| andreidu a întrebat:

L-a vazut sau nu vreodata cineva pe Dumnezeu?

Ioan 1:18
Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată

Geneza 32:30
Şi a pus Iacov locului aceluia numele Peniel, adică faţa lui Dumnezeu, căci şi-a zis: "Am văzut pe Dumnezeu în faţă şi mântuit a fost sufletul meu!

38 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pe Dumnezeu nimeni nu poate sa Il vada in toata slava Sa. Cum I S-a aratat lui Moise pe Muntele Sinai, lui Avraam si lui Adam, Iacov a luat un chip de om.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Isi pierzi timpul serios

| Lizzu a răspuns:

Alte pasaje care se contrazic happy

| Lizzu a răspuns:

"Ingerul Domnului i s-a aratat intr-o flacara de foc, care iesea din mijlocul unui rug. Moise s-a uitat; si iata ca rugul era tot un foc si rugul nu se mistuia deloc. Moise a zis: Am sa ma intorc sa vad ce este aceasta vedenie minunata, si pentru ce nu se mistuie rugul. Domnul a vazut ca el se intoarce sa vada; si Dumnezeu l-a chemat din mijlocul rugului, si a zis: Moise! Moise! El a raspuns: Iata-ma!".

Si scena aceasta ...de ce dumnezeu i s-ar fi aratat omului sub forma focului?
Si de ce ar fi aparut mai intai ingerul in foc si apoi dumnezeu?
De ce nu s-ar fi aratat sub alta forma decat cea a focului?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica nu sensul ca l-a vazut in fata ci silueta celui cu care s-a luptat.

| Voidwithin a răspuns:

Nu cred ca l-a vazut nimeni ci doar la simtit.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiSeeker a răspuns:

Bineinteles ca nu l-a vazut nimeni niciodata (oficial). Daca s-ar fi intamplat asta, ar mai fi existat vreun dubiu cu privire la existenta lui?
In plus, este foarte convenabil sa ai o religie in care zeul suprem nu se arata niciodata si nici nu o va face, aparent.

| Rooksee a răspuns:

Nimeni nu l-a vazut pe Dumnezeu. Issus a spus: Cien m-a vazut pe mine l-a vazut si pe Tatal.

Răspuns utilizator avertizat
| Rooksee a răspuns (pentru andreidu):

Da stiu ca era o poveste in care spunea ca Dumnezeu se intrupase in om si avea chipul de aur. Oricum scuza-ma dar nu prea le am foarte mult cu religie.

| zurick a răspuns (pentru andreidu):

Adica ca i-a inteles mesajul lui Dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat
| 7Dany a răspuns:

Erori? Contraziceri? Se vede ca nu a-ti cercetat Biblia ci doar a-ti citit-o ca pe o poezie de-a lui Eminescu. Pe Dumnezeu Tatal ( sper ca nu incepeti aici acum cu intrebari de trinitatea, 3 dumnezei etc ) nu l-a vazut nimeni ( pamantean ) caci "nu poate omul sa ma vada si sa traiasca ". Nu exista o dovada ca omul acela care s-a luptat cu Iacov ar fi fost Dumnezeu insusi. Nu apare nici o initiala mare ca sa deducem ca ar fi o natura divina. ( conform KJV ). Putea fi un proroc. Dumnezeu lucra in mod ciudat, daca pot sa spun asa, prin prorocii Lui. Viata intreaga a prorocului, in fiecare detaliu, respecta poruncile primite de la Dumnezeu. Evident e insa ca Dumnezeu a lucrat prin acel om. S-au se putea ca acel om sa fi fost ingerul Domnului. Inger ce apare doar de cateva ori in Vechiul Testament, insa este deosebit de ceilalti ingeri, deoarece accepta jertfe si inchinare, ceea ce ma face cel putin pe mine sa cred ceea ce spun unii teologi ca ar fi o reprezentare a lui Isus ( a Fiului )in Vechiul Testament. Manoe ( Manoah ) tatal lui Samson, il numeste Dumnezeu pe acest inger ( si stia ca este ingerul Domnului ), deoarece considera ca cel care aduce un mesaj din partea lui Dumnezeu este insotit si insufletit de insusi Dumnezeul Atotputernic.

Răspuns utilizator avertizat
| 7Dany a răspuns (pentru andreidu):

Da, ai dreptate, am interpretat dupa cum am vrut... Cum ai fi vrut sa interpretez? Sa zic si eu ca tine ca exista contraziceri in Biblie? Da tu de ce ai mai pus intrebarea? Daca am avut o interpretare inseamna ca concluzia cu Biblia are contraziceri cade.

Răspuns utilizator avertizat
| 7Dany a răspuns (pentru andreidu):

Din partea mea poti sa crezi orice sau sa nu crezi ( deoarece nu ai dovezi ). Pentru mine e tot una. Nu dau nici doi bani pe presupunerile unui om ce nu ma cunoaste.

Răspuns utilizator avertizat
| nelu88 a răspuns:

Waw andreidu, sti ca aceste versete mi-au schimbat mie viata si felu de a gandi?
A fost prima contrazicere ce am putut sa o vad cu ochii mei si sa ma intreb cum e posibil, dupa aia au urmat un lung sir de contraziceri in sfanta cartehappy descoperite si fara raspuns happy

| 7Dany a răspuns (pentru nelu88):

Da ai cercertat sa vezi daca chiar e contrazicere sau te-ai luat dupa aparente?