| LDCCristi a întrebat:

Colegii am mai multe întrebări care cu greu incerc sa le deslușesc. Mulți mi-au zis "Crede și nu cerceta" alții mi au spus că Dumnezeu e Oceanul iar noi ca oameni suntem decât o picătură (avem o inteligență limitata)

1) Daca Dumnezeu l a alungat pe diavol din creațiile sale, de ce a permis ca Eva sa fie ispitită de cel rău? Nu cumva binele e egal cu Raul? Când a apărut binele nu a apărut în același timp cu Raul? 2 chestii egale indispensabile una fara alta. Întuneric vs Lumina, materie-antimaterie.
Mi am făcut o despatere precum că binele este fix in aceeasi măsură cu răul. Pentru cei care vor răspunde că Liberul Arbitru sa avem puterea de a alege. Bun am înțeles dar la această chestie Dumnezeu fiind atotștiutor și atot puternic de ce a permis diavolului sa ia chip de șarpe? In locul sfânt creat de el? Binele=Raul nu poate fii decât una? Daca ar fi numai bine nu s ar mai numii bine ar fi ceva normal?
Colaborare dintre El și celălalt pentru ce? Pentru testarea primilor oameni? Ce e binele fara Rau? Cum ai putea prețui binele daca nu ar exista Raul?
2 chestii cu puteri egale?

2) Ce înseamnă cuvântul etern/veșnic? Câți ani? Ce a fost înaintea Genezei?
(Capăt)_______________+++++++++

Linia este acea eternitate
Iar plusul este începutul (Geneza)
Capătul din stânga liniei nu are început deci e etern

Ce a fost înaintea plusurilor? Cat din acea eternitate a stat Dumnezeu singur? Etern? Fără început fara sfârșit? Cat din acea linie a fost doar Dumnezeu fara nimic în a creea?
Ce a fost înaintea Genezei?
Ce înseamnă eternitate? Acea veșnicie? Ce a fost înaintea la tot? Și cât timp din acel etern până la geneza a fost?

E greu de explicat dar cred că mulți o sa înțelegeți la ce mă refer
Scuzați orice greșeală de exprimare sau ortografie.
Sunt un rătăcitor care dorește cunoaștere.

Răspuns Câştigător
| Darius50boss a răspuns:

Ai întrebări adânci pe care pe internet nu le găsești

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Liberul arbitru nu este o idee biblica. Bine, nu este nici contra Bibliei, dar nu apare in Biblie. In Biblie scrie ca olarul poate face ce vrea din lutul sau, deci Dumnezeu a randuit niste vase de lut la mantuire, iar pe altele la damnare. Nu scrie nicaieri ca "liberul arbitru" ar putea influenta asta.

Pe plan universitar, conceptul de liber arbitru s-a aciuat la facultatile de teologie si la cele de stiinte juridice.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru doctorandus):

Daca imi amintesc bine, contextul versetului in care scrie ca olarul face ce vrea cu lutul era impotriva celor care il judecau pe Dumnezeu din cauza unor lucruri pe care le facea.Da, este adevarat ca Dumnezeu ii mai incearca pe oameni, dar asta nu inseamna ca face in asa fel incat unii oameni sa nu se mantuiasca indiferent de efort.

| doctorandus a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Calvinistii si jansenistii au inteles corect ce scrie-n Biblie.

Exista zero marturii textuale ca autorii Bibliei s-au gandit la conceptul de liber arbitru.

Teologia care afirma liberul arbitru este straina de teologia pe care o aveau autorii Bibliei. Ideea de liber arbitru este straina de lumea lor, de cultura lor, de dilemele lor morale, de teologia lor.

