| anonim_4396 a întrebat:

Cineva a folosit recent pariul lui pascal. Ca raspuns la acea persoana, am folosit si eu pariul lui pascal doar ca in loc de dumnezeu am pus Odin.

Conform pariului lui pascal, "daca exista dumnezeu si nu te inchini lui, ai pierdut totul". Eu i-am zis "daca exista odin si nu te inchini lui ai pierdut totul"

Raspunsul acelui user a fost :
"daca sunt zeii care zici tu, ei ar trebui sa fie intelegatori si milostivi."

Cand vine vorba de dumnezeu, crestinii accepta cu mandrie ca altii vor pierde totul daca nu-l urmeaza dar cand este vorba ca ei sa piarda totul din cauza ca nu au urmat alti zei, vor intelegere si milostenie din partea lor.

? Mi se pare mie sau asa ceva este ------------- (completati voi pe linia punctata)

35 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ha ha. Tare asta.

| Încrucişătorul a răspuns:

Uaauuuu!

Intrebare: conceptul de 'Pariul lui Pascal' poate fi folosit in discutii non-religioase? E asa simplu si usor de modelat daaar nu sunt sigur fiindca nu s-a specificat daca se poate.

| anonim_4396 explică (pentru Încrucişătorul):

"Intrebare bla bla bla"... Raspuns : Da.

| Încrucişătorul a răspuns (pentru anonim_4396):

Perfect!

:-)

| RAY a răspuns:

Ipocrizie

| Miauti a răspuns:

Mi se pare mie sau asa ceva este un PARADOX.

| rocco09 a răspuns:

Ala e raspunsul lui nenea Gigi cu care ai vb tu, nu rasp crestinismului! Tu raspunzi in dreptul tau nu al ateismului!

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

Nu-i prima data cand am primit un asemenea raspuns. Chestia e ca nea' gigi a fost mai direct. Ceilalti au raspuns mai pe ocolite. Postarea aceasta se refera la cei care folosesc asemenea raspunsuri. Asa de curiozitate, ai luat in considerare varianta in care si tu pierzi totul daca nu crezi in Odin spre exemplu?

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu nu am luat in calcul! Sincer nu ma bazez pe ce spune Pascal si nici Marx cand e sa imi aleg ce sa cred! Desi cate putin am studiat din mai multe filosofii de viata, si am ales crestinismul, sau m-a ales el pe mine! Nu iau in calcul alta varianta! Desi sinceritatea nu tine loc de adevar, ceea ce cred, cred sincer! Daca Odin ar tine cont de onestitate poate ca m-ar convinge intr-un oarecare mod ca exista si ca merita sa-l ascult!

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

"Daca Odin ar tine cont de onestitate poate ca m-ar convinge intr-un oarecare mod ca exista si ca merita sa-l ascult!"... la fel pot zice si eu si persoanele de alta religie despre dumnezeu. Daca vrea, poate sa demonstreze intr-un mod clar ca exista si ca merita ascultat.

Ce parere ai daca eu ti-as zice despre Odin ca "trebuie sa-l cauti din toata inima" sau "numai dupa ce crezi in el cu adevarat ti se va arata prin diverse semne"? Ai incepe sa-l urmezi pur si simplu? Exact asa ceva spun crestinii despre dumnezeu.

Cand vine vorba de alt zeu, si tu ceri dovezi la fel ca mine. Diferenta dintre noi doi e ca eu cer dovezi pentru un zeu in plus.

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai, eu nu acuz pe cineva ca nu crede ca mine, si nici sa-l fac sa spuna ca mine! Nu am zis nici ca Dumnezeul meu trebuie cautat din toata inima! Eu nu pot convinge in nici un mod! Dumnezeu nu a intentionat ca sa convinga pe toata lumea de existenta Lui! El stia ca o sa fie suficienti care nu o sa creada! Deaceea cred ca doar El poate convinge pe cineva! Faptul ca nu te-a convins poate fi o incredintare ca nu exista (asta e pozitia ta) sau poate ca nu intentioneaza sa vrea sa te convinga, si asta e ceea ce cred eu! De ce? Sunt mai multe explicatii, dar intram in teologie si le privesti ca fiind mitologie si nu lucru real, si oricum n-o sa le crezi!

| SmexyBoy a răspuns:

Ce sa fie frate?
Aaaa atei prin mediul inconjurator...
Hop si crestinul, sau credinciosul, unu mai mic da sa vedem(^_^):

Deci, alt zeu, in afara de Dumnezeu?
Va spun un traditional:
Numai pentru Domnul, restul e CANCAN.

