| bluebios a întrebat:

Citeam cateva dintre raspunsurile date de religiosii de pe acest site (cei pe care ii sti cu totii) si vazand cat de neclintita este credinta lor si cat de mari asteptari de la viata de apoi mi-a venit chestia asta in minte: "Pariul invers al lui Pascal".

"Pariul lui Pascal" suna cam asa: "Daca eu cred in Dumenzeu si el nu exista, nu am nimic de pierdut, dar daca nu cred si el exista am pierdut totul.".

Eu m-am gandist in felul urmator: Voi v-ati pus vreodata problema ca toate sacrifiicile care le faceti, viata plina de privatiuni, posturi, banii cheltuiti pe tot felul de ritualuri bisericesti sunt poate pentru nimic? V-ati gandit macar pentru un moment ca aveti o singura viata si ca nu merita traita cu tot felul de restrictii si cu tema de razbunari divine? Daca nu va tine nimeni socoteala la faptele bune, daca nu va astepta nici un hotel de cinci stele in Rai, nu insemna asta ca v-ati irosit viata degeaba?

Intrebarea mea sitetizat suna cam asa "Daca crezi Dumezeu si el nu exista nu cumva ai pierdut totul?"

Răspuns Câştigător
| Ecea a răspuns:

Glumesti,cea mai tare afacere este religia.
La un botez un preot (in Spania la biserica ortodoxa) a lua 100€ + nu stiu ce taxe si a bagat un cd cu o slujba.
Acum cateva zile am dat 1000 RON la biserica pentru inmormantarea unui membru al familiei.

La o nunta,sute de euro ia un preot.
La pomeni la fel.

Cu orice motiv mergi la biserica trebuie sa scoti bani.
Sa nu mai spunem ca preotii sunt platiti din banii publici si ei nu au nici un fel de taxe,impozite,etc.
Si mai mult de atat in fiecare biserica se vand lumanari,cruciulite,iconite,etc.

Voi ganditi cati bani face un preot pe luna?

Sincer spun, dupa ce am dat bac-ul m-am gandit foarte serios sa dau la teologie, doar ca si acolo costa 40000 RON sa poti sa devi preot,dar cred ca merita din moment ce dupa ti se ofera si slujba, si apartament, salariu nu este chiar minimul pe economie si bonusurile care le primesti de la oameni sunt imense.
Cel putin 5000 RON fac pariu cu oricine ca castiga un preot pe luna.

Daca nu eram ateu asa inrait si puteam sa suport religia si biserica probabil eram preot.Luam banii la fraieri pentru 2 cuvinte citite nu stateam sa imi rup spatele la munca prin strainatate.

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Se merita sa traiesti frumos.Intr-o lume bulversata plina de imoralitatate,de pacat,de rautate,ce minunat este sa ai pacea, o familie pe care sa te poti baza,sa stii ca partenerul de viata nu te inseala,iti este fidel,te respecta si cauta sa te faca fericit si implinit. Avem pace si armonie in familie,avem aceleasi prioritati,ne educam copiii in spirit crestin, si in plus avem si nadejdea unei vieti vesnice mult mai frumoasa! Nu pierd nimic, dar tu?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Cam asa.
Eu sunt atee.

| Angel0 a răspuns:

Orbii spirituali
Marcu 8:18
Aveţi ochi, şi nu vedeţi? Aveţi urechi, şi nu auziţi? Şi nu vă aduceţi aminte deloc?
Faptele apostolilor 28:26 „Du-te la poporul acesta şi zi-i: „Veţi auzi cu urechile voastre, şi nu veţi înţelege; cu ochii voştri veţi privi, şi nu veţi vedea.
27Căci inima acestui norod s-a împietrit; ei aud greu cu urechile, şi-au închis ochii, ca nu cumva să vadă cu ochii, să audă cu urechile, să înţeleagă cu inima, să se întoarcă la Dumnezeu, şi să-i vindec."

| KlaraWeiss a răspuns:

Nu, nu m-am gandit, nu e cazul, pentru ca Dumnezeu exista. N-am nevoie de hotel de 5 stele, macar sa ajung acolo si macar si o debara sa fie. Dar asta de Dumnezeu depinde. Ca daca El nu exista (ceea ce nu e adevarat) si am dus o viata crestineasca, ce pierd? Totul, ce? O existenta scurta printre miliardele de alte existente care n-are nici cap, nici coada? Nu vine de niciunde si dispare in neant?

| chelstone a răspuns:

Dar faptul ca popa te pune sa cumperi lumanari si paine stampilata ori daca pui bani la cutia milei nu-i un fel de ati cumpara un loc in rai cu bani?

