Întrebare recomandată | CristiB93 a întrebat:

Cititi si spuneti ce parere aveti? :

http://www.criterii.ro/......stin-parvu

17 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Pai am o parere buna despre arhimandritul Iustin Parvu, nu doar despre scrisoarea asta.

NOname
| NOname a răspuns:

Eu văd o dezbinare mascată în acel "singurul popor", discriminare, megalomanie...ca şi în cazul Bibliei cu al ei "poporul ales", care a stârnit războaie între popoare.
Nu suntem toţi oameni? Nu asta ar trebui să conteze?...

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu e foarte diferit asta de nazismul german, Hitler crezand ca poporul german e un popor superior tuturor.

NOname
| NOname a răspuns:

"Conducătorii acestei ţări au nevoie de slujbaşi proşti, lipsiţi de educaţie, lipsiţi de caracter, lipsiţi de voinţă, lipsiţi de coloană vertebrală, ca să îi poată îndoi şi face figurine de plastilină din ei.

Tu taci!"

"Guvernanţii nu fac altceva decât să te jupoaie, îţi bagă mâna în buzunar şi îţi iau banii, pentru că eşti prea bogat în viziunea lor, sau nu meriţi ce ai câştigat, iar ţara nu are bani. Se împrumută lăsându-te dator pe sute de ani, fără să le pese ce vor face şi de unde vor plăti datoriile cei ce le vor urma.

Tu taci!"

"Parlamentarii îşi votează legi speciale, se protejează împotriva judecăţii pentru hoţiile şi prostiile pe care le fac, se acoperă cu legi făcute numai pentru ei, şi fură acoperindu-se unul pe altul.

Tu taci!"

...şi a cui este vina? Nu tot a mentalităţii (de oi ascultătoare) insuflate de religia creştină?

"Dacă te îmbolnăveşti, nu ai unde să te duci, s-au închis spitalele, s-au scumpit medicamentele, trebuie să mergi dacă eşti operat cu faşele şi anestezicul de acasă, altfel mori neoperat sau deschis şi neînchis. Intri în spital pentru o unghie lovită şi ieşi cu 10 boli pe care nu le aveai la intrare.

Tu taci!"

...corect, dar ne-au trebuit biserici, nu?

Sunt singura care observă ipocrizia (deşi apreciez intenţia)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Sa nu mai zic, ca cele mai coplexe operatii medicale se fac afara caci romanii nu sunt in stare sa cumpere tehnologia medicala necesara, dar cer 400. 0000 de euro pentru o amarata de catedrala valuita cu AUR.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Aşa e.

| CristiB93 explică (pentru NOname):

Deci sa inteleg ca tu consideri religia crestina vinovata de toate acestea. Ok e parerea ta, eu chiar nu stiu cine este vinovatul si de ce sunt asa romanii nostri
, nu cred ca religia este vinovata de toate acestea, daca te gandesti un pic nu doar Romania este singura tara crestina ci mai sunt si altele si care spre deosbire de noi au o situatie mai buna.

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

România e printre cele mai îndoctrinate religios şi sărace (nu şi la biserici).

- http://stirileprotv.ro/......erici.html
- http://i.imgur.com/tYa4t01.png
- http://www.tpu.ro/......untem-cea/

| CristiB93 explică (pentru NOname):

De ce Romania este cea mai indoctrinata fata de celalalte tari ortodoxe?

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

În link-ul numărul 3 găseşti răspunsul.

| CristiB93 explică (pentru NOname):

Ok este adevarat ca se darama scoli si biserici se construiesc tot mai multe,dar priveste un pic la scoala din ziua de azi, la cum invata copiii si cum se comporta ei in scoli,crezi ca daca ar fi mai multe scoli,ar fi mai bine avand in vedere ce copii avem? Eu nu cred ca este vina bisericii,,din cate stiu eu biserica invata pe oameni sa mearga la scoala si sa invete. Ca exemplu iti zic de liceul unde am fost eu : Copii care au invatat bine si aveau note bune, erau si credinciosi, mergeau la biserica si respectau cat de cat religia, in schimb ceilalti care nu aveau nici o treaba cu invatul la scoala, nu aveau nici o treaba nici cu biserica, nu dadeau pe acolo ci isi pierdeau timpul in baruri si discoteci. Din ce ziceai tu acolo inseamna ca acei copii care merg si asculta de biserica, nu invata bine si nu gandesc bine, dar nu este asa, este tocmai invers. Eu cred ca toata vina este a oamenilor pentru ca nu asculta nici de scoala si nici de biserica sau inteleg gresit religia si dau vina pe aceasta cand fac ceva rau.