E ca si cum ai intreba ce credea Iuda Iscariotul despre tranzistoare.

| RAY a răspuns:

Mai ales ca adam si eva aveau minte de bebelusi nu aveau ratiunea de a distinge binele de rau,daca dumnezeu stie totul dinainte stia ca copii astia vor cadea in pacat,in iuddaism nu exista pacatul asta transmis si altora,doar in crestinism, saana nu poate face nimic fara acordul lui dumnezeu,vezi iov,raul e ceea ce percepem noi iar binele la fel,in biblie cunosc ca tu iahve esti mai presus decat alti zei,dumnezeu judeca in mijlocul altor zei, crestinismul sa indepartat de vt pentru ca ei ca baza noul testament care nu implineste vt de fapt, sunt doar minciuni, nu exista nici o sfanta treime in vt, e o blasfemie sa crezi in asa ceva, in iudaism satana nu este un personaj negativ

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. 1. Nu l-a alungat. 1.2. Nu. 1.3. Da. 1.4. Nu e atot și atot. Dacă, dar nu e.
2. 1. Nu câți ani. 2 2. Nimic. Ce înseamnă eternitate? Etern, adică tot timpul, dar mai exact înafara timpului.
Cat din acea eternitate a stat Dumnezeu singur? A stat etern.
Și cât timp din acel etern până la geneza a fost? Dacă a fost etern, a fost înafara timpului.
Sunt un rătăcitor care dorește cunoaștere.
Da. și rătăcești
în zone unde cunoaștarea nu este posibilă.

| Drake21 a răspuns (pentru sadrian46):

Exact, Reptilieni nu exista, cum sa ai acces la ceva ce nu poti controla la cunoastere? Si totusi ce cautai acololaughing

| anonimg a răspuns:

"Crede și nu cerceta" este sloganul diavolului și al acelora care au auzit de Dumnezeu, care Îi slujesc, dar care ei nu-L cunosc.

1. Înainte de om au existat alte ființe în universul lui Dumnezeu: îngerii. Și cel mai mare dintre ei a inceput să prindă ură pe Domnul Hristos, pentru că în sfatul Sfintei Treimi (Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt) nu i s-a îngăduit acestei ființe create să i-a parte.
Invidia aceasta a crescut până acolo încât Lucifer a fost alungat din curțile cerești împreună cu toți acei îngeri care a reușit să-i atragă de partea lui în această rebeliune. El nu era mulțumit cu poziția înaltă care i se dăduse, și vroia și o poziție pe care numai Dumnezeu o putea avea.

Pentru că Dumnezeu este dragoste, și dragostea este creatoare în natura ei, Dumnezeu a creat mai multe planete ca a noastră.
Îngerii rămași loiali lui Dumnezeu nu știau ce se întâmplă; nici ei nu erau familiarizați cu răul apărut.
Lucifer, numit ulterior Satana, a cerut ca toate ființele din univers (inclusiv pământenii) să fie puse la probă pentru a le testa loialitatea lor față de Dumnezeu. Vrajmasul a pus la îndoială caracterul lui Dumnezeu înaintea întregului univers. (Vezi întrebările care i le-a pus Evei în grădina Eden).
Proba era pomul cunoștinței binelui și răului. Satana a spus Evei că va ajunge la o cunoștință mai înaltă decât este acum dacă va mânca din acel fruct, și că va ajunge să fie ca Dumnezeu și să cunoască și binele și răul, nu doar binele.
Pentru că a cedat și ea și Adam în fața ispititorului, păcatul a intrat în lumea noastră.
Astfel ne-am născut în această natură păcătoasă, cu spiritul vrăjmașului în noi, deoarece natura aceasta păcătoasă aparține vrăjmașului. Prin uzurpare a luat puterea și statutul lui Adam, făcându-se acum reprezentantul acestui pământ. (Nu degeaba I-a spus Mântuitorului că toate împărățiile pământului I le va da Lui dacă I Se va închina.)
Aceeași probă o avem zilnic. Dumnezeu nu poate crea roboți. Înainte de crearea omului a făcut un plan de salvare, de răscumpărare pentru ca omul să poată trăi și să nu moară pentru totdeauna.