Răspuns utilizator avertizat
| Ecea a răspuns:

@heyromania desigur,este vorba de biserica ortodoxa din Amorebieta, esta unica din acel oras.
La catolici nu exista asa ceva, ei nu au nici un fel de taxe.

| miradoniz a răspuns:

Aici ai dreptate,din păcate! și nici Iisus nu spune altceva,El care a fost răstignit pe cruce,de cei care își făceau datoria. Ceea ce se face din dragoste,se face cu inima ușoară și de plăcere,nu așteptând o răsplată, spun toți Sfinții Părințihee hee și cât de frumos este cuvântul Sfintei Evanghelii după Luca 17, 7-10!hee hee

| miradoniz a răspuns:

@bluebios apropo de " de ce nu vad pe nimeni ca se bucura la o înmormântare". Norocosule! Sper nici sa nu afli niciodată de ce se spune ca uneori, moartea este o binecuvântare.

| miradoniz a răspuns:

@Ecea ce spui este adevărat și trist-totuși nu toți sunt asa!"și...costa 40000 RON sa poți sa devii preot"-asta este simonie,după numele lui Simon Magicianul,care a fost afurisit de Apostolul Petru pentru ca a vrut "sa cumpere cu bani harul Domnului" Odată dovedita-este pedepsita foarte aspru. Știu-toata lumea știe-ca la noi se practica! Știu însa ca exista și altceva-știu de exemplu un cuplu,el vrea sa devina preot,și ambii sunt conștienți ca dacă nu o sa plătească,o sa ajungă pe undeva,printr-un sătuc uitat de lume! Pentru mine e atât de frumos exemplul acestor tineri frumoși,inteligenți,destul de înstăriți,care pentru Dumnezeu și pentru țara lor(ar avea posibilitatea sa plece),sunt pregătiți sa aducă sacrificiul suprem-pentru ca e mai ușor sa mori pentru idealuri,decât sa trăiești pentru ele! Oh,le e frica,săracii,dar vor bea cupa până la capăt,căci Domnul va fi cu ei! Ei bine, îmi vei spune ca sunt puțini așa-îți voi spune că, înafara de Domnul, nimeni nu le știe numărul!

| Danutza27 a răspuns:

Ia uite aici ateii adunati ca albinele la urdinis.Pacat ca aceasta sectiune trebuia sa poarte alt nume Fotbal si Religie si se adunau aici o liota de experti. Era pe vremuri un proverb "toti se pricep la fotbal" dar acum la vremuri noi =oameni noi se modifica proverbul "toti se pricep la fotbal si Religie".Ia uite ce spune un expert "Daca faci posturi, cheltuiesti bani pe "tot felul de ritualuri bisericesti". Asta nu a priceput nimic dar da cu presupusul Re Postul nu il fac eu ci este rinduit de Sf Biserica de aproape 2000 de ani.Ce ritualuri pomenesti coane pe acolo, poate ai vazut prea multe filme de groaza cu psihopati care taiau gaini, pisici si ciini prin cimitire parasite.Eu nu cheltui niciun ban pe ritualurile din mintea ta. Daca mai dadeai pe la Sf Biserica vedeai ca nu este musai sa te duci cu luminari luate de acolo si probabil in mintea ta trebuia sa ii dai Preotului si bonul de casa eliberat de femeia de la lumanari.Ia sa vedem ce jug a pus Sf Biserica de gitul ortodocsului
-Coliva 1/2 kg arpacas, 100 gr de nuci, putina sare zahar niste bomboane ieftine sa simbolizeze Sf Cruce cam 10 ron Piinicile cu marcaj (banuiesc ca despre prescuri e vorba). poti pune si o chifla 1Ron O litra de vin 1, 25 Ron
5 pachete cu 1 picior de pui 2 cuburi de brinza topita, 1 eugenie 1 mar 1/2 piine +1 pahar de unica folosinta si o lingurita de plastic in care se pune coliva =40-50 ron (dar e mult)
Pomelnicul 5 Lei Preot
Fac eu socoteala ca nu prea sunt stiitori de carte pe aici cam 67 ron sa zicem 70 =6 pachete de tutun

| Danutza27 a răspuns:

