| RAY a întrebat:

De ce Iisus nu a implinit aceste lucruri?
Isaia 1:26: "Și voi restaura judecătorii voștri ca la început și sfătuitorii voștri ca la început, și apoi veți fi numiți Cetățenia neprihănirii, Cetatea credincioasă". Unii evrei [9] interpretează acest lucru în sensul că Sanhedrinul va fi restabilit.
Odată ce este Rege, conducătorii altor națiuni îl vor căuta îndrumare (Isaia 2: 4)
Toată lumea se va închina Dumnezeului unic al lui Israel (Isaia 2: 11-17)
El va fi descendent de la împăratul David (Isaia 11: 1) prin Solomon (1 Cronici 22: 8-10, 2 Cronici 7:18)
"Duhul Domnului" va fi asupra lui și va avea o "teamă de Dumnezeu" (Isaia 11: 2)
Răul și tirania nu vor putea să stea în fața conducerii sale (Isaia 11: 4)
Cunoașterea lui Dumnezeu va umple lumea (Isaia 11: 9)
El va include și atrage oameni din toate culturile și națiunile (Isaia 11:10)
Toți israeliții vor fi întorși în patria lor (Isaia 11:12)
Moartea va fi înghițită pentru totdeauna (Isaia 25: 8)
Nu va mai fi foamete sau boală și moartea va înceta (Isaia 25: 8)
Toți morții vor învia din nou (Isaia 26:19)
Poporul evreu va avea bucurie și bucurie veșnică (Isaia 51:11)
El va fi un mesager al păcii (Isaia 52: 7)
Națiunile vor recunoaște greșelile pe care le-au făcut Israelului (Isaia 52: 13-53: 5)
Poporul lumii se va întoarce la evrei pentru îndrumare spirituală (Zaharia 8:23)
Orașele ruinate ale Israelului vor fi restaurate (Ezechiel 16:55)
Armele războiului vor fi distruse (Ezechiel 39: 9)
Oamenii din Israel vor avea acces direct la Tora prin mintea lor, iar studiul Tora va deveni studiul înțelepciunii inimii (Ieremia 31, 33)
El vă va da toate dorințele vrednice de inimă (Psalmul 37: 4)
El va lua țara goală și va face să fie abundentă și roditoare (Isaia 51: 3, Amos 9: 13-15, Ezechiel 36: 29-30, Isaia 11: 6-9).

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Pentru că reprezintă așteptăriile fanteziste a unui popor care era sub dominația unui imperiu?

16 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Nu toate profetiile sunt cu privire la Isus.
Ce profetie nu a implinit mai exact?

| RAY explică (pentru AC4S4):

Nimic,absolut nimic

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Cum nimic?
Nu a fost descendent al lui David? Nu a atras oameni din toate culturile? Astea sunt doar cateva exemple, a implinit fiecare profetie.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Nu,s-a nascut dintr o virgina, a facut ca evrei sa fie urati si raspanditi peste tot in lume, nu a implinit nimic, numa rau a facut, evrei au fost omorati si urati din cauza lui, hai nu te fa ca nu stii

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ambele genealogii il au pe David in ele.
Cei ce au crezut in El au fost prigoniti, asta a spus-o si Isus. Nu scrie nicaieri ca aceia ce vor crede nu vor mai avea greutati in viata asta.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Nu există nici o bază biblică pentru ideea unui tată care trece prin linia tribală prin adopție. Un preot care adoptă un fiu dintr-un alt trib nu-l poate transforma în preot prin adoptare;
Iosif nu putea să treacă niciodată prin adoptarea a ceea ce nu are. Pentru că Iosif a coborât din Ieconia (Matei 1:11), a căzut sub blestemul regelui că niciunul dintre descendenții săi nu putea să stea drept rege pe tronul lui David. (Ieremia 22:30, 36:30).
Pentru a răspunde la această problemă dificilă, apologeții pretind că Isus este urmat de regele David prin mama sa Maria, care se presupune că coboară din David, așa cum se arată în capitolul al treilea al lui Luca. Există patru probleme de bază cu această afirmație:

https://jewsforjudaism.org/......an-claims/

| RAY explică (pentru RAY):

Nu există dovezi că Maria coboară din David. Cel de-al treilea capitol al lui Luke urmărește genealogia lui Iosif, nu cea a lui Mary.
Chiar dacă Maria se poate întoarce la David, asta nu-l ajută pe Isus, deoarece afilierea tribală merge numai prin tată, nu prin mamă. Cf. Num. 01:18; Ezra 2:59.
Chiar dacă familia ar putea trece prin mamă, Mary nu era de la o familie mesianică legitimă. Conform Bibliei, Mesia trebuie să fie descendent al lui David prin fiul său Solomon (II Samuel 7:14, I Chron 17: 11-14, 22: 9-10, 28: 4-6). Luca este inutilă deoarece trece prin fiul lui David, Nathan, nu Solomon. (Luca 3:31)
Luca 3:27 enumeră pe Șealtiel și pe Zorobabel în genealogia sa. Acești doi apar, de asemenea, în Matei 1:12 ca urmași ai blestematului Ieconia. Dacă Maria ar coborî de la ei, ea ar fi și ea descalificată ca fiind un progenitor mesianic.

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Din cate stiu numai cand fac friky, friky spermatozoidul si ovulul =copii.Asa cum a facu Dumnezeu copii cu Maria?

| Octavian199 a răspuns:

Pentru ca nu a putut. Doar o carte de povesti este aceasta biblie.

| RAY explică (pentru Octavian199):

Nu sunt rele dorintele evreilor, vezi evrei nu spun ca cei care nu accepta pe mesia va ajunge in iadul vesnic =ceea ce spun crestin, spun ca toti se vor convinge ca Iahve e singurul zeu adevarat =fara credinta oarba

| Mclaren12 a răspuns:

Daca stii ca Cristos n-a existat, ce sens mai are sa intrebi?

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Cristos a existat

| Octavian199 a răspuns (pentru Mclaren12):

Dar nu din friky, friky cu Dumnezeu.

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Si cica esti ateu laughing
Ba nu a existat. Personajul biblic a fost creat din concepte spirituale pagane, pana si numele lui isi are radacini in alte Zeitati pagane. Daca or fi existat ceva Cristos in realitate, n-ar avea nicio legatura cu biblia sau crestinismul pentru ca istoria nu ne zice nimic despre asta.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Personajul iisus a existat dar nu era un magician

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Pai baga niste istorie si dovedeste. Pana acum nimeni n-a fost in stare s-o faca.