2. Dumnezeu a existat dintotdeauna. Acest lucru nu poate fi priceput de mințile îngerilor, și cu atât mai puțin de către mințile noastre afectate de păcat.
Dumnezeu este în afara timpului și a spațiului. El va rămâne pentru totdeauna în mister. Caracterul Său este cunoscut de tot universul prin Isus Hristos, care, ca și Tatăl și Duhul Sfânt, există din eternitate.
Pe pământ El doar S-a întrupat în natura umană.
Este spre binele nostru să căutăm să descoperim caracterul lui Dumnezeu; dar este spre răul nostru să căutăm să descoperim natura Lui. De ce? Pentru că orice tot ce nu este după voia lui Dumnezeu duce la păcat, la despărțire de Dumnezeu, și nu ne este de niciun folos.
Am fost creați să depindem de Dumnezeu, și doar așa vom funcționa în deplinătate: trup, minte și spirit. Nu putem să fim fericiți pe deplin decât dacă trăim în ascultare de Dumnezeu.
"Lucrurile descoperite sunt ale noastre; cele nedescoperite sunt ale lui Dumnezeu"(Deuteronom.28:28 citește tot versetul).
Dacă nu ajungem să cunoaștem pe Dumnezeu, nu vom ști ce ne este de folos și ce nu; nu știm ce să descoperim și ce nu; nu vom ști ce întrebări să ne punem și ce nu. Fără Dumnezeu vom cădea în cursa celui rău, pentru că cel rău este desăvârșit în a se ascunde. Doar Duhul Sfânt al lui Dumnezeu ne poate descoperi caracterul vrăjmașului și ne poate feri de minciunile lui.
Pentru că vrajmasul nu poate face rău direct lui Dumnezeu, și știe bine acest lucru, el se "leagă" de copii Lui, de aceia care i-a făcut după chipul și asemănarea lui Dumnezeu.
Citește cartea Tragedia veacurilor " de Ellen White. O găsești în aplicația EGW Writings 2 din Magazin play.

| Drake21 a răspuns (pentru anonimg):

Da cum ai cazut tu din cer stea frumoasa Lucifere ca si eu cand eram mic straluceam fara de pacat

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Minți,nu Iisus a spus ferice de cei care nu au văzut dar au crezut, de ce Toma e necredincios? Omul a vrut să vadă cu ochii lui, însăți definiția credință este a crede in ceva ce nu poți dovedi, chiar voi spuneți că trebuie să crezi

| EestiSodalane a răspuns:

1) În Creștinism răul nu există. Doar ce a creat Dumnezeu există și Dumnezeu a creat doar binele deci doar binele poate exista. Ceea ce numim "rău" nu e ceva de sine stătător ci doar o pervertire a răului. Și Binele poate exista bine-mersi fără rău, adică fără să-l pervertească oarecine. Și Dumnezeu a permis ca oamenii să fie ispitiți întocmai ca să iasă la suprafață lipsa lor de "antrenament duhovnicesc". Până la urmă nu e vina diavolului că tu ai ascultat de el, ci e vina ta și doar a ta.

2) Înainte ca Dumnezeu să creeze nu exista timp, deci n-are sens să zici "cât timp a stat Dumnezeu acolo". Auto-existența lui Dumnezeu în afara timpului este un fapt de sine statator. E greu de explicat exact ce și cum, dar nu e prea greu să te gândești, să-ți imaginezi si sa ajungi la o concluzie. Și Dumnezeu nu era singur. Dumnezeu este Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. Trei persoane. Dumnezeu n-a fost niciodată singur.

| sadrian46 a răspuns (pentru EestiSodalane):

1. și 2. Delir pe teme religioase.

| Drake21 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Posibil cine stie, eu nu am citit biblia doar ce am invatat asa din mers de pe la biserica si scoala