Alta mare problema :Botezul, treaba este foarte simpla daca vrei botezi copilul daca nu nu.Parerea mea majoritatea de pe aici sunt nebotezati dupa felul cum se comporta.
Inmormintarea,aici este mare necaz pe capul vostru dar conform logicii voastre totul se simplifica,ce il mai intereseaza pe mort daca e mort=nimic. Faceti un cosciug din rigips legat din abundenta cu banda izolier,haine =nu, poti sa il pui in patura ca pe ciine.Adm Cimitirelor va rezerva un loc,platesti si sari cu gura mare ca nu ai nevoie de gropari de nimic.Dai fuga in subsol gasesti o lopata si o cazma iei sticla de vodca si te pui pe sapat cu spor.
Transportul un prieten cu portbagaj pe masina chemi si ajutoare de pe TPU ca de toti pentru unul si il duceti pe ultimul drum, nu ai masina rezolvi simplu tot cu TPU un carut de butelii si gata.Musai trebuie sa ii bati un par la cap si o tinichea de tabla legata cu sfoatra, sa stie si administratia ca e cineva acolo. Pomeni colive, preot nici gind astea sunt chestii depasite in mintea voastra. Reprosuri la adresa raposatului =cit cuprinde ca mosteniti dupa el doar o amarita de casa de 40000 Eu si 300 gr de aur un nesimtit putea sa faca si el mai mult.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Recomandare: http://tiny.cc/PariulPascal - Demolarea bucăţică cu bucăţică a pariului lui pascal.

| ShowTim3 a răspuns:

"Daca eu cred in Dumenzeu si el nu exista, nu am nimic de pierdut, dar daca nu cred si el exista am pierdut totul.".
100% Corect partea asta, asa gandesc si eu.
Pai ai 120% dreptate, chiar isi pierd viata! in rai poate jaunge unu care s-a dus de 10 ori la biserica toata viata si a zis 10 rugaciuni dar care crede in dumnezeu! si altu care a fost de 100000 ori la biserica a dat bani pentru divinitate s-a rupt de rugaciuni ajunge tot in rai happy Raiul nucred ca e pe clase ca la avion A, B, C toti ajung in acelasi loc daca ies pe plus happy +1 +10000 tot aia e, esti in rai happy
Aia care se roaga ca disperatii, se duc la biserica mereu, tin post ca disperatii si incearca sa nu faca nici un pacat happy sunt niste idioti parerea mea, trec viata pe langa ei laughing Viata e data sa o traiesti parerea mea, nu sa o ti intr-o carcasa sa nu o patezi.
Ganditiva daca ati fi in locul lui Dumnezeu 24h, dracului as inebuni sa vad pe unu care din 2 in 2 min se roaga la mine, gata am inteles ma respecti, esti fericit da lasa-o dracului de treaba happy si Dumnezeu are nevoie sa mai respire.

| Necrophagist a răspuns:

Un Dumnezeu personal,existent sau inexistent in exteriorul mentalitatii subiectului nu poate fi negat ca ajutor psihic, ca sprijin de moralitate, ca si consolare.

| Necrophagist a răspuns:

Hai ma bluebios si ateii sunt tristi la inmormantari, crestinii plang din cauza obisnuintei si dorului dar se alina mai usor stiind ca exista rai.
Mie mi se pare buna o viata infinita, care n-ar vrea sa aiba o viata infinita si sprijin in gafe? E bine sa fii fideist afectiv cat nu incalci normele stiintei sustinand crestinismul stiintific. Speranta e gratis

| bluebios explică:

@Necrophagist Pai daca Dumenezeu este asa o mare consolare si ajutor psihic de ce nu vad pe nimeni ca se bucura la o inmormatare.

| bluebios explică:

@Efrumuseti Si chiar nu ti-ai pus niciodat problema ca nu exista sau ca exista si nu ii pasa de tine sau ca exista si ii pasa de tine dar ai inteles tu gresit ceea ce vrea de la tine?