| anonim_4396 explică (pentru SmexyBoy):

Totusi, daca Bagon exista si tu nu crezi in el ai pierdut totul. Ai luat in calcul aceasta varianta? Daca nu, noi de ce sa luam in calcul varianta oferita de tine?

| SmexyBoy a răspuns (pentru SmexyBoy):

A si inca ceva, in spatiul punctat ar fi trebuit sa pui AIUREA.
Aiurea in targ...
E nu zau, cine la invitat din nou pe Odin pe scena, nu vezi ca nu-si face aparitia.
E un personaj groaznic, nici nu vreau sa-mi inchipui.

| SmexyBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate, nu exista numai Dumnezeu prin imprejurimi,
Mai e un alt personaj care poarta porecla de marele amagitor.
Eu va dau un afat, vedeti sa nu va amageasca si pe voi cum i-a amagit si pe altii.
Aveti mare grija...
Si nu vorbim de Bagon, odin, zeus, acestia sunt copii in comparatie cu ce face el cu mintea omului.
Sau numele de Lucifer nu va suna cunoscut?

| anonim_4396 explică (pentru SmexyBoy):

Repet pentru ultima data, eu de ce sa iau in calcul varianta oferita de tine daca tu nu esti dispus sa o iei in calcul pe a mea?

| SmexyBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate, eu stiu adevarul,
Stiu ce e adevarat si ce e minciuna, asta dupa 1 an, stiu ce e adevarat si am comparat Biblia cu multe lucruri, si am descoperit ceva interesant.
Biblia ramane o carte banala...
Si nu Biblia e ceva important... ce contine Biblia.

| Raynn a răspuns (pentru SmexyBoy):

Odin a promis exterminarea gigantilor de ghiata.

Cati giganti de ghiata vezi prin imprejurime azi?

Cum dumnezeu isi face dumnezeu aparitia ca m-ai pierdut aici.

| Raynn a răspuns (pentru SmexyBoy):

Lucifer a dat omului posibilitatea de a gandi critic/analitic cand i-a convins sa manance marul. Cum a amagit pe cineva? A dat voie omului sa gandeasca pentru sine. Nu vad nimic rau in asta.

| Raynn a răspuns (pentru Raynn):

Pardon, gheata. Nu sariti nu sariti

| SmexyBoy a răspuns (pentru Raynn):

Serios?
Sigur esti sigur de ce spui tu acolo?
Poate trebuie sa repeti de cateva ori pasajul respectiv, frate!
Asta ca sa intelegi...

| anonim_4396 explică (pentru Raynn):

Ghiata ghiata ghiata ghiata ai scris ghiata ghiata ghiata ghiata laughing

| Raynn a răspuns (pentru SmexyBoy):

Da, de fapt chiar sunt. Dumnezeu nu a vrut sa avem vreodata inteligenta si gandire propie. De asta ne si era interzis sa mancam din pomul cunoasterii.

| SmexyBoy a răspuns (pentru Raynn):

Frate...off...

| Raynn a răspuns (pentru SmexyBoy):

Poftim?

| TheTigerX a răspuns:

Ce a facut Odin pentru tine?

| Raynn a răspuns (pentru TheTigerX):

A exterminat gignatii de gheata.

| anonim_4396 explică (pentru TheTigerX):

Trebuie sa faca ceva pentru mine ca sa fie real sau ce? Sunt cateva miliarde de oameni care nu au facut nimic pentru mine si cu toate astea ei exista.

Sunt aceleasi sanse sa existe Odin, Batman, Bagon, Zambazulu sau dumnezeu.

Deci... ce faci daca el exista si tu nu ai crezut in el? Ai luat in considerare aceasta varianta?

| TheTigerX a răspuns (pentru Raynn):

Nu ghiata?

| TheTigerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Care el?

| Raynn a răspuns (pentru TheTigerX):

Acuma esti rautacios si imi eviti raspunsul foarte bun pentru ca sti ca am dreptate.

| anonim_4396 explică (pentru TheTigerX):

Sa zicem Odin. Poti pune oricare zeu exceptand zeul crestin.

| TheTigerX a răspuns (pentru Raynn):

Dimpotriva, e aiurea raulaughing

| Raynn a răspuns (pentru TheTigerX):

Cum sa fie aiurea?! Cum sunt giganti mei de gheata care numai exista datorita lui Odin mai putin valabili decat dumnezeul tau?

| TheTigerX a răspuns (pentru Raynn):

Imi pare rau, am stat, am medita, si ai dreptate!
numai bine