| Doarof3 a întrebat:

Cineva care e penticostal şi poate să imi spună cât mai multe detalii despre această religie? Ce se întâmplă la convertirea de la altă religie la penticostali şi ce reguli trebuie să respecte aceștia?
Trebuie să se îmbrace într-un fel anume?
La căsătoria dintre o femeie de altă religie și un penticostal cum se procedează?
Deosebiri și asemănări între această religie și ortodoxismul?
Vă rog, fără contraziceri.Eu sunt de părere că atât timp cât credem într-un singur Dumnezeu,religia nu mai contează.
Ne putem ruga în felul nostru și putem fi credincioși lui Dumnezeu,indiferent de religie.
Când Iisus Hristos a venit pe pământ era evreu, iar dacă o luăm așa, religia nu prea are importanță, atât timp cât există un singur Dumnezeu și credem în El.

8 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Penticostalii nu se multumesc sa mergi la biserica lor duminica, si sa zici ca ei, cum pari sa iti propui tu; trebuie sa arati pasiune pentru ideile lor in permanenta. Ca exista un singur Dumnezeu, e mai putin important, daca iei o penticostala, veti forma un cuplu din un barbat care vrea o viata religioasa cumpatata, si o femeie fanatica, care e mereu cu ochii pe tine sa iti estimeze situatia spirituala. Penticostalii se intalnesc des, se roaga toti odata, se roaga in limbi, adica bolborosesc, proorocii lor iti proorocesc, si trebuie sa faci cum ti s-a proorocit, iar daca proorocia se dovedeste falsa nu ai ce sa zici. Intr-un cuvant nebunie curata; dar daca iti place, n-are nimeni ce sa zica.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru minrest):

Nu trebuie să consideri greșit întregul cult creștin pentru greșelile unora dintre ei.
E adevărat că nu sunt toți cum trebuie să fie,dar scriptura ne învață clar despre vorbirea în limbi și când are loc, adică în ce circumstanțe.
In plus vorbirea în limbi nu e obligatoriu să apară la toți oamenii, la cei care au nevoie pentru slava lui Dumnezeu, atunci când vorbesc despre Dumnezeu pe înțelesul unor străini.
Există și vorbirea în limbi îngerești prin care Domnul transmite ceva, dar dacă nu se respectă conform scripturilor eu nu am vină dacă nu îi iau în considerare.
Sunt multi care greșesc, dar greșesc fiindcă ei au ales, nu fiindcă asta înseamnă să fii penticostal.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Inseamna ca nu respecta Biblia, in Biblie scrie ca proorocii mincinosi trebuie sa primeasca pedeapsa cu moartea.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Penticostalii care proorocesc cu incuviintarea pastorului, nu sunt considerati niciodata prooroci mincinosi, oricat ar fi dezmintite proorociile lor de fapte; se gaseste intodeauna o rationalizare ca sa ii justifice.

| SG1995 a răspuns:

Nu bei, nu fumezi, te călătorești virgin cu o persoană musai din sectă.

| Doarof3 explică:

P.S:Sărbătoresc Crăciunul și Paştele odată cu ortodocşii?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Doarof3):

Păi toate regulile care le respectă penticostalii sunt din sfânta scriptură.
Fiindcă Dumnezeu ne cere să ascultăm doar de cuvântul Său.
Dacă cineva aduce o altă învățătură care nu corespunde cu Biblia este blestemat conform scripturilor.
Ortodocșii, Catolicii și multe alte religii au învățături in afara Bibliei.
Ca să știi ce reguli respectă penticostalii trebuie să citești Biblia și vei vedea că pe acelea le respectă.
Cât despre ortodoxie, catolicism etc.
Va trebui să citești sute de cărți cu reguli omenești care au înlocuit cuvântul lui Dumnezeu.
Icoanele, închinarea la ele sau la altcineva în afară de Dumnezeu este condamnta în Sfânta Scriptură.
E adevărat că toate religiile creștine se roagă aceluiași Dumnezeu.
Dar în multe închinarea nu este numai înaintea lui Dumnezeu, iar Dumnezeu ne cere să ne închinăm doar înaintea lui.
Multe învățături date de Dumnezeu pentru noi nu sunt luate în considerare de multe religii.
Asta le face ca acele religii sa participe la dorința diavolului de al vedea pe om rătăcit și suferind crezând că e bine ceea ce face, pentru a avea puterea de al aduce în iad.