Răspuns utilizator avertizat
| Comeandtellmesomething a răspuns:

Daca faci posturi, cheltuiesti bani pe "tot felul de ritualuri bisericesti" doar pentru a-ti asigura un loc in Rai, in cazul in care Dumnezeu nu exista, da.Ai pierdut totul.
Dar daca faci asta pentru ca vrei si pentru ca crezi, nu prea ai nimic de pierdut in cazul in care Dumnezeu nu exista.

| ostea a răspuns:

Un om nu trebuie sa faca fapte bune doar de teama ca sa nu ajunga in Iad; Un om cand face o fapta buna, trebuie sa o faca din Suflet, altfel, nu are nici un rost.

Eu cred in El, pentru ca fara ajutorul Lui nu eram cine sunt acum.
El este IUBIRE;
El este LUMINA;
El este PACE;
El este TOTUL.

Din moment ce Il simt, nu am nici un dubiu fata de El;
Daca nu asi crede in Dumnezeu, intr-adevar asi pierde TOTUL.
Numai bine,

Fiecare om este LIBER sa isi aleaga propriul drum, fiecare om este RESPONSABIL pentru viata sa, deciziile ce le ia.

| heyromania a răspuns:

Ecea pot sa te intreb la ce biserica din Spania s-a facut asa ceva. In ce oras.

| AnneMarri a răspuns:

Pentru tine, ce înseamnă „să-ţi trăieşti viaţa"?

| brandiburu a răspuns:

Citeste mitul lui Gyges si vei intelege de ce oamenii au nevoie de restrictii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare isi petrece viata prin perspectivele lui. Poate mie imi place sa am o viata linistita in timp ce altuia ii place sa se distreze in cluburi,sa fumeze,etc.

Eu cred in Dumnezeu,iar acele restrictii de care vorbesti tu, un adevarat crestin nu le-ar mai vedea ca pe niste restrictii.

Iar ca sa-ti raspund la intrebarea "Daca crezi Dumezeu si el nu exista nu cumva ai pierdut totul?" este cu siguranta cat se poate de adevarata.

Asta-i parerea mea, dar fiecare cu conceptiile si opiniile lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, pentru ca El exista happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai spus, DACA.la mine nu e cazul.fiindca sant sigur ca exista.si apoi traind dupa principiile lui nu am ce pierde.am doar de castigat.si daca cineva m-ar convinge 100% ca nu exista Dumnezeu tot asa as trai.sant principii bune,dupa care au trait multi din inaintasii mei si au trait ani multi,in cinste munca corectitudine,si jertfa,fata de tara,familie, societate, religie.

| americanu00334567 a răspuns:

Exista vraji si cuvinte diavolesti adica : un cuvant pe japoneza unul pe maghiara etc. acestea fac lucruri paranormale

| nadin254 a răspuns:

Eu nu sunt ortodoxa dar cred ca intrebarea ta e foarte buna.Singurul lucru care trebuie facut ca sa ajungi in asa zisul Rai este sa fi bun cu semenii tai si sa crezi in Dumnezeu.Bineinteles si sa te rogi.Acest lucru iti limpezeste mintea si te scapa de stres. Unii numesc rugaciunile meditatie religioasa, ceea ce e drept spus.Dar Cei care nu cred in Dumnezeu si nu se poarta cum trebuie traiesc degeaba! Simtul ratiuni nu iti spune ca nu e bine sa traim ca in razboi cu ceilalti oameni? Ce ai de castigat daca vezi ca aproapele tau sufera? Te vei simti mai bine? Sigur ca nu.Ar fi mai bine sa ii usurezi suferinta pentru ca si daca nu crezi roata se intoarce! Poate nu in viata asta, in alta viata, dar orice bine sau rau faci ti se intoarce la un moment dat exact in aceeasi masura.Si trebuie sa existe totusi o energie care misca universul asta altfel nu am exista.Deci oamenii care traiesc asa sunt niste paraziti care respira degeaba aerul fara sa fie de folos cuiva in afara de el insusi si familia sa.Trebuie sa stiti ca exista multi oameni pe Pamant.Cu ce strica sa le faci viata mai frumoasa, macar un zambet si o vorba buna. Daca parasesti pamantul, banii si averea le lasi aici.Iei cu tine numai lucrurile care ti-au marcat viata si apoi o iei de la inceput pana inveti lectia si devi pur ca sa poti sa te intorci la Dumnzeu, Iubirea, Lumina si Viata.Si daca ai trait o viata fara fapte bune ai trait-o degeaba.SI NU MAI GLUMITI PE TEMA ASTA CA E CEL MAI SERIOS LUCRU POSIBIL