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Porneşti de la premise false, deci şi concluziile sunt false.
Ai generalizat şi ai fost părtinitor, chryystyyann, dar mă rog, e şi asta o părere (nimeni nu a spus că nu poate fi greşită).

| doctorandus a răspuns:

Daca nu e un fonfleu: ca nu se pricepea la istorie si se vede clar acest lucru.

| Dandanache a răspuns:

"Eşti singurul popor european care trăieşte încă acolo unde s-a născut.

Nu o spun eu, o spune istoria popoarelor. O fi mult, o fi puţin, nu ştiu – dar ştiu că eşti unic în Europa, această Europă care te loveşte, te jigneşte şi te umileşte."

Nu mi-e clar la ce se refera aici si nici care e acea "istorie a popoarelor" pe care o mentioneaza. Nu sunt foarte convins ca el e autorul acestei scrisori.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părere.
El se adresează cuiva numit de el popor.
Aici e marea lui greșeală.
Dacă ar fi popor.
Dar nu este decât o po-pulime.

| sublime89 a răspuns:

Poporul roman nu are nevoie sa citeasca scrisori cu caracter medieval din partea unor persoane cu gandire medievala. Poporul roman trebuie sa citeasca carti cad de multe, sa vizioneze documentare cat de multe, sa sa informeze de pe internet cat de mult. Si ar fi preferabil sa fie teme mai mult sau mai putin stiintifice, si nu barfe. Suntem analfabeti din punct de vedere stiintific. Suntem ultimii in Europa. Am vrut in UE, atunci sa fim ca si tarile din UE. Sa fim ca si englezii, germanii, francezii, suedezii etc. Acolo traiesc oameni care chiar citesc ceva in viata lor. Daca vrem si noi sa fim asa dezvoltati cum sunt ei, ar trebui sa punem mana pe carte. Parca nici noi nu stim ce vrem. Vrem in UE pentru ca acolo se traieste bine, dar am vrea sa ramanem la un nivel de cultura balcanic. Eh, nu se poate asa ceva. Ori iti plac tarile vestice si vrei sa fii ca ei, ori nu-ti plac si iesi din UE de tot si stai in Balcanii tai iubiti si inapoiati. Ar fi cazul sa ne decidem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,,Eu văd o dezbinare mascată în acel "singurul popor"... spunea NOname...
,,"Conducătorii acestei ţări au nevoie de slujbaşi proşti, lipsiţi de educaţie, lipsiţi de caracter, lipsiţi de voinţă, lipsiţi de coloană vertebrală, ca să îi poată îndoi şi face figurine de plastilină din ei.

Tu taci!"

"Guvernanţii nu fac altceva decât să te jupoaie, îţi bagă mâna în buzunar şi îţi iau banii, pentru că eşti prea bogat în viziunea lor, sau nu meriţi ce ai câştigat, iar ţara nu are bani. Se împrumută lăsându-te dator pe sute de ani, fără să le pese ce vor face şi de unde vor plăti datoriile cei ce le vor urma.

Tu taci!"

"Parlamentarii îşi votează legi speciale, se protejează împotriva judecăţii pentru hoţiile şi prostiile pe care le fac, se acoperă cu legi făcute numai pentru ei, şi fură acoperindu-se unul pe altul.

Tu taci!"

...şi a cui este vina? Nu tot a mentalităţii (de oi ascultătoare) insuflate de religia creştină?

"Dacă te îmbolnăveşti, nu ai unde să te duci, s-au închis spitalele, s-au scumpit medicamentele, trebuie să mergi dacă eşti operat cu faşele şi anestezicul de acasă, altfel mori neoperat sau deschis şi neînchis. Intri în spital pentru o unghie lovită şi ieşi cu 10 boli pe care nu le aveai la intrare.

Tu taci!"

...corect, dar ne-au trebuit biserici, nu?

Sunt singura care observă ipocrizia (deşi apreciez intenţia)?" spunea tot ea... cred ca ea merita funda pentru ca chiar sa chinuit sa iti raspunda si a facut-o foarte explicit... Oricum la toti ar trebui sa le multumesti ca ti-au raspuns. Succes in gasirea a ceea ce vroiai!