mult să mă rog și să citesc Biblia, e o stare de acuitate sufetească în care am o percepție spirituală mai bună, dovedește că esența persoanei umane e spirituală nu fizică.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Intr-adevar. E demonstrat ca privarea de hrana si apa poate genera halucinatii si episoade de schizofrenie.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu, nu tin post. Mai ales, eu sunt vegetarian, deci si daca as tine, nu ar fi o diferenta.

| xerxes1 a răspuns:

In primul rand este o detoxifiere a organismului eliminand pentru o anumita perioada mortaciunile din alimentatie.
Apoi este un exerciutiu de vointa prin care se mareste increderea in fortele proprii si puterea de a rezista in fata tentatiilor.
Si o spune unul care nu da doi bani pe Biblie sau pe biserica de orice fel.

| Clorox explică (pentru xerxes1):

Dar stii ca poti sa mananci sanatos si fara sa numesti acest proces ''post'', nu?
Nu toti mancam carne in fiecare ziwinking

| AC4S4 a răspuns (pentru Clorox):

Eu cred ca este dieta daca scopul este sa fii mai sanatos, sa atingi greutatea corporala dorita, etc. si este post daca are alt scop (religios, medicinal).

| Deaad a răspuns:

Postul e o cretinitate ca toate practicile crestine, de altfel.
Sa tin post pentru ce?
Ca "sa-mi curatesc sufletul"?
Sa mi-l curatesc de ce anume?
De vitaminele, proteinele si alte substante nutritive pe care le contine mancarea?
E exercitiu de vointa cum spune cretinul ala de xerxes care mi-a dat ignore de la prima confruntare cu mine?
Vointa e altceva.
Postul e o abstinenta prosteasca.
La fel cum e abstinenta de la sex.

| AC4S4 a răspuns (pentru Deaad):

Nu-i frumos sa fii rautacios cu oamenii...

| Deaad a răspuns (pentru AC4S4):

Individul spune ca nu a mancat 3 zile numai de-al dracu,ca sa-si intareasca vointa,cica,si mai si promova chestia asta.
Hai sa promovam abstinenta,ce zici?
Hai sa ne abtinem din mancat ce ne place(chiar si din mancat cateva zile),ca sa fim pe placul domnului!
Hai sa ne abtinem de la sex,pana la casatorie,ca asa ne spune o entitate ce nu stim sigur ca exista!
Hai sa ne abtinem din baut apa,ca asta ne dicteaza domnul!
Hai sa ne abtinem din respirat,ca asta dicteaza domnul!

V-ati opri din baut apa si din respirat daca v-ar dicta domnul.
V-ati ucide copilul,daca v-ar dicta domnul, la fel cum i-a dictat lui Avraam, sa-l ucida pe Isaac, ca sa-i incerce credinta, cica.Stiu ca domnul nu a vrut sa il ucida, dar Avraam facea exact chestia asta, fara remuscare sau retinere, daca chiar voia asta domnul.
Cea mai puternica dovada.
Ati face orice daca v-ar dicta domnul vostru.

| VelaJohnny a răspuns:

Postul alimentar cu siguranta nu are efect asupra spiritualitatii. Daca esti vegan nu mai injuri sau te apropii de Dumnezeu mai mult?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu tin.
Cei care tin nici macar nu au habar de ce o fac, parerea mea.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Uite postul lui Dumnezeu:
"5. Este oare acesta un post care Imi place, o zi in care omul isi smereste sufletul sau? Sa-si plece capul ca o trestie, sa se culce pe sac si in cenusa, oare acesta se cheama post, zi placuta Domnului?
6. Nu stiti voi postul care Imi place? - zice Domnul. Rupeti lanturile nedreptatii, dezlegati legaturile jugului, dati drumul celor asupriti si sfaramati jugul lor.
7. Imparte painea ta cu cel flamand, adaposteste in casa pe cel sarman, pe cel gol imbraca-l si nu te ascunde de cel de un neam cu tine." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/isaia/58/6/#6
Pe scurt, postul lui Dumnezeu nu este abtinerea de la mancare, ci sufletul smerit = adica sa fii constient de pacatele tale - sa nu le mai faci - sa vrei sa fi un om bun. Ce sunt pacatele? Pacate sunt: mania, gelozia, uciderea, desfranarea etc.

| LolaMona a răspuns:

Postul e pentru prosti sincer

| Clorox explică (pentru LolaMona):

Nu zice asta, fiecare cu treaba lui pana la urmawinking

| LolaMona a răspuns (pentru Clorox):

Da da

| Mașka98 a răspuns:

Coloseni 2:20-23 spune:''Dacă aţi murit împreună cu Cristos faţă de lucrurile elementare ale lumii, de ce — ca şi cum aţi trăi în lume — vă mai supuneţi acestor decrete: „Nu lua, nu gusta, nu atinge!" cu privire la lucruri care, prin folosire, sunt toate destinate distrugerii, conform poruncilor şi învăţăturilor omeneşti? Acele lucruri sunt în aparenţă înţelepte, printr-o formă de închinare după propria voinţă şi o falsă umilinţă, prin tratarea cu asprime a corpului, dar n-au nicio valoare în lupta împotriva dorinţelor cărnii.''
In plus, Isus a spus: " Nu ceea ce intră în gură îl întinează pe om, ci ceea ce iese din gură îl întinează pe om." (Matei 15:11)

| donionela6 a răspuns:

Eu si familia mea tinem post pentru ca astfel noi il rugam le dumnezeu sa ne ierte pacatele si sa ne ajute in momente grele.Ba mai mult de atat.Noi mergem si la biserica sa ne marturisim pacatele.Deci sa tii post este un lucru sfant.Iar tu daca esti deja mare si nutii post sa stii ca este un pacat

| Clorox explică (pentru donionela6):

Asa sa faceti, fiti credinciosi!